Polska

Urna z prochami prezydenta Gdańska złożona w niszy kaplicy świętego Marcina

Polska

Paweł Adamowicz spoczął w Bazylice Mariackiej
Paweł Adamowicz spoczął w Bazylice Mariackiejtvn24
wideo 2/20

Urna z prochami zamordowanego Pawła Adamowicza została złożona w niszy w kaplicy świętego Marcina gdańskiej Bazyliki Mariackiej. Prezydenta Gdańska pożegnały tłumy ludzi.

W czasie mszy pogrzebowej, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski, urna znajdowała się przed ołtarzem głównym Bazyliki Mariackiej. Pod koniec nabożeństwa urnę przeniesiono w asyście żołnierzy Marynarki Wojennej i najbliższych Pawła Adamowicza do kaplicy św. Marcina, gdzie została umieszczona w ściennej niszy. Kaplica sąsiaduje z Izbą Rajców, historyczną salą, z której przed wiekami korzystali dawni gdańscy radni.

ZOBACZ RELACJĘ Z POGRZEBU ADAMOWICZA

W odbywającym się w Bazylice Mariackiej ostatnim pożegnaniu prezydenta Gdańska brały udział dziesiątki tysięcy ludzi. Do gdańskiej Bazyliki Mariackiej przybyli między innymi: prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, premier Mateusz Morawiecki, a także jego poprzednicy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek.

20 lat rządził Gdańskiem

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, czyli od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Autor: akw//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości