Szymon Hołownia o Kancelarii Sejmu: przyjdziemy z fajną ekipą, będzie nowy szef
Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podpisali w Senacie umowę koalicyjną. Według jej zapisów Szymon Hołownia będzie kandydatem na marszałka Sejmu. - Przyjdziemy tam z bardzo fajną ekipą. Jeżeli ja będę marszałkiem Sejmu, to będzie nowy szef Kancelarii Sejmu. Poukładamy pracę Kancelarii Sejmu w inny sposób, taki bardziej obywatelski, bardziej otwarty. Spróbujemy zrobić tutaj realną zmianę - komentował. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia politycznego piątku.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Koalicja Obywatelska zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, a Nowa Lewica - 26, co daje im większość 248 posłów.
Liderzy tworzących te komitety wyborcze ugrupowań podpisali w piątek w Senacie umowę koalicyjną.
Relacja odświeża się automatycznie
- 15:15
Kończymy relację z podpisania umowy koalicyjnej przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Dziękujemy, że byliście z nami!
- 14:36
Czarzasty był pytany o decyzję partii Razem o niewejściu do rządu. - To nie jest dla nas nowa informacja. Partia Razem tworzy koalicję. Partia Razem rekomenduje na wicemarszałkinię Senatu osobę, partia Razem popiera rząd, natomiast zdecydowała, że nie będzie uczestniczyła w Radzie Ministrów - odpowiedział.
Zaznaczył, decyzja partii Razem była mu znana od dwóch miesięcy.
- 14:25
Włodzimierz Czarzasty: wiele jako Lewica wnieśliśmy do umowy - podwyżki w sferze budżetowej, unieważnienie wyroku TK ws. aborcji, rozdział kościoła od państwa, finansowanie procedury in vitro, dostęp do badań prenatalnych, do znieczulenia podczas porodu, zwiększenie uprawinień Państwowej Inspekcji Pracy, opieka psychologiczna w szkołach, budowa tanich mieszkania na wynajem, rozwój komunikacji publicznej, poprawa sytuacji materialnej seniorów, zniesienie limitów w NFZ, lepsza egzekucja alimentów.
- 14:12
- 14:04
Hołownia: każdy klub powinien mieć reprezentację w prezydium Sejmu. Chcemy mieć jednak w tej sprawie wspólne stanowisko w ramach koalicji. To samo z kandydaturą Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu.
- 14:03
Hołownia: budynek Sejmu nie może już się kojarzyć z cyrkiem.
- 13:56
Hołownia: Piotr Zgorzelski będzie kandydatem Trzeciej Drogi na wicemarszałka Sejmu.
- 13:54
Hołownia: Sejm nie będzie legislacyjną maszynką do mięsa. Będziemy rozmawiać czasem aż do oporu. Przyjdziemy tam z bardzo fajną ekipą. Jeżeli ja będę marszałkiem Sejmu, to będzie nowy szef Kancelarii Sejmu. Poukładamy pracę Kancelarii Sejmu w inny sposób, taki bardziej obywatelski, bardziej otwarty. Spróbujemy zrobić tutaj realną zmianę.
- 13:52
Hołownia: w pierwszej kolejności jako marszałek "odbarierkuję" Sejm. Stanie się on miejscem rozmowy.
- 13:51
Hołownia: w tej sprawie nie będzie dyscypliny w Polsce 2050. Ja będę głosował przeciwko liberalizacji do 12. tygodnia.
- 13:50
Hołownia: nie znaleźliśmy porozumienia ws. referendum dotyczącego aborcji.
- 13:50
Szymon Hołownia: w kwestii prawa do aborcji liczą się decyzję faktycze - decyzje ministra zdrowia, wytyczne konsultantów krajowych, to robota w NFZ. Jeśli chodzi o kwestie prawne, to decyzje podejmiemy. Można to zrobić na pare sposób, najprostszy to uchwalenie ustawy. Pole do negocjacji z prezydentem by się w tym przypadku otworzyło.
- 13:47
Motyka: teraz czekamy na umowę koalicyjną premiera Mateusza Morawieckiego. Panie premierze, do dzieła!
- 13:43
Miłosz Motyka (rzecznik PSL): wszystkie punkty zawarte w umowie zostały szczegółowo przedyskutowane. Wyborcy chcieli od nas zmiany sposobu robienia polityki. Jawność umowy koalicyjnej jest tego wyrazem.
- 13:38
- 13:29
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy zdeterminowani w kwestii podwyżek dla nauczycieli. Jest bardzo dużo konkretów, są realizacje programów wyborczych. Pewnie partie będą też zgłaszać swoje postulaty jako kluby. Każdy będzie walczył o swoje, jest więcej konkretów niż kiedykolwiek.
- 13:28
Władysław Kosiniak-Kamysz: jestem zadowolony, że w umowie jest dużo zapisów o przedsiębiorcach, refundacji in vitro, zmiany podatkowe na rzecz pracujących, ochrona środowiska, kwestia oddłużenia szpitali, odbudowa wspólnoty, dialog z organizacjami pozarządowymi. Więcej jest tego, co nas połączyło, niż tego co nas różni.
- 13:21
Doktor Mateusz Zaremba w TVN24, politolog, socjolog (SWPS): podpisanie tej umowy osłabiło przekaz płynący od Prawa i Sprawiedliwości, że są szanse na to, że utworzą rząd. Arytmetyka jest absolutnie po stronie KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
- 13:10
- 13:08
- 13:03
Zandberg: Będziemy wspólnie działać. Rozmowy, które się odbywały, były w dobrej atmosferze. Szanujemy i akceptujemy różnorodność, ona jest istotą demokracji.
- 13:01
Zandberg: Rada Krajowa partii Razem, że w związku z kształem umowy koalicyjnej, nie możemy wziąć odpowiedzialności za te ministerstwa, które są dla nas kluczowe. Partia Razem nie wejdzie do tego rządu, ale wesprze jego powstanie.
- 13:00
Adrian Zandberg (Lewica Razem): Niestety nie udało nam się przekonać partnerów do naszych postulatów. Zagłosujemy za wotum, bo trzeba jak najszybciej zmienić rząd.
- 12:57
Kandydatką na marszałka Senatu od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r. - Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na marszałka Senatu od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.
- 12:56
Kandydatami na marszałków Sejmu są: Szymon Hołownia - od 13 listopada 2023 do 13 listopada 2025 i Włodzimierz Czarzasty - od 14 listopada 2025 do końca kadencji.
- 12:56
KANDYDATEM KOALICJI NA PREMIERA JEST DONALD TUSK. KANDYDATAMI NA WICEPREMIERÓW - WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ I KRZYSZTOF GAWKOWSKI.
- 12:55
- 12:54
Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska): Ponad 11 milionów wyborczyń i wyborców powołało nas do zbudowania przyjaznej, otwartej i uczciwej Polski. Nie zawiedziemy!
- 12:48
Hołownia: Pierwsza jawna umowa programowa polskiego rządu. Nowa jakość polityki w praktyce. Gwarancja bezpiecznej zmiany. Do przodu!
- 12:42
Andzel: To jest program? To jest pewnie jakiś stek bzdur, który sobie opozycja ustaliła.
- 12:41
Waldemar Andzel (PiS): Sobie coś tam podpisują i co z tego? Nic z tego nie będzie wynikało, będą się i tak kłócili.
- 12:34
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: Jestem niezwykle dumny, że Senat był tym miejscem, gdzie podpisano historyczną umowę koalicyjną.
- 12:32
Michał Kobosko (Polska 2050) w rozmowie z reporterką TVN24 Mają Wójcikowską: Mamy taką nadzieję, że Szymon Hołownia będzie głosowany w poniedziałek jako rotacyjny marszałek Sejmu.
- 12:31
Pojawiają się pierwsze komentarze po podpisaniu umowy koalicyjnej.
- 12:30
Tusk: Gdybyśmy mogli dzisiaj przedstawić rząd to bylibyśmy gotowi bez chwili zwłoki.
- 12:29
Tusk: Proszę o cierpliwość, ale tak, mogę potwierdzić, że wszystkie te rozstrzygnięcia, które zbudowały harmonię między partiami, są już za nami.
- 12:27
Tusk: Najbardziej delikatne kwestie dotyczące personaliów przeszły najłagodniej. Lista przyszłego rządu powinna być przedstawiona w Sejmie.
- 12:25
Donald Tusk rozmawia z dziennikarzami przed salą, gdzie podpisano umowę koalicyjną.
- 12:24
Liderzy koalicji pozują do wspólnego zdjęcia z podpisanymi dokumentami.
- 12:22
- 12:22
Trwa podpisywanie umowy koalicyjnej.
- 12:22
Tusk: Umówiliśmy się na cztery lata dobrej, ciężkiej, solidarnej pracy. Dziękuje za to, że pomagaliście, głosowaliście, trzymaliście kciuki. A tym, którzy wątpią - tworzymy wspólnotę polityczną na te cztery lata dla całej Polski.
- 12:21
Tusk: Mocne "dziękuje" pod adresem Senatu. Nieprzypadkowo właśnie w tym miejscu ogłaszamy dobrą nowinę. Przez ostatnie cztery lata, mimo bardzo kruchej większości, Senat był ostoją polskiej demokracji.
- 12:20
- 12:20
Biedroń: Jednym z pierwszych projektów ustawy, które stworzymy jako Lewica, będzie ustawa dotycząca przerywania ciąży.
- 12:19
Biedroń: 11 600 000 ludzi, którzy na nas głosowali, patrzy z nadzieją na nas, że my rozwiążemy te sprawy, które w 2023 roku powinny być rozwiązane.
- 12:17
Biedroń: Czuć podniosłość chwili. To ważny sygnał dla Europy i dla świata.
- 12:17
Głos zabiera drugi ze współprzewodniczących Nowej Lewicy - Robert Biedroń.
- 12:16
- 12:16
Czarzasty: Mam satysfakcję nie tylko z powodu pracy z fajnymi ludźmi. Po 18 latach mamy szansę wdrażać część swojego programu. Nie rezygnujemy z żadnego ze swoich postulatów programowych. Będziemy dalej walczyli o wszystkie sprawy, na których nam zależy.
- 12:15
Czarzasty: Wiemy, że wiele rzeczy będzie trzeba określić w przyszłości precyzyjniej, ale wygraliśmy to wspólnie, łączymy siły po to, by zmienić sposób myślenia w Polsce i o Polsce.
- 12:14
Czarzasty: To ten moment, gdy trzeba wznieść się ponad podziałami. To umowa bardzo szerokiego kompromisu.
- 12:13
Głos zabiera współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
- 12:12
- 12:12
Kosiniak-Kamysz: To marzenie o zwycięstwie ziściło się. Chcę podziękować wszystkim stronom koalicyjnym, wszystkim, którzy uczestniczyli w powstawaniu tej umowy.
- 12:12
Kosiniak-Kamysz: Bierzemy pełną odpowiedzialność za losy Polski i każdego z was. Każda Polka i każdy Polak może się czuć bezpiecznie.
- 12:10
Kosiniak-Kamysz: Mamy plan, mamy program dla Polski. To jest nasza wielka determinacja i tego dotrzymamy.
- 12:09
Głos zabiera szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
- 12:08
- 12:08
Hołownia: To jest pierwsza jawna umowa koalicyjna polskich rządów.
- 12:07
Hołownia: Chcemy dać ludziom wolność, a nie robić rzeczy za nich.
- 12:07
Hołownia: Dzisiaj wytyczamy kierunek. Chcemy pokazać wszystkim, że idzie bezpieczna zmiana.
- 12:06
Hołownia: Udało nam się stworzyć umowę koalicyjną, w której nikt z nas nie rezygnuje z własnej tożsamości.
- 12:05
Głos zabiera lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
- 12:05
- 12:05
Tusk: Nigdy nie doświadczyłem negocjacji, które były prowadzone z takim wzajemnym zaufaniem i pozytywnym podejściem.
- 12:04
Tusk: Chociaż nie działaliśmy pod presją czasu, szybko i zgodnie zakończyliśmy pracę nad tym dokumentem. Rocznica odzyskania niepodległości bardzo nas zobowiązuje.
- 12:03
Tusk: Możemy przekazać dobrą nowinę. Jesteśmy gotowi parafować za chwilę tekst umowy koalicyjnej, który będzie dla nas zbiorem drogowskazów i rekomendacji.
- 12:02
Głos zabiera lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
- 12:02
Rozpoczyna się konferencja, na której liderzy opozycji mają parafować umowę koalicyjną.
- 12:01
Za chwilę ma rozpocząć się konferencja liderów opozycji.
- 11:58
- 11:55
Poseł elekt Koalicji Obywatelskiej Andrzej Domański o doniesieniach, że ma zostać nowym ministrem finansów: Jeszcze taka propozycja nie padła. Jestem posłem elektem i zostanę skierowany do takiego zadania, jakie wyznaczy premier.
- 11:53
Hołownia: Widziałem jak Włodzimierz Czarzasty uśmiechał się do Władysława Kosiniaka-Kamysza, ale nie jestem zazdrosny. Dlatego, że Włodzimierz Czarzasty generalnie bardzo wiele osób obdarza swoimi ciepłymi słowami oraz spojrzeniami. Ma po prostu, jak każdy człowiek Lewicy, bardzo pojemne serce.
- 11:51
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie ma rozbieżności.
- 11:51
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia: To jest bardzo dobra umowa, zobaczycie, że jej wypełnienie to jest super program na cztery lata.
- 11:49
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska, która według doniesień medialnych ma zostać wicemarszałkinią Sejmu: To są wszystko medialne spekulacje. Z tego, co wiem każda z posłanek i każdy z posłów nosi jakąś buławę w kieszeni.
- 11:36
Umowę koalicyjną o godzinie 12 mają parafować przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.
- 11:21
Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk: Każdy sobie zdaje sprawę z powagi sytuacji. Każdy sobie zdaje sprawę, że te rzeczy, które znajdą się w umowie koalicyjnej i dotyczą tego pierwszego rozdania rządowego, są kluczowe.
- 11:18
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski: Długo rozmawialiśmy o podstawach programowych. Pojawiły się sprawy dotyczące polityki mieszkaniowej. Długo rozmawialiśmy o komunikacji i o tym, jak transport publiczny powinien być zorganizowany. Efekt rozmów to jest pewien pakiet. Jest też zapis o państwie świeckim.
- 11:14
Współlider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty odpowiedział na pytanie dziennikarzy dotyczące nominacji Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu: Czas najwyższy, by Prawo i Sprawiedliwość zaczęło się denerwować. To dobry znak dla Polski
- 11:11
Kosiniak-Kamysz o aborcji: W naszym programie jest przywrócenie stanu sprzed wyroku TK i rozpisanie referendum. Ten wyrok w naszym przekonaniu jest nieważny i jego unieważnienie jest jak najbardziej zasadne.
- 11:10
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z reporterką TVN24 Mają Wójcikowską: Kwestie są bardzo dobrze rozstrzygnięte. Żadna ze stron nie może być zadowolona, bo nie przeszły wszystkie postulaty, które były zgłaszane, ale jest to umowa, która łączy, a nie dzieli.
- 11:06
W Radiu RMF FM wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że "dziś będziemy mówili, jaka jest mapa programowa, co jest najważniejsze dla przyszłej koalicji, jak ma wyglądać podział też stanowisk w prezydium Sejmu i Senatu".
- Pytany, czy w umowie koalicyjnej "będą twarde konkrety czy ogólne sformułowania", odpowiedział, że "będą rozwiązania, które są bardzo konkretne". - To mogę powiedzieć mocno, ale będą też rozwiązania, które są kierunkowe, to znaczy pokazujące, jak wspólnie działać, żeby osiągnąć cel - wyjaśnił.
- Ale to, co jest najważniejsze - ta umowa jest na cztery lata. To znaczy udało się przygotować taki materiał, taki kierunkowy plan, że cztery lata mamy z sobą rządzić - powiedział. - To jest dla Polski najważniejsze. To znaczy, że to nie jest umowa na chwilę - tylko na porządne cztery lata wspólnej pracy - ocenił Krzysztof Gawkowski.
- 11:03
- 10:49
W dokumencie mają się znaleźć - według "Gazety Wyborczej" - deklaracja dotycząca uruchomienia pieniędzy z KPO, zobowiązanie przeprowadzenia audytu finansów publicznych, przeprowadzenie zmian w szkolnictwie, telewizji publicznej i w służbach oraz powołanie komisji śledczej, która rozliczyłaby nadużycia władzy w ciągu ostatnich ośmiu lat.
- 10:45
O godzinie 12 w Sejmie mają zostać zaprezentowane szczegóły umowy koalicyjnej między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą.
Autorka/Autor:pp/ft
Źródło: TVN24, PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówił Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24 GO trwa program specjalny.
Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem
Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".
Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu
Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.
W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.
Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"
Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.
W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.
13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.
Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną
Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.
Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii
- Źródło:
- BBC, tvn24.pl
Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.
"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.
Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"
Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.
Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl