Hołodomor. Wielki Głód i ludobójstwo na Ukrainie

[object Object]
Hołodomor. Rodzina rolnika zbożowego Semena Olijnyka, 1908 roktvn24
wideo 2/8

Wielki Głód na Ukrainie był zbrodnią. Klęską głodu sztucznie wywołaną w Związku Sowieckim w latach 1932 - 1933, która spowodowała masowe zgony. Hołodomor dotknął milionów, szczególnie dzieci i starców. Dziennie umierało 25 tysięcy osób. Zdarzały się przypadki kanibalizmu. Do dziś świat niewiele wie o tym ludobójstwie ludności ukraińskiej. W każdą czwartą sobotę listopada Ukraińcy obchodzą dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

W tym roku przypada to 23 listopada. - Ta tragedia przeraża nie tylko liczbą ofiar, przede wszystkim dzieci. Ta tragedia przeraża też długim milczeniem - mówi Vitalii Bily z Ambasady Ukrainy w Polsce.

Prawo pięciu kłosów

Wielki Głód dotknął całe obszary Związku Sowieckiego, ale szczególnie wschodnią i centralną część Ukrainy. Do dzisiaj nie wiemy, ile osób zmarło z głodu. Trudno jest nawet oszacować tę liczbę.

- Według ocen historyków Wielki Głód zabił siedem milionów Ukraińców. Dotknął on praktycznie każdej rodziny, w niektórych rodzinach połowa jej członków ucierpiała, w innych trzecia część, a niektóre rodziny w ogóle zniknęły - wyjaśnia dr Julia Kocur z Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie.

Hołodomor był dziełem sowieckich władz.

- Bez wątpienia odpowiedzialne za Wielki Głód na Ukrainie jest całe przywództwo Związku Sowieckiego na czele ze Stalinem – tłumaczy prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Związek Sowiecki chciał budować swój przemysł przez eksport nadwyżek zboża ze swoich terenów. Represje stały się głównym sposobem pozyskiwania zboża na wsiach. Podstawą prawną był dekret z 7 sierpnia 1932 roku, nazwany przez lud "prawem pięciu kłosów". Przewidywał karę śmierci za zerwanie kłosów, zabranie zamarzniętych ziemniaków czy buraków zostawionych po żniwach na polach kołchozów. Ukraińcy nie mogli też przemieszczać się w poszukiwaniu żywności.

"Ludzie wariowali"

Szczyt umieralności na Ukrainie nastąpił wiosną i latem 1933 roku. Jak wyliczyli ukraińscy historycy, w czerwcu głód zabijał co minutę 17 osób, co godzinę – 1000, a w ciągu doby 25 tysięcy osób. Śmierć stała się czymś powszechnym.

- Spuchnięci lub uschnięci na pół żywi obsadzali ścieżki, ulice miast, dworce. Słabość, obojętność, apatia wobec wszystkiego ogarnęła kobiety i mężczyzn starych i młodych. Ludzie cierpieli nieludzkie tortury głodem - czytamy w ukraińskich opracowaniach.

Choroba głodowa objawiała się odwodnieniem i wychudzeniem lub obrzękiem głodowym. Występowało ogólne wyczerpanie, zanik mięśni, niedokrwistość. Ludzie cierpieli na silne bóle całego ciała. Po utracie odporności zaostrzały się choroby przewlekłe. Pojawiały się niebezpieczne zakażenia, które rozprzestrzeniały się dalej. – Ludzie wariowali. U niektórych na podstawie przełomu psychologicznego odbywały się mutacje moralności, co doprowadzało ludzi do kanibalizmu - czytamy dalej.

Reżim komunistyczny, chcąc ukryć liczbę ofiar Wielkiego Głodu fałszował rejestracje aktów zgonu. Większość w ogóle nie była odnotowana, a podawanie przyczyny śmierci było zakazane. Ludzie byli grzebani we wspólnych jamach. Później w tych miejscach układano drogi, budowano budynki i miejsca rozrywki. Dotychczas Ukraińcy ustalili tylko 857 miejsc masowego pochówku ofiar Hołodomoru.

Hołodomor. Aktywiści przy skonfiskowanym "kułackim" ziarnie, początek lat 30. XX wiekuNarodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Hołodomor i dzieci

W maju 1933 roku tylko na Kijowszczyźnie zarejestrowano ponad 333 tysiące bezdomnych dzieci. Najmłodsze, nawet niemowlęta, rodzice przywozili do miast i zostawiali na dworcach kolejowych, na klatkach schodowych bloków, pod szpitalami i sierocińcami. Kilka milionów osieroconych dzieci na Ukrainie nie miało co jeść. Nie chodziły do szkoły, żebrały i kradły.

- Znaleźliśmy w dokumentach informację, że niemowlętom dawano jedną łyżeczkę mleka na dobę - przytacza przedstawicielka kijowskiego muzeum.

Starsze dzieci zbierały się w grupy i atakowały rynki miejskie czy kolejki po chleb. W poszukiwaniu jedzenia w śmietnikach zarażały się groźnymi chorobami.

Aby ukryć skalę głodu wśród dzieci, 6 maja 1933 roku utworzono Ogólnoukraińską Komisję ds. Walki z Bezdomnością, która organizowała systematyczne łapanki. Dzieci trafiały do ośrodków recepcyjnych, niektóre wywożono na wieś, pozostałe wysyłano do domów dziecka. Za zamkniętymi drzwiami tych domów czekała je nieuchronna śmierć.

Od jesieni 1934 roku śmiertelność spowodowana głodem zaczęła spadać. W kolejnym roku głód się skończył, mimo że zbiory były znacznie niższe niż w latach 1932-1933.

Wymazywanie historii

Związek Sowiecki w latach 20. i 30. był niemal całkowicie zamknięty na wpływy z zewnątrz. Najczęściej wizyta była możliwa na zaproszenie najwyższych władz, które szerzyły propagandę systemu komunistycznego. Po drugiej wojnie światowej, informacja o Wielkim Głodzie nie przebiła się do szerszej opinii publicznej na Zachodzie.

- Przez ponad 60 lat Ukraińcy nie mogli mówić o tej historii, nawet w gronie swoich rodzin i dlatego, dodatkowo istnieniu tej tragedii zaprzeczały najpierw Związek Radziecki, a następnie Rosja, przez co świat bardzo mało wie o tragedii Wielkiego Głodu - mówi dr Julia Kocur.

Świat mało wie

Dzięki dyplomatom, historykom, zagranicznym dziennikarzom, Cerkwii i społeczności ukraińskiej nastąpił przełom. W 1987 roku pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy, Wołodymyr Szczerbycki pierwszy raz oficjalnie uznał fakt głodu w 1933 roku.

W 1989 roku Międzynarodowa Komisja Prawników oficjalnie uznała Wielki Głód za akt ludobójstwa przeciwko narodowi ukraińskiemu. Rada Najwyższa Ukrainy 28 listopada 2006 roku przyjęła ustawę, która uznała Hołomodor z lat 1932-1933 za ludobójstwo. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał 6 grudnia 2006 roku cześć ofiarom głodu oraz uznał Wielki Głód za akt ludobójstwa. Z kolei Senat Rzeczypospolitej Polskiej w obszernej uchwale oddał 16 marca 2006 hołd ofiarom Wielkiego Głodu i uznał go za akt ludobójstwa, wyrażając solidarność z narodem ukraińskim i jego wysiłkami dla upamiętnienia tej zbrodni.

W ramach współpracy między Muzeum Pamięci Sybiru a Narodowym Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie 20 listopada tego roku w Białymstoku kijowskie muzeum po raz pierwszy w Polsce pokazało wyniki ukraińskich badań nad Wielkim Głodem na Ukrainie.

Hołodomor. Kolejki po chleb przy sklepie, Charków 1933 Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Autor: Martyna Bielska/gp / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Pozostałe wiadomości

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna był pijany.

Wjechał w zabytkowy kandelabr na placu Konstytucji, auto dachowało

Wjechał w zabytkowy kandelabr na placu Konstytucji, auto dachowało

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Malijscy rebelianci z grupy etnicznej Tuaregów powiadomili, że zabili i zranili dziesiątki żołnierzy armii Mali, a także rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera podczas walk w pobliżu granicy z Algierią - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat ruchu rebeliantów CSP-PSD.

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Źródło:
PAP

W jednej ze szkół średnich w Kapsztadzie w RPA biali uczniowie zamknęli w klatkach swoich czarnych kolegów z klasy i "sprzedawali" ich jako niewolników - donoszą miejscowe media. Rasistowskie zabawy nagrali i rozpowszechnili w mediach społecznościowych.

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

Źródło:
PAP

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmiertelnego postrzelenia mężczyzny, do którego doszło w pobliżu Piławy Dolnej (woj. dolnośląskie). Podkomisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżonowie przekazał, że trwa wyjaśnianie okoliczności i motywu działania sprawcy.

Śmiertelne postrzelenie mężczyzny, policja zatrzymała 24-latka

Śmiertelne postrzelenie mężczyzny, policja zatrzymała 24-latka

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji doszło do pożaru magazynu paliw. Trzy zbiorniki stanęły w ogniu - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow.

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Źródło:
PAP

Pogoda nad morzem i na Mazurach dziś nie będzie rozpieszczać. Spodziewamy się częstych opadów deszczu i silnego wiatru. - Zwłaszcza na dużych jeziorach, jak Śniardwy, Mamry, wiatr rozpędzi się naprawdę bardzo solidnie i może być niebezpieczny - podkreślał w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana nad niektórymi regionami kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niech turyści bez obaw przyjeżdżają na Sycylię – zaapelował w sobotę gubernator tego regionu Renato Schifani w związku z informacjami o suszy na wyspie i problemach z wodą w niektórych rejonach. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej ucieczce turystów.

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Źródło:
PAP

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Powybijane szyby, pomazane ściany i połamane płyty. Wandale wzięli na celownik przejście pod Wisłostradą na wysokości Zamku Królewskiego. Dewastacja postępuje, mimo że - jak twierdzą urzędnicy - jest tam kamera monitoringu.

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP