W sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce status pokrzywdzonych mają trzy osoby: Abd al-Rahim al-Nashiri, Abu Zubaida i Walid bin Attash - potwierdził Piotr Turek z Prokuratury Generalnej przed ONZ-owskim Komitetem przeciwko Torturom w Genewie.
W środę o trzecim pokrzywdzonym informowała na swej stronie internetowej organizacja Amnesty International. Jak napisano, "Jemeńczyk Walid bin Attash został trzecią osobą o uznanym statusie ofiary w trwającym od pięciu lat śledztwie polskiej prokuratury w związku z naruszeniami praw człowieka, jakich na terytorium Polski mogło się dopuścić CIA".
Piotr Turek dodał podczas przesłuchania w Genewie, że w ramach śledztwa prokuratura jest w stałym kontakcie i współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi instytucjami oraz organizacjami, m.in. Europejskim Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka, przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża czy Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy.
Adwokaci pokrzywdzonych są w stałym kontakcie z prokuraturą i mają prawo dostępu do tajnych informacji. W sumie w ramach śledztwa przesłuchano 62 osoby i zebrano 43 tomy akt - powiedział Turek. Nagranie z przesłuchania umieszczono na stronie Komitetu przeciwko Torturom.
Śledztwo nie zostanie umorzone
W środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie – która prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce - prok. Piotr Kosmaty powiedział, że Prokuratura Generalna zdecydowała o przedłużeniu śledztwa do 11 lutego 2014 roku.
Według sobotniej "Gazety Wyborczej" prok. Turek powiedział w Genewie, że 11 lutego przyszłego roku nie będzie terminem zakończenia śledztwa i zapewniał, że śledztwu nie grozi umorzenie z powodu przedawnienia.
W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.
Oprócz Walida bin Attasha, status pokrzywdzonych w śledztwie ma także dwóch innych więźniów CIA twierdzących, że byli przetrzymywani także w Polsce - Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubaida. Obaj zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa". Trybunał zbada ich skargi 2 i 3 grudnia.
Autor: dln\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Department of Defense, International Committee of the Red Cross, Wikipedia CC BY-SA