"Prezydent apelował o rozstrzygnięcie bez zbędnej zwłoki. Takiego procedowania oczekujemy"

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24
Ustawa o SN w Trybunale Konstytucyjnym. Szrot: oczekujemy procedowania bez zbędnej zwłoki
Ustawa o SN w Trybunale Konstytucyjnym. Szrot: oczekujemy procedowania bez zbędnej zwłokiTVN24
wideo 2/6
TVN24Ustawa o SN w Trybunale Konstytucyjnym. Szrot: oczekujemy procedowania bez zbędnej zwłoki

Można się spodziewać wielu ostrych ocen. Prezydent kieruje się tutaj własnym sumieniem, własną wiedzą - tak o decyzji Andrzeja Dudy o skierowaniu ustawy o sądach do Trybunału Konstytucyjnego mówił szef jego gabinetu Paweł Szrot. Pytany o losy ustawy w Trybunale, Szrot podkreślił, że prezydent apelował o szybkie procedowanie ustawy.

Prezydent Andrzej Duda odesłał ustawę o Sądzie Najwyższym i innych sądach do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem rządzących spełnia ona wymogi Komisji Europejskiej dla odblokowania miliardów z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Los ustawy w Trybunale jest niepewny, bowiem trwa tam konflikt w sprawie kadencji prezes Julii Przyłębskiej.

Z opublikowanego przez byłą posłankę PiS, aktualnie sędzię TK Krystynę Pawłowicz listu wynika, że sześcioro na piętnastu sędziów "w związku z upływem terminu sześcioletniej kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego" domaga się od Przyłębskiej między innymi przedstawienia kandydatów na to stanowisko.

>> Rzecznik PiS: mamy nadzieję, że TK potwierdzi zgodność ustawy o SN z konstytucją

Szrot: prezydent apelował o szybkie rozstrzgnięcie

O decyzję Andrzeja Dudy w sprawie ustawy sądowej pytany był w Sejmie szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Można się spodziewać tutaj wielu ostrych ocen. Pan prezydent kieruje się tutaj własnym sumieniem, własną wiedzą prawniczą i merytoryczną i podejmuje decyzje zupełnie samodzielnie - oświadczył.

Pytany o sytuację w Trybunale Szrot mówił, że prezydent "apelował do Trybunału Konstytucyjnego o szybkie rozstrzygnięcie w tej sprawy, bez zbędnej zwłoki". - I takiego procedowania oczekujemy - zaznaczył.

Dopytywany, czy w takim razie oczekujące w Trybunale inne sprawy mają zejść na dalszy plan, Szrot stwierdził: - Powiedzmy sobie szczerze, że jest to dosyć istotna sprawa i stąd też apel pana prezydenta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości