Poza pielgrzymami po ulicach Krakowa chodzi tysiące uzbrojonych policjantów. Patrolują ulice i wypatrują potencjalnego zagrożenia. Tym może być dosłownie wszystko - reklamówka, plecak, czy zbyt grube ubranie. Materiał programu "Polska i Świat".
- Jeśli ktoś się dziwnie zachowuje, nienormalnie, porusza się w dziwny sposób, zatrzymuje, obserwuje to jest to osoba, która jest potencjalnie podejrzana do sprawdzenia, kontrolowania - powiedział jeden z policjantów pilnujących porządku podczas ŚDM.
W jeden dzień przeszukano 5 tys. bagaży
- W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na kieszonkowców. Przy takiej ilości osób przemieszczających się po terenie Krakowa może być zwiększona również ilość kradzieży kieszonkowych - dodał oficer operacyjny policji. Oprócz pieszych patroli i funkcjonariuszy po Krakowie poruszają się również mobilne punkty kontroli, czyli samochody, w których znajdują się specjalne skanery pozwalające błyskawicznie sprawdzić co jest w bagażach pielgrzymów.
Tylko w poniedziałek służba celna prześwietliła ponad 5 tys. sztuk bagażu. Najpierw policjanci typują osoby do kontroli, później bagaż trafia do samochodu celników, gdzie jest prześwietlany.
300 karetek, w tym 10 dla VIP-ów
Podczas ŚDM istotnie jest również zabezpieczenie medyczne. Wśród 300 karetek, które obsługują pielgrzymów, jest 10 przeznaczonych specjalnie dla VIP-ów, w tym dla papieża Franciszka. Są to najnowocześniejsze pojazdy, jakie można teraz znaleźć w Krakowie. Dla bezpieczeństwa żadna z załóg nie wie, którego VIP-a będzie zabezpieczać kolejnego dnia. W sercu systemu zabezpieczenia medycznego przez 24 godziny na dobę pracuje ponad 20 dyspozytorów. Każdy na swoim ekranie widzi w czasie rzeczywistym gdzie jest każda z 300 karetek będących obecnie w Krakowie. - W ciągu minuty jestem w stanie wysłać przynajmniej 10 karetek i śmigłowiec - wyjaśnił jeden z dyspozytorów. Pomyślano również o tym, jak pokonać barierę językową. - Jeśli pacjent przychodzi z jakimiś dolegliwościami, a nie możemy się z nim porozumieć dajemy mu kartkę, bo żeby się zorientować w jakim języku mówi to już nie jest duża trudność. Sam pacjent zaznacza co mu dolega - powiedziała Małgorzata Popławska, koordynator zabezpieczenia medycznego ŚDM. Na specjalnym szkicu ludzkiej sylwetki pacjent zaznacza też, co konkretnie go boli. Ma również możliwość określenia jak bardzo odczuwa ból.
Zatrzymano mężczyznę z bronią
Do tej pory najpoważniejszym zdarzeniem podczas ŚDM było zatrzymanie w tramwaju mężczyzny, który miał przy sobie broń. - Jak się okazało ten mężczyzna miał zezwolenie na posiadanie tej broni - powiedział nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.
Na ulicach Krakowa i Małopolski jest obecnie 12 tys. policjantów. Razem z funkcjonariuszami innych służb jest ich łącznie 38 tys.
Autor: mart / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24