Tusk: Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię. W Sejmie 10-godzinna debata nad unijnym paktem

Premier przedstawia w Sejmie informację o budżecie UE Grzegorz Rogiński/KPRM

- Fundusz spójności to najważniejszy filar nie tylko dla nas, ale dla całej UE - mówił w Sejmie premier Donald Tusk, rozpoczynając debatę nad budżetem europejskim na lata 2014-2020. Szef rządu przekonywał, że Polska zyskała więcej w porównaniu do poprzedniej perspektywy budżetowej. - Polska wygrała tę najważniejszą cywilizacyjną batalię - podkreślił.

13:13

- Klub SLD popiera ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację paktu fiskalnego - oświadczył we wtorek szef Sojuszu Leszek Miller. Miller rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że przebieg wtorkowej debaty w Sejmie świadczy o tym, że "opozycja nie dzieli się tylko na lewicową i prawicową, ale także rozumną i bezrozumną". - W imieniu tej rozumnej, czyli SLD, pragnę poinformować wysoką izbę, że popieramy ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację paktu fiskalnego - oświadczył Miller. Jak podkreślił, dla Sojuszu jest oczywiste, że pakt jest "koniecznym etapem na drodze do pełnej integracji". Szef SLD zaznaczył, że nie możemy być na zewnątrz klubu państw, które będą wyznaczać tempo integracji, decydować o wskaźnikach makroekonomicznych. - Skazywalibyśmy nasz kraj na rolę państwa peryferyjnego, państwa błąkającego się po bezdrożach Europy, jak ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie niczego - ocenił Miller. - Pakt fiskalny jest inwestycją w infrastrukturę naszego kraju, tyle tylko, że w finansową infrastrukturę - powiedział szef Sojuszu.

13:07

Klub PSL poprze ratyfikację paktu fiskalnego - zapowiedział we wtorek w Sejmie poseł Stronnictwa Marek Sawicki. Polska nie może pozostać poza paktem fiskalnym, ponieważ groziłoby to wykluczeniem nas z głównego nurtu dalszej integracji gospodarczej UE - mówił. Jak ocenił Sawicki, negocjacje w sprawie paktu to sukces polskiej dyplomacji. - Dzięki twardej postawie zdołała ona przełamać opór Francji w sprawie otwarcia przynajmniej niektórych szczytów euro na kraje spoza eurolandu - przypomniał b. minister rolnictwa. W jego ocenie ponadto Polska nie może sobie pozwolić na pozostanie poza paktem fiskalnym, ponieważ - podkreślił - groziłoby to wykluczeniem naszego kraju z głównego nurtu dalszej integracji gospodarczej Unii Europejskiej". - Z tego względu Polskie Stronnictwo Ludowe będzie za ratyfikacją tego paktu - zapowiedział Sawicki.

12:08

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany we wtorek w Kiszyniowie przez polskich dziennikarzy o swoje oczekiwania w związku z debatą w Sejmie o ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego: "Wynegocjowanie paktu fiskalnego w takim kształcie, w jakim go mamy, który daje nam wpływ i udział w dyskusji o architekturze strefy euro, mimo że w niej jeszcze nie jesteśmy, było osobistym sukcesem Donalda Tuska, było sukcesem naszej dyplomacji i nie wyobrażam sobie, żeby parlament mógł nam odebrać to prawo zasiadania i wpływania na strefę euro, które pakt nam daje".

12:07

Klepacz do posłów PiS: euro nie boją się nawet wasi mocodawcy. Walutą Watykanu też jest euro, przyjęte przez Jana Pawła II.

12:07

Na mównicę wchodzi Witold Klepacz z Ruchu Palikota. - Uważam, że pan premier przywiózł z Brukseli całkiem duże pieniądze. Trzeba je tylko tak wydatkować, by uniknąć błędów. Skoro wszystkie kraje UE mówią o sukcesie oznacza to, że zawarto dobry kompromis w Brukseli.

12:02

Szczerski podkreśla, że pakt fiskalny jest niezgodny z konstytucją, a polityka wokół niego przypomina mu "Forresta Gumpa" - Dwie myśli: "jeśli widzisz kolejkę, stań w niej" i "jeśli gdzieś szedłem, to biegłem" - te dwa cytaty zdaniem Szczerskiego oddają to, co się dzieje wokół paktu.

Na sali sejmowej słychać głośne komentarze.

11:59

Szczerski przekonuje, że jest za wcześnie na przyjęcie euro. - Nie będziemy brać udziału w zmowie ponad głowami Polaków - zaznacza.

Na koniec mówi o pakcie fiskalnym. - To bardzo zły dokument - podkreśla. Zapowiada złożenie wniosku o odrzucenie ustawy ratyfikacyjnej.

11:56

- Chce pan pozbawić Polaków własnej waluty. To znak, że stracił pan kontakt z rzeczywistością, nie kuma pan bazy - mówi Szczerski. Podkreśla, że nie spełniamy warunków przyjęcia euro, nie pozwala na to konstytucja, a sami Polacy tego nie chcą. Chce pan dokonać pełzającego zamachu konstytucyjnego, a na to nie może być zgody - dodaje.

Szczerski do premiera: nie kuma pan bazy
Szczerski do premiera: nie kuma pan bazytvn24
11:53

- W przeliczeniu na jednego mieszkańca dostaliśmy mniej niż obywatele innych państw z naszego regionu. Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajem - peroruje Szczerski. Przypomina, że w ostatnich latach w Polsce wzrosło bezrobocie, a wiele osób wyjechało za granicę. Zarzuca też premierowi, że wzrost gospodarczy jest bardzo niski.

Szczerski: Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajem
Szczerski: Dostaliśmy pieniądze, bo jesteśmy biednym krajemtvn24

- Czasami mam wrażenie, że jest pan jak Neron. Tak bardzo kocha pan Polskę, że postanowił pan ją spalić - mówi Szczerski. - A potem w spocie pyta pan Polaków, na co wydać pieniądze z Unii!

11:50

Szczerski przekonuje, że pieniądze utracone w czasie negocjacji będą musiały być wypłacone rolnikom z budżetu państwa. - Nie zostaliśmy potraktowani w żaden szczególny sposób. Pan wziął, co dawali i wrócił do domu. Jest pan biernym uczestnikiem tych negocjacji. Dostaliśmy tylko tyle, ile mieliśmy - mówi poseł, zwracając się do premiera.

11:48

Na mównicy Krzysztof Szczerski z PiS: składam wniosek o odrzucenie informacji premiera. To podsumowanie negocjacji budżetowych. Trzeba przekłuć ten balon propagandy. Gdybyście powiedzieli: wzięliśmy, co nam dali, miałbym szacunek. Ale wy popadliście w ekstazę - mówi.

Jak przekonuje, Polska nie startowała z poziomu "zero" i że Unia gwarantowała nam duże środki już na samym początku. - W drodze negocjacji straciliśmy co najmniej 14 mld euro. Poza tym, panie premierze, wmawia pan Polakom, że budżet to rodzaj zdrapki - pan drapał i drapał, aż wydrapał. A tu pieniądze dzieli się według reguł prawa. Skoro płacimy pełną składkę, powinniśmy mieć pełny udział w wydatkach - mówi.

"Trzeba przekłuć ten balon propagandy"
"Trzeba przekłuć ten balon propagandy"tvn24
11:42

- Nie powinniśmy wznosić okrzyków o utracie suwerenności. Jest taki poseł w PiS, który wydobywa z siebie takie okrzyki. Ale na szczęście taki język nie przekonuje naszych obywateli - mówi Grupiński.

11:41

Grupiński: wydaje mi się, że prezes Kaczyński mógłby pogratulować premierowi wyniku negocjacji budżetowych. Nie miał daleko.

11:36

Rafał Grupiński z PO: pakt fiskalny jest gwarancją dla naszej części świata. Dla Polski płyną korzyści: zwiększenie wiarygodności makroekonomicznej i atrakcyjności inwestycyjnej. Ale najważniejsze jest zwiększenie bezpieczeństwa budżetu i budżetów innych krajów Unii. To bezpieczeństwo naszych portfeli.

11:31

Szulc przekonuje, że pakt fiskalny jest umową międzynarodową, a nie częścią prawa europejskiego. - Ale to, co dzisiaj jest prawdziwe, nie musi być prawdziwe jutro. Europa w 2020 roku to będzie inna Europa niż ta, którą znamy dzisiaj. Musimy postanowić, czy chcemy o niej decydować czy stać z tyłu i dać decydować innym - mówi.

Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada dodatkowych obowiązków
Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada dodatkowych obowiązkówtvn24
11:29

Szulc przekonuje, że pakt fiskalny może być ratyfikowany zwykłą większością głósów, a nie 2/3 głosów. Odpiera też argumenty o próbę "przyjęcia euro tylnymi drzwiami". - W pakcie fiskalnym nie ma mowy o zobowiązaniu przyjęcia euro, to wynika z traktatu akcesyjnego - podkreśla.

11:28

Na mównicy Jakub Szulc: ratyfikacja paktu fiskalnego nie nakłada na nas nowych obowiązków względem tych z traktatów europejskich. Ratyfikacja traktatu nie oznacza pozbawienia się kompetencji, ale przestrzegania pewnych reguł. Obawy związane z nowymi obowiązkami związanymi z przyjęciem paktu są bezpodstawne.

Serafin: wydarzyły się rzeczy, które uznawane były za niemal niemożliwe
Serafin: wydarzyły się rzeczy, które uznawane były za niemal niemożliwetvn24
11:12

- Pakt fiskalny wzmacnia naszą pozycję w Europie podczas kluczowych negocjacji. Proszę wszystkich, by o tym pamiętali podczas debaty. Musimy pamietać, że przed nami kilka lat przebudowy strefy euro i UE i nie możemy sobie pozwolić na to, by jakąkolwiek kartę w tych negocjacjach oddać. A pakt fiskalny to naprawdę bardzo znacząca karta w tej grze - kończy minister.

11:11

Rostowski zbija argument, iż pakt fiskalny nie jest korzystny dla krajów spoza stefy euro. - To nie utrudni nam współpracy z krajami, które pozostają poza paktem fiskalnym. Przykład Wielkiej Brytanii, która do paktu nie przystąpiła, nie jest dla nas żadnym przykładem. Gdyby Wielka Brytania znalazła się tak blisko wschodniej granicy UE jak Polska, jej stosunek do paktu fiskalnego, byłby zupełnie inny od tego, który ma dzisiaj - uważa. - A gdyby Polska znajdowała się nad Atlantykiem, może mogłaby sobie pozwolić na politykę, którą prowadzi Wielka Brytania.

11:08

Rostowski przekonuje, że pakt fiskalny daje Polsce możliwość przyjęcia dodatkowych rygorów, ale nie zobowiązuje nas do tego. - Chociaż te rygory nie są specjalnie ostrzejsze od krajowych rygorów, zapisanych w naszej konstytucji - mówi minister finansów.

11:06

- Przystępując do paktu fiskalnego chcemy mieć pełne prawa po przystąpieniu do strefy euro. Pakt fiskalny daje nam wpływ na rozwój strefy euro - mówi Rostowski. - Dobre funkcjonowanie strefy euro jest dla Polski niezwykle ważne - dodał. Przekonuje, że nie ma innej drogi, by mieć wpływ na strefę euro bez ratyfikacji paktu fiskalnego.

11:01

- Już nie grozi nam rozpad strefy euro ani rozpad Unii Europejskiej - mówi Rostowski. Jak punktuje, Europejski Bank Centralny podjął decyzję o wykupie obligacji państwowych, dzięki czemu spadły rentowności Włoch czy Hiszpanii. - Obawy inwestorów, że ta wielka katastrofa rozpadu strefy euro może nastąpić, zniknęły. Ale EBC mógł podjąć taką decyzję po deklaracji państw strefy euro, że będą zmierzały w keirunku głebokiej integracji gospodarczej i politycznej strefy euro. Problem, który stoi przed Polską to: jak w tym kształcie Europy się znaleźć?

Rostowski: Już nie grozi nam rozpad strefy euro
Rostowski: Już nie grozi nam rozpad strefy eurotvn24
10:58

Na mównicy Jacek Rostowski. - Negocjacje nad przebudową strefy euro są konieczne, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszej Unii - mówi.

10:57

- Pakt fiskalny będzie nakładał na Skarb Państwa pewne obowiązki dotyczące standardów, o których, sądzę, wszyscy marzymy, a nie się boimy. To są bowiem standardy, które będą chroniły polskiego podatnika i polskie państwo przed nadmiernymi ryzykami, które pogrążyły niektóre państwa strefy euro, ponieważ nie stosowały się do standardów, które pakt fiskalny będzie egzekwował - tłumaczył premier. Zaznaczył, że polskie przepisy ustrojowe dotyczące finansów publicznych są jednymi z najlepszych w Europie. - Jeśli poszukujemy kolejnych, mocniejszych standardów, które by wzmacniały kondycję finansową Polski i Europy to dlatego, że mamy świadomość, iż Polski nie można oceniać w odosobnieniu. Polska nie uniknie katastrofy, jeżeli katastrofa dotknie strefy euro czy całej Unii Europejskiej. Tylko ktoś skrajnie naiwny, absolutny ignorant może sądzić, że można wygrać jakieś pieniądze dla Polaków, obstawiając jakąś katastrofę - podkreślił Tusk.

Prezes Kaczyński opuszcza salę plenarną
Prezes Kaczyński opuszcza salę plenarnątvn24
10:55

- Namawiam prawicę, aby bez lęku i niepokoju, że coś zagraża polskiej suwerenności, przystąpiła do debaty na temat kryteriów, zarówno traktatowych, jak i wewnętrznych, jakie trzeba spełnić, aby zmienić konstytucję i wejść do strefy euro - mówił Tusk. Mówiąc o spotkaniu Rady Gabinetowej, Tusk podkreślił, że będzie to poważna rozmowa o obiektywnych kryteriach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które trzeba spełnić, aby do strefy euro przystąpić. Jak podkreślił, konieczne jest, aby ogólnonarodowa debata o euro była pozytywna. - Niech będzie debatą nie na temat, kto komu bardziej dowali, ale taką, w której jeden drugiego ostrzega - postulował premier. Jak podkreślił, wprowadzenie w Polsce euro to zadanie na miarę pokolenia i dlatego musi być bardzo dobrze przygotowane. Przekonywał, że "chodzi o to, żeby wspólnie usiąść i zastanowić się, co zrobić racjonalnie, by Polska była jak najszybciej przygotowana, ale też i przekonana" do przyjęcia euro. Mówił, że wprowadzenie w Polsce euro to zadanie na miarę pokolenia i dlatego musi być bardzo dobrze przygotowane. "Nie ma nic gorszego dla Polski niż uznać, że jesteśmy już gotowi, choć tak naprawdę nie będziemy, starać się przegłosować to w Sejmie i przegrać" - mówił Tusk, dodając, że taki scenariusz byłby wyjątkowo szkodliwy dla międzynarodowej pozycji Polski.

10:47

Tusk mówił też, że negocjacje nie były łatwe z powodu "pewnego sposobu podejścia do tego, jak traktować poszczególne państwa w tej dyskusji o ich udziale w budżecie europejskim". - Mówiąc wprost, raczej do tej pory obowiązywała zasada i zakładano, że szczególnie jeśli chodzi o politykę spójności, to więcej pieniędzy otrzymywać będą najbiedniejsi i że w związku z tym bardzo trudno było przekonywać, że państwo, które sobie lepiej niż inne radzi w kryzysie, i które w ostatnich latach tej ostatniej perspektywy budżetowej rosło bardziej niż niektóre inne państwa, ma otrzymać najwięcej środków - powiedział.

"Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię"
"Polska wygrała najważniejszą cywilizacyjną batalię"tvn24
10:46

- To, że Polska okazała się ewidentnym zwycięzcą w tej debacie, zawdzięczamy m.in. tym trafnym sojuszom, ale również wielkiemu wysiłkowi setek Polaków, którzy pracowali w Brukseli i tu w Warszawie, i w innych europejskich stolicach na rzecz zwycięstwa tej argumentacji, która uczyniła z Polski beneficjenta nowego budżetu europejskiego - podkreślił premier. Zwrócił uwagę na porozumienie z Francją. Jak mówił, choć dotychczas Francja optowała wyłącznie za wysokim poziomem Wspólnej Polityki Rolnej, to przełamano "pewien impas w rozmowach polsko-francuskich". - Oba państwa uznały, że będą stanowiły oś aliansu na rzecz obrony polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. To przyniosło oczekiwane przez nas efekty - zaznaczył.

10:45

Premier przypomniał też, że Polska płaci dziś wyższą składkę do unijnego budżetu, ponieważ w ostatnich latach stała się krajem bogatszym w relacji do średniej europejskiej. - Dlatego tak ważną, kluczową dla Polski była batalia o to, aby mimo większej składki wpływy do Polski były większe, a nie mniejsze - zaznaczył. Według Tuska we wszystkich bez wyjątku algorytmach Polska zyskuje w porównaniu z obecnym budżetem UE (lata 2007-2013), podczas gdy wiele innych państw członkowskich - traci. Polska też - przekonywał szef rządu - zyskuje, jeśli wziąć pod uwagę ilość unijnych pieniędzy przypadających na jednego mieszkańca. - Także w tej, trudnej dla Polski, klasyfikacji, bo jesteśmy ludnym krajem, awansowaliśmy o kilka pozycji w górę - powiedział szef rządu i jako "zupełne nieporozumienie" i "kłamstwo" określił tezę, jakoby nasz kraj znajdował się pod tym względem na końcu unijnej klasyfikacji.

10:38

- Miliardy euro, jakie trafiają do naszej ojczyzny, są pieniędzmi, które wspierają nie tylko rozwój infrastruktury, ale w bardzo wielu miejscach, w bardzo wielu wymiarach trafiają także bezpośrednio do ludzi - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że bez budżetu europejskiego, bez "tego wielkiego ogólnoeuropejskiego wysiłku finansowego na rzecz spójności, na rzecz wyrównywania szans i możliwości" nie spełniłby się sen, aby Polska stała się faktycznie częścią europejskiej cywilizacji. Dlatego - dodał - rząd tak wielką wagę przykładał do negocjacji nad budżetem unijnym na lata 2014-2020.

Strategia zwiększania budżetu
Strategia zwiększania budżetutvn24

- Mijające siedem lat to czas nadzwyczajnego wzrostu cywilizacyjnego, niezależnie od tego, czy była koniunktura czy dekoniunktura - mówił premier, przedstawiając informację o budżetowym szczycie UE. Przypominał, że Polska ma wyższy wzrost gospodarczy niż inne państwa w Europie. - Nie chodzi o przekonywanie, że w Polsce jest świetnie, ale że rozpoczęliśmy drogę, która doprowadziła nas do lepszego startu w negocjacjach - powiedział. Tusk podkreślił, że w argumentacji rząd przyjął strategię zwiększania budżetu. - Argumentacja na rzecz dobrej koperty narodowej dla Polski nie może być egoistyczna. Trzeba było znaleźć uzasadnienie ogólnoeuropejskie, fundusz spójności to najważniejszy filar nie tylko dla nas, ale dla całej UE. To była wielka kampania, którą przeprowadziliśmy skutecznie: powstał polityczny sojusz z 15 państwami, przyjaciółmi spójności - stwierdził premier.

"Zakładaliśmy, że ten bój będzie kluczowy dla Polski"

Dodał, że rząd zakładał, iż bój o budżet będzie kluczowy dla Polski. - Szybko zyskaliśmy przychylność wszystkich instytucji wspólnotowych. I nawet najbardziej sceptyczna opozycja nie jest w stanie zakwestionować, że Polska dostanie więcej pieniędzy teraz niż w poprzednim budżecie. Polska wygrała tę najważniejszą cywilizacyjną batalię. Ale bez ścisłej współpracy z instytucjami wspólnotowymi, z przewodniczącym Rady Europejskiej i PE, głos Polski byłby traktowany jako głos państwa, które dba tylko o swój interes - zaznaczył. Tusk przekonywał, że Europa uwierzyła w te argumenty i starała się przekonywać sceptyków, że polityka spójności musi być chroniona właśnie ze względu na kryzys. - Kryzys spowodował, że pojawiła się teza radykalnych oszczędności także jeśli chodzi o budżet europejski - stwierdził, przypominając, że za cięciami w budżecie był zwłaszcza Londyn i Berlin, a także niektórzy politycy w Polsce. - W naszej ocenie, budżety narodowe, fragmenty budżetu, które będą przypadały poszczególnym krajom, nie będą mogły być większe, jeśli cały budżet będzie mniejszy. Od tego, ile pieniędzy Polska otrzyma, będzie zależało to, na jakim poziomie żyć będą obywatele - argumentował premier.

Budżet uzgodniony

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli uzgodnili kompromis w sprawie nowego budżetu. Przewiduje on, że w ciągu siedmiu lat zobowiązania Unii sięgną w sumie 960 mld euro, a rzeczywiste płatności - 908 mld euro. Polska w ramach nowej unijnej perspektywy ma otrzymać 105,8 mld euro, czyli o prawie 4 mld euro więcej niż w poprzednim budżecie, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Po informacji premiera dotyczącej szczytu, posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego. Debata łączna nad tymi punktami ma potrwać 10 godzin.

Autor: jk/ ola / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Rogiński/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulice miasta pokrył śnieg. Od godz. 3:40 trwa akcja posypywania ulic. 170 posypywarek działa na tych drogach, którymi kursują autobusy miejskie. Kierowcy, bądźcie ostrożni i przepuszczajcie pojazdy służb oczyszczania.

Wszystkie posypywarki ruszyły na ulice. W Warszawie jest biało

Wszystkie posypywarki ruszyły na ulice. W Warszawie jest biało

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

1003 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Kilku rosyjskich dowódców zostało zdegradowanych i aresztowanych za przekazanie nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii, powołując się na blogerów wojskowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Źródło:
PAP

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, "eksperymentalnego" pocisku pośredniego zasięgu na Dniepr - powiedziała w czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

Źródło:
PAP

Polska poderwała myśliwce w związku z rosyjskim atakiem na terytorium Ukrainy. Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. MTK wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 22 listopada.

Poderwane myśliwce, premier ścigany, ministra zostaje

Poderwane myśliwce, premier ścigany, ministra zostaje

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i oblodzeniem. W wielu regionach kraju na drogach może być ślisko. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Brazylijska policja federalna formalnie zarzuciła w czwartek byłemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro i jego 36 stronnikom udział w spisku w celu przeprowadzenia zamachu stanu i utrzymania władzy po przegranych przez niego wyborach prezydenckich w 2022 roku.

Jair Bolsonaro z zarzutami. "Organizacja kryminalna"

Jair Bolsonaro z zarzutami. "Organizacja kryminalna"

Źródło:
PAP

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział w czwartek, że zamierza nominować byłą prokurator generalną Florydy Pam Bondi na nową prokuraturą generalną USA. Nominacja dla Bondi, która reprezentowała Trumpa w pierwszym procesie impeachmentu, jest wynikiem wycofania się nominowanego wcześniej kongresmena Matta Gaetza.

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

Źródło:
PAP

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl