Udawała doktor etyki, musi oddać ponad milion

Polska

TVN 24Sąd skazał Annę Cz

Na sześć lat więzienia i 21,6 tys. zł grzywny skazał Sąd Rejonowy w Rzeszowie Annę Cz. Kobieta oskarżona była o wyłudzenie ponad miliona złotych od 22 osób. Została również zobowiązana do oddania pokrzywdzonym wszystkich pieniędzy.

Prokuratura postawiła Annie Cz. łącznie 29 zarzutów. Większość z nich dotyczyła wyłudzeń tysięcy złotych na rzekome inwestycje realizowane przez fundusze inwestycyjne. Kobiecie zarzucono również powoływanie się na znajomości w sądach i u komorników, którzy mieliby ułatwiać zakup nieruchomości po okazyjnych cenach. Pani doktor Uzasadniając wyrok sędzia Katarzyna Baryła powiedziała, że Anna Cz. stwarzała pozory osoby wszechstronnie wykształconej. Twierdziła m.in., że ma tytuł doktora etyki. W rzeczywistości kobieta ma wykształcenie średnie.

- Pieniądze, które brała od osób na rzekome inwestycje, przeznaczała na wystawne życie swojej rodziny, wynajęła m.in. dom oraz posyłała dzieci do prywatnych szkół - dodała sędzia. Wyrok otrzymał też mąż oskarżonej, Wojciech Cz., za współsprawstwo w stosunku do jednej z pokrzywdzonych osób. Sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywnę oraz zobowiązał do zwrotu, wspólnie z żoną, 50 tys. zł pokrzywdzonej. Wyroki w obu przypadkach nie są prawomocne. Arabskie inwestycje Podczas procesu ani Anna Cz. ani jej mąż nie przyznali się do zamiaru oszukania klientów. Kobieta twierdziła, że inwestowała pieniądze m.in. w nieruchomości w krajach arabskich. Podobne wyjaśnienia złożył także Wojciech Cz. Oskarżona przyznała w sądzie, że ma oszczędności na dwóch zagranicznych kontach w wysokości ok. 800 tys. euro i kilka nieruchomości za granicą. Przed zatrzymaniem kobieta utrzymywała się z zajęć dorywczych, z których dochód miesięczny wynosił od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawa wyszła na jaw, gdy zaniepokojeni brakiem zysków pokrzywdzeni zaczęli zgłaszać się na policję. Według prokuratury kobieta nie informowała pokrzywdzonych dokładnie, na jakie inwestycje przeznacza pieniądze. Anna Cz. została zatrzymana w styczniu 2011 r.

Wobec Anny Cz. toczy się także drugi proces, w którym została oskarżona m.in. o sfałszowanie weksla - za to grozi jej nawet 25 lat więzienia.

Autor: KSu\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24