Polska

W czerwcu w Polsce utonęło 100 osób

Polska

[object Object]
O czym należy pamiętać nad wodą? (materiał "Faktów po południu")Paweł Laskosz | Fakty po południu
wideo 2/7

W sobotę w naszym kraju utopiła się setna osoba w tym miesiącu. W sobotę 23-letni mężczyzna wszedł do wody na strzeżonym kąpielisku w Nierzymiu w województwie lubuskim i już z niej nie wyszedł. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, "że pływanie po alkoholu, a także przecenianie własnych możliwości to najczęstsze przyczyny utonięć".

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w piątek w Polsce utonęły cztery osoby, w sobotę jedna. Tym samym tylko w czerwcu życie straciło w ten sposób 100 osób, w większości młodych.

Setna ofiara

W sobotę na strzeżonym kąpielisku w Nierzymiu mężczyzna wszedł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię. Nurkowie przeszukiwali tam dno jeziora. W akcji brali też udział strażacy na łodzi, którzy sprawdzali resztę akwenu oraz ratownicy z kąpieliska.

Po ponad trzech godzinach od zgłoszenia w pobliżu pomostu płetwonurkowie znaleźli na głębokości kilku metrów ciało 23-latka.

Dwóch nastolatków utonęło w Bałtyku

W piątek dwóch nastolatków w Gdańsku zniknęło pod wodą. Chłopcy kąpali się w Bałtyku w niestrzeżonym miejscu.

Śmigłowiec wypatrzył jednego z nich góry. Próbowano go ratować,reanimując na brzegu i w drodze do szpitala, ale po przewiezieniu go tam stwierdzono zgon. Ciało drugiego nastolatka odnaleziono po kilku godzinach.

Nastolatek utonął na dzikim kąpielisku

W czwartek 14-letni chłopiec utonął w krakowskim zalewie Zakrzówek. Według świadka chłopiec miał skakać do wody z okolicznych skał.

Zakrzówek to bardzo popularne wśród krakowian dzikie kąpielisko, znajdujące się na terenie dawnych kamieniołomów. Przez to jest niebezpieczne - głębokość wody w niektórych miejscach dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Zalew co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród kąpiących się tam osób.

26-latek nurkował, nie wypłynął

We wtorek 26-latek utonął w Zalewie Radkowskim w województwie dolnośląskim. W akcji ratunkowej brało udział dwóch nurków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i sześć zastępów straży pożarnej.

Jak mówił świadek zdarzenia, mężczyzna "nagle zniknął pod wodą, jakby nurkował, ale nie wypłynął". Po pięciu godzinach poszukiwań wyłowiono ciało 26-latka.

Podczas wypoczynku nad wodą ważne są zasady bezpieczeństwa. Alarmujące dane dotyczące utonięć
Podczas wypoczynku nad wodą ważne są zasady bezpieczeństwa. Alarmujące dane dotyczące utonięć tvn24

Niebezpieczne także upały

Kąpiele towarzyszą najczęściej wysokim temperaturom na zewnątrz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami w województwie lubuskim i w zachodniej oraz centralnej części województwa wielkopolskiego. Temperatura wyniesie tam w niedzielę nawet 36 stopni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w niedzielny poranek, że upały są groźne przede wszystkich dla najmłodszych i osób starszych.

JAK CHRONIĆ PRZED SŁOŃCEM DZIECI? OGLĄDAJ "FAKTY"

RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodąrcb.gov.pl
Rzecznik prasowy WOPR o utonięciach i niestrzeżonych kąpieliskach
Rzecznik prasowy WOPR o utonięciach i niestrzeżonych kąpieliskach tvn24

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości