"Te naciski są od dawna, to nie były pierwsze, ani ostatnie też nie będą"

Źródło:
TVN24
Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediach
Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediachTVN24
wideo 2/6
Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediachTVN24

Redaktorki i redaktorzy naczelni polskich mediów rozmawiali w specjalnym wydaniu "Loży Prasowej" na temat nacisków rządzących na wolne media w Polsce. - Jest duża nerwówka i obawa przed utratą władzy - mówił Tomasz Sekielski, "Newsweek". - To ciśnienie jest ogromne i coraz większe z każdym rokiem - stwierdziła Agnieszka Szymkiewicz, Świdnica24. - To jest działanie autorytarnej władzy - mówił zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Piotr Stasiński. - Naciski są od dawna, to nie były pierwsze, ani ostatnie też nie będą - powiedział Bartosz Węglarczyk, Onet. - Niestety tak jest, jak po prostu politycy za długo rządzą - stwierdził Daniel Długosz z "Nowej Gazety Trzebnickiej". Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat, opowiedziała o stosunku polityków oraz osób związanych z obozem rządzącym do niezależnych mediów.

Redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta opisał, że obóz rządzący na różne sposoby chciał uzyskać wpływ na portal. Kilka dni wcześniej Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji z władzą. Według jego relacji osoba ta wspominała o powołaniu na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego kogoś, kto odpowiadałaby za to, żeby redakcji "reprezentowany był punkt widzenia rządu".

W związku z tymi informacjami redaktorki i redaktorzy naczelni polskich mediów niezależnych podpisali się pod deklaracją, w której podkreślili: "Będziemy bronić niezależności polskiego dziennikarstwa, a zarządzane przez nas redakcje będą solidarnie i konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media".

CZYTAJ TAKŻE. Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów >>>

Sekielski: jest duża nerwówka i obawa przed utratą władzy

- W którymś momencie pękają nerwy po prostu. Te naciski są od dawna, to nie były pierwsze, ani ostatnie też nie będą. Ja słyszę od dawna od bardzo wysokich rangą urzędników państwowych, kogo mam wyrzucić, dlaczego mam wyrzucić, mówimy o elicie rządzącej tego kraju, kto od kogo bierze łapówki - powiedział redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

- To co usłyszałem o tym, że powinienem mieć "wicenaczelnego do spraw przedstawienia stanowiska rządu" w Onecie, który będzie podległy zarządowi firmy, a nie naczelnemu, bo oni uważają, że z zarządem się łatwiej dogadają, co nie jest prawdą, to jest taki moment, kiedy coś we mnie pękło - dodał.

Węglarczyk: naciski na media są od dawna, to nie było pierwsze, ani ostatnie też nie będą
Węglarczyk: naciski na media są od dawna, to nie było pierwsze, ani ostatnie też nie będąTVN24

Sprawę komentował także redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Sekielski. - Jest duża nerwówka i obawa przed utratą władzy - powiedział, dodając, że rządzący już teraz posiadają media, "które kiedyś były publicznymi" oraz media regionalne kupione przez Orlen. - To jest gigantyczna siła, bo wszystkie te media mają swoje portale informacyjne oraz sprofilowanych czytelników, a więc bazę danych, to jest olbrzymia wiedza i olbrzymia siła przekazu, ale najwyraźniej władza uznała, że to już nie wystarcza - stwierdził.

Sekielski: jest duża nerwówka i obawa przed utratą władzy
Sekielski: jest duża nerwówka i obawa przed utratą władzyTVN24

Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediach

Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat, opowiedziała o stosunku polityków oraz osób związanych z obozem rządzącym do niezależnych mediów. - Pytamy o gruszkę, ktoś opowiada o pietruszce. Odpowiada się to, co się chce mówić, to co ma się przygotowane, a nie to, o co jest się zapytanym - stwierdziła.

Jethon o stosunku polityków oraz osób związanych z obozem rządzącym do niezależnych mediów
Jethon o stosunku polityków oraz osób związanych z obozem rządzącym do niezależnych mediówTVN24

- To jest działanie autorytarnej władzy, oparte na fundamentalnym kłamstwie, które głosi Jarosław Kaczyński, że media niezależne, on je nazywa oczywiście opozycyjnymi, mają totalną przewagę w Polsce, co jest absurdem i nonsensem. (...) To oni mają totalną przewagę. Mają dużą liczbę świetnie karmionych reklamami rozmaitych, niedużych mediów, które obsługują rozmaite elementy elektoratu pisowskiego - powiedział zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Piotr Stasiński.

Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediach
Stasiński: to rządzący mają totalną przewagę w mediachTVN24

Szymkiewicz: to ciśnienie jest ogromne i coraz większe z każdym rokiem

Agnieszka Szymkiewicz, redaktorka naczelna portalu Świdnica24, zapytana o to, czy podobnym do Onetu i Wirtualnej Polski naciskom poddawani są także przedstawiciele mediów lokalnych, odpowiedziała: - Oczywiście, że tak. - My, ci na samym dole, my jesteśmy lokalni, jesteśmy na tych najmniejszych obszarach i jesteśmy poddawani wszelkim naciskom, każdej władzy, (...) tą władzą tutaj jest przede wszystkim samorząd. (...) To jest dla nas największy problem i my znikamy. Ci najmniejsi, ci niezależni, którzy starają się zachować obiektywizm, są niszczeni przez samorządy każdej maści - powiedziała.

- To ciśnienie jest ogromne i coraz większe z każdym rokiem - dodała.

Szymkiewicz: to ciśnienie na media jest ogromne i coraz większe z każdym rokiem
Szymkiewicz: to ciśnienie na media jest ogromne i coraz większe z każdym rokiemTVN24

Punkt widzenia mediów lokalnych przedstawił także Daniel Długosz, redaktor naczelny "Nowej Gazety Trzebnickiej". - Niestety tak jest, jak po prostu politycy za długo rządzą - powiedział. - Chcą mieć coraz więcej, chcą mieć wpływ na coraz więcej rzeczy, zagarniają nam, społeczeństwu, te rzeczy, które powinny być od polityki dalekie i też niestety chcą mieć bardzo duży wpływ na media, widzieliśmy to z telewizją publiczną i tak samo jest z mediami lokalnymi, politycy, ci samorządowcy, również chcą mieć wpływ na media lokalne, chcieliby kontrolować je lub żeby zniknęły. Te media lokalne jeszcze je uwierają, cały czas patrzą im na ręce - dodał.

Długosz o naciskach na media: niestety tak jest, jak po prostu politycy za długo rządzą
Długosz o naciskach na media: niestety tak jest, jak po prostu politycy za długo rządząTVN24

ZOBACZ CAŁE SPECJALNE WYDANIE "LOŻY PRASOWEJ"

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu Polska-Holandia w pobliżu strefy kibica w Hamburgu doszło do ataku na policjantów ochraniających tłum. Mężczyzna, uzbrojony w narzędzie przypominające kilof oraz koktajl Mołotowa, został postrzelony przez policję.

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Źródło:
BBC, Bild, PAP

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską po południu pojawiają się kolejne wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Powiedziano, że to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez tych konkretnych żołnierzy, że ich koledzy się bali, bo oni strzelali w kierunku nie tylko wycofującej się grupy osób, które forsowały granicę, które już się wycofywały, ale też w kierunku, w którym byli ich koledzy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł Konfederacji Przemysław Wipler, który uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Źródło:
TVN24

Do pożaru samochodu doszło na drodze krajowej w kierunku Jeleniej Góry. W trakcie jazdy auto najpierw zaczęło się dymić, a po chwili stanęło w płomieniach.

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

Zakładnicy przetrzymywani w areszcie śledczym w obwodzie rostowskim zostali uwolnieni. Porywacze zginęli podczas szturmu sił specjalnych na ośrodek - podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na rosyjskie służby więzienne.

Szturm sił specjalnych na areszt śledczy. Porywacze zginęli, zakładników uwolniono

Szturm sił specjalnych na areszt śledczy. Porywacze zginęli, zakładników uwolniono

Źródło:
Reuters, RIA Novosti

W szpitalu zmarł w nocy ciężko pobity 25-letni mężczyzna. Karetka pogotowia zabrała go sprzed dyskoteki, był w stanie krytycznym - poinformowała policja.

Został pobity przed dyskoteką, zmarł w szpitalu

Został pobity przed dyskoteką, zmarł w szpitalu

Źródło:
PAP/tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje 71-letni księdza Jan Adamczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej (Podkarpacie). Duchowny zasłabł w niedzielę rano podczas mszy. Zmarł mimo udzielonej mu pomocy.

Ksiądz zasłabł podczas mszy. Nie udało się go uratować

Ksiądz zasłabł podczas mszy. Nie udało się go uratować

Źródło:
tvn24.pl

"Ukraina ma prawo żądać, aby Rosja nie zawierała sojuszu wojskowego z Chinami", tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odniósł się do deklaracji rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, że inwazja na Ukrainę może zostać zakończona po deklaracji władz Kijowa, że kraj nigdy nie przystąpi do NATO.

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl