Nie żyje "wielka dama polskiej literatury"

60c9a671-8f3b-48f8-8014-e71e2dcbb093
Urszula Kozioł została laureatką Literackiej Nagrody Nike 2024
Źródło: PAP/Radek Pietruszka
W wieku 94 lat zmarła w niedzielę Urszula Kozioł, poetka, laureatka Nagrody Literackiej "Nike" w 2024 roku. Nazywana jest "wielką damą polskiej literatury", a nagradzano ją m.in. za "nieprzemijającą obecność w polskiej poezji".

Urszula Kozioł zmarła 20 lipca br. Miała 94 lata. O śmierci poetki poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Laureatka Literackiej Nagrody "Nike" mieszkała właśnie w stolicy Dolnego Śląska.

Urszula Kozioł nie żyje. Na zdjęciu podczas uroczystej gali 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, 6 października 2024 r.
Urszula Kozioł nie żyje. Na zdjęciu podczas uroczystej gali 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, 6 października 2024 r.
Źródło: PAP/Radek Pietruszka

"Często spotykaliśmy się zupełnym przypadkiem na Rynku. Pani Urszula często dzwoniła. Dostawałem też od Pani Urszuli listy i książki. Ostatnią paczuszkę z listem tydzień temu przeszło, przed wyjazdem na krótki urlop. Jeszcze nie zdążyłem nawet przeczytać…" - napisał samorządowiec w mediach społecznościowych.

"Kochała poezję, kochała pisać. Kochała i zależało jej na dobrej i mądrej Polsce, o którą tak się martwiła. Kochała Wrocław. My ją też. Będzie nam Jej bardzo brakowało" - dodał Sutryk.

Urszula Kozioł nie żyje. Niedawno zdobyła "Nike"

Urszula Kozioł była laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Była Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.

W 2024 roku pisarka została laureatką Literackiej Nagrody "Nike". Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury, powiedział o nagrodzonym tomiku, że "napięcie egzystencjalne rozsadza w nim wersy". "Wielka dama polskiej literatury", czyli laureatka, pisze w nim o starości, pustce, w której zanurzyła się po śmierci męża, blaknięciu wspomnień i odchodzeniu pamięci. Ten tomik, zdaniem Siwczyka, to "prawda egzystencji w stanie granicznym" i "dopowiedzenie wątków obecnych w całej twórczości".

Nagrodę "Odry" za rok 2023 pisarka otrzymała z kolei "za nieprzemijającą obecność w polskiej poezji, niepogodzenie z miałkością świata".

Urodzona na Lubelszczyźnie. Wybrała Dolny Śląsk

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami, których życie wypełniała praca społeczna. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku. Pracowała jako nauczycielka m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej i Wrocławiu. Kierowała działem literackim "Poglądów", była redaktorem wrocławskiego miesięcznika "Odra" i z tym pismem związana była przez lata, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. "Gumowe klocki" (Związek Literatów Polskich, Wrocław 1957), "W rytmie korzeni” (Ossolineum, 1963), "W rytmie słońca", (1974), "Żalnik", (1989), "Supliki", (2005), "Przelotem" (2007), "Horrendum"(2010), "Klangor" (2014), "Ucieczki" (2016). Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a ostatnia książka poetycka "Raptularz" ukazała się w 2023 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: