W Krypcie na Wawelu, gdzie pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich, w czwartek późnym wieczorem zawisła tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość ku czci zmarłych - msza połączona z odsłonięciem tablicy - rozpocznie się w piątek o godz. 17.
Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu zamontowano w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Jej montaż trwał trzy godziny i odbył się bez żadnych problemów.
Odsłonięcie tablicy nie bez powodu zaplanowano na piątek. Właśnie tego dnia mija dokładnie pięć miesięcy od dnia tragedii pod Smoleńskiem. Z tego też powodu, jak co miesiąc, pod krzyżem przy Pałacu Prezydenckim w Warszawie kwiaty złoży Jarosław Kaczyński i działacze PiS.
Skromna i pasuje
Z tablicy i jej skromności, zadowolony jest proboszcz Katedry na Wawelu. - To, co wcześniej zakładano, czyli skromny materiał, spełniono - ocenia ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Tablicę wykonano z gładkiego, jasnego piaskowca. Ma wymiary 184,3 x 127,5 cm. Wykuto na niej łacińską sentencję: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (ciała śpią, dusze czuwają), a niżej napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiska ofiar tragedii. - Ten skromny piaskowiec pasuje do wystroju całej krypty - stwierdził proboszcz Sochacki.
Za 16,4 tys. zł
Listę otwierają nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego. Pozostałe nazwiska umieszczono w porządku alfabetycznym. Płytę zawieszono pośrodku ściany - na prawo od wejścia. Tak, aby wchodzący do krypty przesuwali się tuż obok niej, a wychodzący mieli ją wprost przed sobą.
Wykonanie tablicy, która kosztowała 16,4 tys. zł, zlecił wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Zaprojektowała ją Marta Witosławska, autorka projektu sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich, a wykonał rzeźbiarz Jan Siuta.
Nie wszyscy obecni
Uroczystość na Wawelu rozpocznie się o godz. 17 mszą św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po liturgii uczestnicy uroczystości zejdą do krypty, gdzie metropolita poprowadzi modlitwę za dusze zmarłych. Odsłonięcia tablicy dokonają metropolita krakowski oraz wojewoda małopolski, w obecności rodzin zmarłych, a także duchowieństwa i przedstawicieli władz państwowych.
Do czwartku wieczorem udział w uroczystościach potwierdziło 120 osób spośród rodzin ofiar katastrofy. Nie zaproszono m.in. Pawła Deresza, męża tragicznie zmarłej Jolanty Szymanek-Deresz.
W tym samym czasie co uroczystość na Wawelu dla części rodzin ofiar katastrofy odbędzie się spotkanie w kinie Palladium.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, foto:PAP