TVN24 | Polska

Sprawa Komendy "to na pewno nie jest jednostkowy wypadek"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Ćwiąkalski o sprawie Komendy: to na pewno nie jest jednostkowy wypadek
Ćwiąkalski o sprawie Komendy: to na pewno nie jest jednostkowy wypadekTVN24
wideo 2/10
TVN24Ćwiąkalski o sprawie Komendy: to na pewno nie jest jednostkowy wypadek

Sędzia powiedział, że dla niego sprawa Tomasza Komendy też jest powodem do przemyśleń. Wiele osób z wymiaru sprawiedliwości powinno głęboko zastanawiać się nad decyzjami, które mogą zniszczyć człowiekowi całe życie – powiedział w TVN24 Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, który reprezentował Komendę przed sądem. - Nie ukrywam, że dla nas to był niesłychanie ważny dzień – dodał.

W poniedziałek opolski sąd okręgowy zasądził 12 milionów złotych zadośćuczynienia oraz 811 tysięcy 533 złote odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia za zbrodnię, której ten nie popełnił. Wyrok nie jest prawomocny. Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Komenda żądał od Skarbu Państwa blisko 19 milionów złotych.

"Prowadzimy tę sprawę bezpłatnie"

W poniedziałek gościem "Faktów po Faktach" był mecenas Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, który reprezentował Tomasza Komendę przed sądem. - Nie ukrywam, że dla nas to był niesłychanie ważny dzień. Jeszcze zupełnie nie rozmawialiśmy o tym, czy będziemy składać apelację, czy nie – powiedział. Tomasz Komenda walczył o 18 milionów złotych zadośćuczynienia.

Pytany, czy Tomasz Komenda będzie jeszcze w stanie zaufać wymiarowy sprawiedliwości, mecenas odparł: - Jemu będzie już bardzo trudno, chociaż powiedział, że dziękuje swoim prawnikom i może nareszcie odzyska zaufanie do prawników.

- My prowadzimy tę sprawę bezpłatnie, pro bono, bo uważamy, że temu człowiekowi coś się należy od społeczeństwa i chcemy się do tego przyczynić – powiedział Ćwiąkalski.

"To na pewno nie jest jednostkowy wypadek"

Jego zdaniem sprawa Komendy "to na pewno nie jest jednostkowy wypadek, ale to jest wypadek ekstremalny". - Dzisiaj sędzia przywołał 42 wyroki, które ściągnął z różnych sądów, które zasądzały odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub pozbawienie wolności. W każdym z tych wypadków była jakaś tragedia ludzka, ale nie tak dolegliwa i nie w takim wymiarze – mówił gość TVN24.

- Kiedy z sali wyszli dziennikarze, sędzia powiedział, że dla niego ta sprawa też jest powodem do przemyśleń i myślę, że wiele osób z wymiaru sprawiedliwości powinno głęboko zastanawiać się nad decyzjami, które mogą zniszczyć człowiekowi całe życie – dodał.

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości