Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w ramach inauguracyjnego szczytu Platformy Krymskiej z prezydentem Andrzejem Dudą poinformował, że zaproponował Polsce współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i infrastruktury. Zełenski podziękował Dudzie za solidarność z narodem ukraińskim.
Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w poniedziałek przy okazji inauguracyjnego szczytu Platformy Krymskiej. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, wśród tematów poruszonych przez przywódców były kwestie związane z gazociągiem Nord Stream 2, sytuacją na granicach z Białorusią, polską oświatą i wspólną historią Polski i Ukrainy.
"Udział Andrzeja Dudy w szczycie Platformy Krymskiej i wysoka ocena tego wydarzenia, to potwierdzenie wsparcia dla terytorialnej integralności Ukrainy" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, "trzeba razem przeciwdziałać zagrożeniom, jakie tworzy Rosja".
Prezydent Zełenski poinformował również, że zaproponował Polsce współpracę w sferze bezpieczeństwa energetycznego i infrastruktury. W komunikacie na stronie internetowej prezydenta przekazano, że ukraiński przywódca podziękował Andrzejowi Dudzie za udział w poniedziałkowym szczycie i za solidarność z ukraińskim narodem. Podziękował też za pomoc humanitarną w walce z COVID-19 i za szczepionki.
Rozmowy o sytuacji w Donbasie, manewrach Zapad-2021 i Nord Stream 2
Szef ukraińskiego państwa poinformował polskiego przywódcę o sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie od 2014 roku trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Zaproponował wspólne kroki w sprawie przeciwdziałania agresywnym działaniom Rosji, w szczególności w sferze informacyjnej.
Liderzy zgodzili się co do tego, że rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021 są źródłem napięcia i pogarszają sytuację bezpieczeństwa w regionie - podało biuro ukraińskiego prezydenta. Rozmawiano też o "trudnej sytuacji" na granicach z Białorusią, o wydarzeniach w Afganistanie, a także o stosunkach dwustronnych.
Szczególną uwagę poświęcono koordynacji stanowisk, jeśli chodzi o przeciwdziałanie projektowi Nord Stream 2 - zaznaczyło biuro Zełenskiego. Rozmawiano o perspektywach współpracy w sferze energetycznej, w tym o wspólnych projektach dotyczących dywersyfikacji dostaw nośników energii.
Duda spotkał się z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii
Jakub Kumoch podkreślił, że w przemówieniu prezydenta Dudy "nie było niedomówień" i jasno wybrzmiało w nim, że Polska nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu, będzie ona natomiast wspierać integralność terytorialną Ukrainy. - Ukraina w kwestii, która dotyczy agresji rosyjskiej, może na Polskę całkowicie liczyć - zaznaczył.
Kumoch relacjonował, że bezpośrednio po szczycie Duda spotkał się z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Podkreślił, że trzy z tych czterech krajów "są dotknięte tym kryzysem, akcją hybrydową reżimu (przywódcy Białorusi Alaksandra) Łukaszenki, wysyłającego na granicę, zmuszającego do przekraczania granicy, grupy osób z innej części świata, które celowo i cynicznie sprowadza do Mińska".
- Jest całkowita jednomyślność czterech krajów: nie jest to żaden kryzys humanitarny, jest to hybrydowa agresja de facto, a ludzie są ofiarami, używani cynicznie przez reżim w sposób urągający ich godności - zaznaczył prezydencki minister.
Źródło: PAP