W czerwcu w Polsce utonęło 100 osób

Polska

O czym należy pamiętać nad wodą? (materiał "Faktów po południu")Paweł Laskosz | Fakty po południu
wideo 2/7

W sobotę w naszym kraju utopiła się setna osoba w tym miesiącu. W sobotę 23-letni mężczyzna wszedł do wody na strzeżonym kąpielisku w Nierzymiu w województwie lubuskim i już z niej nie wyszedł. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, "że pływanie po alkoholu, a także przecenianie własnych możliwości to najczęstsze przyczyny utonięć".

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w piątek w Polsce utonęły cztery osoby, w sobotę jedna. Tym samym tylko w czerwcu życie straciło w ten sposób 100 osób, w większości młodych.

Setna ofiara

W sobotę na strzeżonym kąpielisku w Nierzymiu mężczyzna wszedł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię. Nurkowie przeszukiwali tam dno jeziora. W akcji brali też udział strażacy na łodzi, którzy sprawdzali resztę akwenu oraz ratownicy z kąpieliska.

Po ponad trzech godzinach od zgłoszenia w pobliżu pomostu płetwonurkowie znaleźli na głębokości kilku metrów ciało 23-latka.

Dwóch nastolatków utonęło w Bałtyku

W piątek dwóch nastolatków w Gdańsku zniknęło pod wodą. Chłopcy kąpali się w Bałtyku w niestrzeżonym miejscu.

Śmigłowiec wypatrzył jednego z nich góry. Próbowano go ratować,reanimując na brzegu i w drodze do szpitala, ale po przewiezieniu go tam stwierdzono zgon. Ciało drugiego nastolatka odnaleziono po kilku godzinach.

Nastolatek utonął na dzikim kąpielisku

W czwartek 14-letni chłopiec utonął w krakowskim zalewie Zakrzówek. Według świadka chłopiec miał skakać do wody z okolicznych skał.

Zakrzówek to bardzo popularne wśród krakowian dzikie kąpielisko, znajdujące się na terenie dawnych kamieniołomów. Przez to jest niebezpieczne - głębokość wody w niektórych miejscach dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Zalew co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród kąpiących się tam osób.

26-latek nurkował, nie wypłynął

We wtorek 26-latek utonął w Zalewie Radkowskim w województwie dolnośląskim. W akcji ratunkowej brało udział dwóch nurków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i sześć zastępów straży pożarnej.

Jak mówił świadek zdarzenia, mężczyzna "nagle zniknął pod wodą, jakby nurkował, ale nie wypłynął". Po pięciu godzinach poszukiwań wyłowiono ciało 26-latka.

Podczas wypoczynku nad wodą ważne są zasady bezpieczeństwa. Alarmujące dane dotyczące utonięć tvn24

Niebezpieczne także upały

Kąpiele towarzyszą najczęściej wysokim temperaturom na zewnątrz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami w województwie lubuskim i w zachodniej oraz centralnej części województwa wielkopolskiego. Temperatura wyniesie tam w niedzielę nawet 36 stopni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w niedzielny poranek, że upały są groźne przede wszystkich dla najmłodszych i osób starszych.

JAK CHRONIĆ PRZED SŁOŃCEM DZIECI? OGLĄDAJ "FAKTY"

RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodąrcb.gov.pl
Rzecznik prasowy WOPR o utonięciach i niestrzeżonych kąpieliskach tvn24

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: