Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wnioski bez uwzględnienia kolejności ich wpłynięcia
tvn24
Komunikat wydano w związku z powtarzającym się zarzutemtvn24
- Trybunał Konstytucyjny działa tylko na wniosek, stąd nie może on "samowolnie" uchylić dowolnej ustawy - poinformowało Biuro Trybunału Konstytucyjnego. Komunikat wydano w poniedziałek w związku z pojawiającym się zarzutem pod adresem TK.
Biuro TK oświadczyło, że zdecydowało się na wyjaśnienia "w związku z nieścisłymi informacjami, jakoby Trybunał Konstytucyjny mógł - dotychczas - samowolnie uchylić każdą ustawę w składzie pięcioosobowym większością głosów 3:2 (czyli jednym głosem)".
W wyjaśnieniu przypomniano, że po pierwsze Trybunał nie może działać z urzędu, a jedynie na wniosek uprawnionych i zainteresowanych stron.
"Nie może więc 'samowolnie' ani wszcząć postępowania, ani też orzec o przepisach uprzednio niezakwestionowanych przez wnioskodawcę" - czytamy w komunikacie.
Przy stosunku 3:2 sprawa trafia do pełnego składu
Po drugie, przy podejmowaniu decyzji przez TK żaden sędzia nie może wstrzymać się od głosu. Dlatego orzeczenia Trybunału zawsze zapadają tzw. bezwzględną większością głosów (to co najmniej 50 proc. plus jeden głos).
Po trzecie, Biuro TK przypomina, że Trybunał orzeka albo w pełnym składzie (minimum 9 sędziów) albo w składzie pięcioosobowym. Pełny skład dotyczy tzw. kontroli prewencyjnej, czyli badania ustaw przed ich podpisaniem przez prezydenta oraz "spraw o szczególnej zawiłości lub doniosłości, w tym, jeśli zamierza odstąpić od poglądu".
Na końcu dodano, że zgodnie z utrwaloną praktyką, jeśli w składzie pięcioosobowym trzech sędziów opowiada się za niekonstytucyjnością, dwóch zaś uważa, że badane przepisy są zgodne z konstytucją, sprawa jest przekazywana do rozstrzygnięcia pełnemu składowi.
wideo 2/24
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) Adrian Grycuk