Premier Beata Szydło w środę udaje się do Pragi na szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Weźmie udział w debacie poświęconej obecnej sytuacji w UE. Podczas szczytu premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podsumują także czeską prezydencję w V4.
- To posiedzenie będzie składało się z dwóch części. W pierwszej części odbędzie się panel dyskusyjny i debata, w trakcie której przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej wygłoszą swoje stanowiska na temat obecnej sytuacji w Unii Europejskiej. Ten szczyt jest też podsumowaniem prezydencji czeskiej (w Grupie Wyszehradzkiej - red.) - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.Po Czechach, w lipcu, Polska przejmie roczną prezydencję w V4. PAP pytała rzecznika rządu o cele naszego kraju na ten czas. - Jeśli chodzi o cele, jakie sobie wyznaczamy na czas naszej prezydencji, jest to umocnienie roli Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej, a także zacieśnienie współpracy w kwestiach wspólnej polityki energetycznej, migracyjnej i gospodarczej - powiedział.
Deklaracje Szydło
Premierzy Polski i Czech podczas kwietniowych konsultacji międzyrządowych rozmawiali m.in. o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej.Szefowa polskiego rządu podkreślała wówczas, że Republika Czeska, która przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej do czerwca, przekaże przewodnictwo Polsce. Premier deklarowała, że ze strony polskiej "jest pełna otwartość na realizację i podjęcie tych tematów, które zostały rozpoczęte przez prezydencję czeską w Grupie Wyszehradzkiej".Dodała, że przewodnictwo Polski w V4 zbiegnie się z prezydencją Słowacji w Unii Europejskiej i będzie to dobry moment, by pokazywać wspólne projekty Europy Środkowo-Wschodniej i budować dla nich dobry klimat w Unii.Premier Czech Bohuslav Sobotka mówił wtedy, że dominantą prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej stał się kryzys migracyjny.Nawiązując do kryzysu migracyjnego Szydło mówiła, że stanowisko Grupy Wyszehradzkiej pozostaje niezmienne. - Chcemy rozwiązać ten problem, chcemy być kreatorami pozytywnej polityki w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego w Europie, ale mówimy bardzo jasno, że nie będzie naszej zgody na to, żeby zmieniać zasady dotyczące relokacji - mówiła Szydło.Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.
Autor: js//gak / Źródło: PAP