Polska

Tusk: Wręczyłem papiery. Prezydent rozpatrzy dymisję w czwartek o 14

Polska

"Wręczyłem papiery". Tusk złożył dymisję po posiedzeniu RBN
tvn24Premier złożył dymisję na ręce prezydenta

Po wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego premier Donald Tusk złożył dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Wręczyłem papiery - odpowiedział dziennikarzom na pytanie, czy złożył dymisję. Według wcześniejszych zapowiedzi prezydent ma przyjąć ją w czwartek.

Po posiedzeniu RBN doszło do spotkania w cztery oczy premiera z prezydentem. Jak poinformował na konferencji prasowej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz RBN Stanisław Koziej, spotkanie trwało ok. 10-15 min. Koziej udostępnił do jego przeprowadzenia swoje biuro. Nie chciał zdradzić, czy politycy rozmawiali o dymisji szefa rządu.

O wszystkim poinformował sam Donald Tusk. Premier, wychodząc z siedziby BBN, został zapytany czy złożył dymisję. - Wręczyłem papiery. Tak jest - odpowiedział Maciejowi Knapikowi z TVN24.

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta, dymisja zostanie rozpatrzona przez prezydenta w czwartek o godz. 14 po jego powrocie z Niemiec.

"Awans" Tuska

Do zmiany na stanowisku szefa rządu musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk ma objąć nowe obowiązki 1 grudnia. Bronisław Komorowski przyjmie jego dymisję w czwartek, jednocześnie powierzając mu pełnienie obowiązków premiera do czasu wyłonienia nowego Prezesa Rady Ministrów.

Proceduralnie dymisja premiera wiąże się z dymisją całego rządu. W takiej sytuacji konstytucja określa kolejne kroki postępowania. Pierwszym jest desygnowanie nowego szefa rządu przez prezydenta. Jeśli więc Bronisław Komorowski przyjmie dymisję rządu Tuska w czwartek 11 września, to nowy premier i jego gabinet zostanie powołany przez głowę państwa najpóźniej 25 września. Potem nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

[object Object]
"Donald Tusk mógłby się uczyć od Jacka Saryusz-Wolskiego"tvn24
wideo 2/22

Autor: pk//plw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości