Szymon Hołownia: jutro spotkam się z Tuskiem w sprawie jego expose. "Tworzymy tutaj historię"

Źródło:
TVN24, PAP
Hołownia: jestem umówiony na jutro na spotkanie z Tuskiem
Hołownia: jestem umówiony na jutro na spotkanie z TuskiemTVN24
wideo 2/8
Hołownia: jestem umówiony na jutro na spotkanie z TuskiemTVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w piątek ma spotkać się z Donaldem Tuskiem i będzie z nim rozmawiać o możliwej dacie wygłoszenia przez niego expose. Wskazywał, że są różne warianty dotyczące dat 11 i 12 grudnia. - Zostawiam to decyzji pana premiera - powiedział. - Tak czy siak 12 grudnia powinniśmy mieć Sejm, z którego wyjdzie wreszcie premier z wotum zaufania - dodał.

Szymon Hołownia na briefingu po spotkaniu z uczniami jednego z krakowskich liceów został zapytany o to, kiedy dojdzie do jego spotkania z Donaldem Tuskiem i czy będzie na nim ustalony termin expose Tuska.

- Jesteśmy umówieni na spotkanie jutro i o tym właśnie będziemy rozmawiać. Zostawiam to decyzji oczywiście pana premiera, to on powinien zdecydować o tym, jak chce, żeby to wyglądało - odpowiedział.

- Przypomnę, że jest to krok, którego nigdy w Polsce nie ćwiczyliśmy. Więc tworzymy tutaj historię. Robimy te rzeczy po raz pierwszy - powiedział.

Hołownia o drugim kroku konstytucyjnym, który "składa się z trzech modułów"

Tłumaczył, że ten drugi krok konstytucyjny "ma trzy elementy, składa się z trzech modułów". - Pierwszym jest powołanie, wybór przez Sejm prezesa Rady Ministrów. Następnym, kolejnym jest wygłoszenie przez niego expose. Kolejnym jest głosowanie nad expose i składem Rady Ministrów - precyzował.

- To będzie decyzja pana premiera Tuska, czy wolałby, żeby jeszcze tego samego dnia (11 grudnia - red.) wieczorem to on został wybrany na premiera, a na przykład expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów zrobilibyśmy 12 (grudnia - red.). Tak żeby w Polsce był premier już tego dnia i żebyśmy mieli zamkniętą historię i nie mieli wątpliwości, kładąc się spać 11 (grudnia), że wybór Polaków, którego dokonali 15 października, wreszcie się ziścił i wreszcie przełożył się na polską politykę, czy będzie na przykład wolał, żebyśmy zrobili wszystkie te trzy elementy, idąc późno w wieczór, późno w noc tego samego dnia - opisywał możliwe warianty.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

- Czy na przykład wyrazi taką wolę, że jest przekonany, że lepiej będzie, żeby 11 grudnia był dniem, w którym zamknie się sprawa rządu Mateusza Morawieckiego, a najpewniej się zamknie, a 12 będzie ten dzień, kiedy to on zostanie wybrany na premiera - kontynuował.

- Pan premier Tusk wyrazi swoją wolę i myślę, że Sejm bez problemu się do tego dostosuje. Tak czy siak 12 grudnia powinniśmy mieć Sejm, z którego wyjdzie wreszcie premier z wotum zaufania i rząd - powiedział marszałek Sejmu.

Zmiany na podium, za nim Tusk i Morawiecki ex aequo. Nowy ranking zaufania do polityków

Expose Morawieckiego 11 grudnia o godzinie 10

O tej kwestii Hołownia mówił także podczas środowego briefingu.

Przekazał, że 11 grudnia o godzinie 10 expose wygłosi premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, tego dnia około godziny 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku. - Po południu 11 grudnia czy wczesnym wieczorem możemy przejść już do wyboru nowego premiera, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania - dodał.

O sprawie mówił także szef klubu KO Borys Budka. Pytany o drugi krok konstytucyjny i o to od kiedy - w tym kroku - "rząd jest rządem", Budka odparł: - Mamy ekspertyzy, rząd jest rządem w momencie wyboru w drugim kroku.

Hołownia: nie wyobrażam sobie, żeby prezydent zwlekał

Hołownia podczas czwartkowego briefingu został także zapytany, czy prezydent Andrzej Duda może opóźniać zaprzysiężenie nowego rządu wyłonionego przez sejmową większość.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Są dzisiaj tacy, którzy mówią, że pan prezydent będzie zwlekał, że pan prezydent będzie odwoływał się do tego cząstkowego raportu, który jest parodią raportu, który wczoraj przedstawiła nieistniejąca już w tym składzie komisja działająca na podstawie ustawy "lex Tusk" - powiedział Hołownia.

- Chcę wierzyć w dobrą wolę pana prezydenta. Powiem więcej - chcę wierzyć w jego polityczny instynkt samozachowawczy. Jeżeli dzisiaj ktokolwiek chciałby, po tym wszystkim, co przeszliśmy przez te dwa miesiące, jeszcze raz kombinować z werdyktem, który wydali Polacy 15 października, to jestem o tym przekonany, że Polacy tak tego nie zostawią. Myślę, że pan prezydent ma tego świadomość i ma świadomość - jako osoba wybrana w powszechnym głosowaniu - że powszechne głosowanie i to jeszcze z taką frekwencją, to nie jest coś, z czym się dyskutuje, nawet jak się jest głową państwa - powiedział Hołownia.

Według marszałka Sejmu "z największym prawdopodobieństwem (nowy) premier wyjdzie z Pałacu Prezydenckiego jako premier 13 (grudnia)". - Jeżeli oni się teraz będą próbowali droczyć, robić polityczne złośliwości, pokazywać, że tu jest jakaś podmiotowość, że oni zrobią to np. 14 (grudnia), to już naprawdę będzie małostkowe - wskazywał.

- Jak najszybciej to powinno się stać. Rozumiem, że 12 (grudnia) prezydent jest w podnóży zagranicznej, 13 (grudnia) jest z powrotem w Warszawie. Nie ma na co czekać - powiedział marszałek Sejmu.

Hołownia pytany o start w wyborach prezydenckich w 2025 roku

Hołownia został także zapytany o swój potencjalny start w wyborach prezydenckich w 2025 roku. 

- Na razie jestem marszałkiem i nie ma wyborów prezydenckich. Jak jakieś będą, to będę się wtedy zastanawiał. Zawsze mówiłem o tym, że chciałbym w tych wyborach w 25. roku zawalczyć, ale ja jestem realistą politycznym i wiem, że przez najbliższy rok nie będę musiał podejmować takiej decyzji - odparł.

- Kiedy wystartuje kampania prezydencka - ona pewnie wystartuje gdzieś za trochę ponad rok - wtedy będzie czas na te decyzje. A dzisiaj nikt przytomny, (...) nie myśli o tym, co za ten rok będzie - dodał. 

Hołownia pytany o start w wyborach prezydenckich w 2025 roku
Hołownia pytany o start w wyborach prezydenckich w 2025 rokuTVN24

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Odbędzie się też szczyt G7 w formie wideokonferencji, którą koordynować z Ukrainy będzie Giorgia Meloni.

Zachodni przywódcy przyjechali do Kijowa

Zachodni przywódcy przyjechali do Kijowa

Źródło:
PAP

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniej matka zmarłego przekazała, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. - Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - mówiła matka Nawalnego na nagraniu, opublikowanym w Internecie. - Zaczęli mi grozić. Patrząc mi w oczy, śledczy mówił, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, to zrobią coś z ciałem mojego syna - relacjonowała Ludmiła Nawalna.

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Źródło:
TVN24

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 – przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. To drugi rosyjski samolot tego typu zestrzelony w ostatnim czasie.

Siły powietrzne Ukrainy: strąciliśmy rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50

Siły powietrzne Ukrainy: strąciliśmy rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50

Źródło:
PAP

Kilkaset tysięcy osób zabitych, kilkaset tysięcy rannych, a kilkanaście milionów ludzi zmuszonych do ucieczki. Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na naszego sąsiada. Chciała zniszczyć Ukrainę. Nie udało jej się. Ukraina wciąż istnieje, straciła - oby tylko przejściowo - część swojego terytorium, ale nadal walczy. O własne przetrwanie, nasze bezpieczeństwo i o lepszą przyszłość dla dużej części świata, bo obrona przed rosyjską agresją to w szerszej perspektywie walka demokracji z autorytaryzmem. Oto kalendarium 730 dni bohaterskiej obrony Ukrainy.

Dwa lata obrony Ukrainy. Kalendarium rosyjskiej inwazji

Dwa lata obrony Ukrainy. Kalendarium rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ursula von der Leyen zapowiada odblokowanie pieniędzy dla Polski z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy. Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie wspólnej granicy. Z kolei w Niemczech Bundestag przyjął ustawę zezwalającą na posiadanie marihuany. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 24 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 24 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Front atmosferyczny, który w sobotę o poranku w wielu miejscach Polski przynosi opady deszczu, odsunie się poza nasze granice, a zza chmur wyjrzy słońce. Aura jeszcze bardziej dopisze drugiego dnia weekendu. Temperatura będzie wiosenna.

Poprawa pogody. "Front będzie się odsuwać"

Poprawa pogody. "Front będzie się odsuwać"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciała trzech kobiet ze śladami ran od noża znaleziono w jednym z domów publicznych w Wiedniu, stolicy Austrii. Aresztowano 27-latka, podejrzewanego o dokonanie tej zbrodni, który próbował schować się w zaroślach i miał przy sobie nóż.

Zbrodnia w Wiedniu. W domu publicznym znaleziono ciała trzech kobiet

Zbrodnia w Wiedniu. W domu publicznym znaleziono ciała trzech kobiet

Źródło:
PAP

Komisja Planowania i Finansów Korei Południowej przyjęła poprawkę do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank). Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie kontraktów eksportowych do Polski. Głosowanie nad jej przyjęciem odbędzie się 29 lutego w Zgromadzeniu Narodowym.

Komisja parlamentarna w Korei Południowej przyjęła projekt ustawy umożliwiającej kontrakty zbrojeniowe dla Polski

Komisja parlamentarna w Korei Południowej przyjęła projekt ustawy umożliwiającej kontrakty zbrojeniowe dla Polski

Źródło:
PAP

W piątek sąd w Wiedniu uznał konserwatywnego byłego kanclerza Austrii Sebastiana Kurza za winnego krzywoprzysięstwa i skazał go na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu. Stanowi to poważny cios dla jego szans na powrót do polityki – stwierdza agencja Reutera.

Były kanclerz Austrii skazany za składanie fałszywych zeznań

Były kanclerz Austrii skazany za składanie fałszywych zeznań

Źródło:
PAP

Ministerstwo sportu pod poprzednim kierownictwem wydało ponad 400 tysięcy złotych na zakup biletów na mecze piłki nożnej i siatkówki. - Mamy podejrzenia, że mogły trafić do środowiska PiS - mówi obecny wiceminister sportu Piotr Borys i dodaje, że pieniądze wydano w sposób "nieuprawniony", a w dokumentacji resortu są wyraźne braki. Kamil Bortniczuk - były minister sportu - odrzuca zarzuty i mówi, że bilety szły do "szkół, klubów sportowych czy domów dziecka". Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas spotkania z uczniami liceum w Ciechanowie, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na mowę nienawiści. Dodał, że "język jest dzisiaj w stanie zrobić czasami dużo więcej niż pięść". Przyznał, że ma żal do Platformy Obywatelskiej, iż nie zareagowała adekwatnie na internetowy hejt wobec niego, z którym została w ostatnich dniach powiązana.

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Nie doszło do spotkania przedstawicieli polskiego rządu z władzami Ukrainy - przekazał ukraiński premier Denys Szmyhal, który pojawił się w piątkowe popołudnie na granicy obu państw. - Zdajemy sobie sprawę z trudności, z którymi mierzy się polski rząd, i jesteśmy gotowi, by pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Wychodzimy naprzeciw - mówił. Dziękował też za decyzję Donalda Tuska w sprawie włączenia przejść z Ukrainą do zbioru infrastruktury krytycznej kraju, ale zapowiedział możliwe "środki odwetowe", jeżeli do 28 marca granica nie zostanie odblokowana.

Premier Ukrainy na granicy. Dziękuje Tuskowi, proponuje plan, ale zapowiada możliwe "środki odwetowe"

Premier Ukrainy na granicy. Dziękuje Tuskowi, proponuje plan, ale zapowiada możliwe "środki odwetowe"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl

Do Grzegorza Kasickiego i Tomasza Szymańskiego - rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy dyscyplinarne sędziów, między innymi tych którzy kwestionowali status Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 roku - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Sędzia Kasicki zajmie się sprawami sędziego Waldemara Żurka.

Do rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy

Do rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy

Źródło:
PAP

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zamknięte obrady Sejmu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy mogą odbyć się podczas posiedzenia w marcu - poinformował marszałek Szymon Hołownia. Informacje w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego ma wtedy przedstawić wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szymon Hołownia zapowiada zamknięte obrady Sejmu. Tłumaczy dlaczego

Szymon Hołownia zapowiada zamknięte obrady Sejmu. Tłumaczy dlaczego

Źródło:
PAP

15-letnia dziewczynka wpadła do wnętrza starego elewatora zbożowego we Wrocławiu. Została wyciągnięta przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego i jest pod opieką lekarzy.

Nastolatka wpadła do elewatora zbożowego

Nastolatka wpadła do elewatora zbożowego

Źródło:
TVN24

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas środowej odprawy granicznej w szczecińskim porcie strażnicy graniczni wyczuli od załogi woń alkoholu. Wezwani na miejsce policjanci zbadali siedem osób. Kapitan miał prawie sześć promili alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy był również drugi oficer i główny inżynier. Jednostka miała wypłynąć tego wieczoru do Wielkiej Brytanii.

Kapitan miał prawie 6 promili, chciał płynąć do Wielkiej Brytanii

Kapitan miał prawie 6 promili, chciał płynąć do Wielkiej Brytanii

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Usłyszeliśmy szczekanie, ale z uwagi na porywisty wiatr nie za bardzo było wiadomo, skąd dobiega głos. Nie dawało nam to spokoju, po skończonych zajęciach za zgodą naczelnika ruszyliśmy w teren - opisują goprowcy, którzy pod Babią Górą znaleźli psa. Nie powinno go tam być, nie wiadomo, kto jest jego opiekunem.

Przez dwie godziny słyszeli pod Babią Górą szczekanie psa

Przez dwie godziny słyszeli pod Babią Górą szczekanie psa

Źródło:
tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl