Komisja Europejska będzie uważnie śledzić prace w parlamencie nad ustawami sądowymi - powiedział w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Jak poinformował, wiceszef KE Frans Timmermans przedstawi na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy wyniki swojej wizyty w Polsce.
- Kolegium jutro wysłucha informacji pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, który był wczoraj w Warszawie i prowadził dyskusje z władzami polskimi, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i Rzecznikiem Praw Obywatelskich w sprawach związanych z praworządnością - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Schinas.
Jak przypomniał rzecznik Komisji Europejskiej, Timmermans podkreślał, że znalezienie rozwiązania sporu z Polską jest pilne, ale "jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków".
- Komisja czeka na konkretne środki, będzie uważnie śledzić dyskusje w polskim parlamencie - oświadczył rzecznik.
Timmermans w Warszawie
W poniedziałek z wizytą w Warszawie przebywał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W Warszawie Timmermans rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
Wizyta Timmermansa to kontynuacją dialogu między polskimi władzami a Komisją Europejską, dotyczącego sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ustaw dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie analizowała złożone pod koniec marca poprawki do ustaw sądowych. Przygotowane przez PiS projekty zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów nie zostały dotychczas merytorycznie skomentowane przez KE.
Komisja Europejska uruchomiła art. 7
KE, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dała rządowi PiS trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.
Komisja domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz aby zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.
Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. Komisja Europejska zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.
Autor: kb//plw / Źródło: PAP