TVN24 | Polska

Błaszczak: zatwierdziłem umowę na dostawę trzech niszczycieli min

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Gala banderowa na ORP Kormoran
Gala banderowa na ORP KormoranTVN 24
wideo 2/3
TVN 24Gala banderowa na ORP Kormoran

Zatwierdziłem umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak w niedzielę w Świnoujściu wziął udział w podpisaniu umowy na dostarczenie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II Marynarce Wojennej. Obecnie w służbie znajduje się jeden okręt tego typu, a dwa kolejne przechodzą testy.

- Miałem sposobność zatwierdzić umowę w sprawie wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. To bardzo dobre okręty, jak słyszałem od marynarzy. Cieszę się z tego, że oprócz jednego okrętu, który już jest w służbie, kolejne już niebawem trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża - poinformował.

Jak zapowiedział, za kilka tygodni okręt ORP Albatros (jeden z przechodzących obecnie testy) trafi do służby, natomiast jesienią do służby wejdzie kolejny - ORP Mewa. - Trzy kolejne okręty, wyprodukowane przez polską stocznię trafią do polskiej marynarki wojennej już jako okręty produkowane seryjnie - dodał szef MON.

CZYTAJ WIĘCEJ: Marynarka Wojenna pozyska trzy niszczyciele min typu Kormoran II

- To ważne, by polska marynarka dysponowała najnowocześniejszym sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni polscy marynarze skutecznie mogą strzec polskiego wybrzeża. Naszym zadaniem - zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby polskie wojsko - w tym Marynarka Wojenna - mogło się rozwijać. To zadanie podstawowe: bezpieczeństwo naszej ojczyzny - mówił Błaszczak.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Polskie niszczyciele min

MON przypominało w komunikacie w piątek, że uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran - pierwszej, prototypowej, jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 - ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Drugi z serii ORP Albatros zwodowano w październiku 2019 r. i aktualnie przechodzi wojskowe próby zdawczo-odbiorcze, natomiast trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i aktualnie znajduje się na etapie realizowanych przez wykonawcę prób morskich.

ORP Albatros - jak zapowiada resort obrony - powinien zostać przekazany do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w sierpniu, natomiast spodziewany odbiór ORP Mewa powinien nastąpić w listopadzie tego roku.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MON

Pozostałe wiadomości