Polska

"Jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji". Kim jest Tomasz Grodzki?

Polska

Aktualizacja:
Marszałkiem Senatu został we wtorek senator Tomasz Grodzki
Marszałkiem Senatu został we wtorek senator Tomasz Grodzkitvn24
wideo 2/23

Senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki został we wtorek wybrany na marszałka Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. Przedstawiamy jego sylwetkę.

Tomasz Grodzki urodził się 13 maja 1958 roku w Szczecinie. Jest czynnym chirurgiem klatki piersiowej i transplantologiem, specjalizuje się w przeszczepach płuc. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. Jest członkiem licznych stowarzyszeń i towarzystw związanych z chirurgią i transplantologią. W okresie 2003–2004 stał na czele European Society of Thoracic Surgeons oraz jako pierwszy Polak został przyjęty na członka American Association for Thoracic Surgery.

W 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych i osiągnięć w działalności na rzecz ochrony zdrowia.

Kariera polityczna

Polityczną karierę zaczynał w szczecińskim samorządzie, przez trzy kadencje był miejskim radnym.

W 2014 kandydował z listy Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał mandatu. Zdobył wówczas 26 863 głosy. W 2015 roku zdobył mandat senatora, kandydując z list PO.

Od tego roku Grodzki zasiada w komisji zdrowia oraz komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. Jest także członkiem kilku zespołów parlamentarnych oraz senackich.

Twierdzi, że był sondowany przez PiS

W październikowych wyborach parlamentarnych Grodzki wywalczył reelekcję, kandydując z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 97 - Szczecin. Zdobył blisko 150 tysięcy głosów - ponad 65 procent wszystkich w tym okręgu.

Po wyborach, kiedy było już pewne, że PiS nie będzie miał większości w Senacie, Grodzki twierdził, że był sondowany, czy zostałby ministrem zdrowia w rządzie PiS w zamian za "zmianę strony".

Kilka dni później szef PO Grzegorz Schetyna przekazał, że senator Grodzki będzie kandydatem opozycji na marszałka Senatu. - To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną - podkreślał.

- Zgodziliśmy się co do tej kandydatury dlatego też, że jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października - dodał.

We wtorek 12 listopada Tomasz Grodzki został wybrany na marszałka Senatu X kadencji. Jego kandydaturę poparło 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 48 senatorów. Senator Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.

CZYTAJ WIĘCEJ O MOMENCIE OGŁOSZENIA WYNIKÓW GŁOSOWANIA NA MARSZAŁKA SENATU >

Autor: akr//kg,adso / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości