Do końca tygodnia będziemy mieli łącznie 450 tysięcy zaszczepionych osób – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk. Podał też cztery "najważniejsze daty" dotyczące szczepień seniorów.
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19 przekazał na konferencji w poniedziałek, że do Polski dostarczono 1 milion 51 tysięcy dawek szczepionki. 456 tysięcy z nich trafiło do szpitali węzłowych.
Zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tysięcy osób. - Czyli łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tysięcy zaszczepionych Polaków – ocenił.
- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy sześć milionów dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić trzy miliony Polaków – dodał.
Dworczyk o "najważniejszych datach" dotyczących szczepień
Dworczyk poinformował o czterech "najważniejszych datach" związanych ze szczepieniem na tak zwanym etapie pierwszym.
15 stycznia – uruchomienie centralnej rejestracji i możliwości umawiania szczepień dla seniorów powyżej 80. roku życia.
18-22 stycznia – szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej.
22 stycznia – rozpoczęcie umawiania szczepień dla osób powyżej 70. roku życia.
25 stycznia – rozpoczęcie szczepień populacyjnych dla seniorów powyżej 70. roku życia.
Później Dworczyk został zapytany, co z pozostałymi osobami z grupy pierwszej, czyli seniorami między 60. a 70. rokiem życia, nauczycielami i przedstawicielami służb mundurowych.
- Jeżeli nic się nie zmieni jeśli chodzi o dostawy od producentów, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej (...) będą mogły zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia – odpowiedział.
Jak umówić się na szczepienie?
Szef KPRM przekazał, że 13 stycznia odbędzie się konferencja poświęcona "całemu procesowi możliwości umawiania się na wizytę", na której zostaniemy zaszczepieni. Przekazał jednak, że "będą trzy kanały, którymi można umówić się i zarejestrować na konkretny termin szczepienia". Będzie to możliwe poprzez:
- umówienie się na wizytę przez internet
Jak już wcześniej informował rząd, będzie to możliwe poprzez Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl) lub poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia.
- umówienie się na wizytę we własnej przychodni,
- dzwoniąc pod numer 989.
Jak wyjaśniał Dworczyk, dzwoniąc na tę infolinię, skontaktujemy się z konsultantem, u którego zapiszemy się na konkretny termin we wskazanym punkcie.
- To nie musi być punkt akurat w tej gminie, z której pochodzi ta osoba. Może być to również punkt w jakimś innym miejscu w Polsce – mówił. - Od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. Potem dzień przed wizytą, zarówno pierwszą, jak i drugą, przychodzi jeszcze sms z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu – dodał.
Dworczyk: w sześciu największych miastach będą dodatkowe punkty szczepień dla medyków
Dworczyk powiedział też, że pojawiły się informacje o problemach z terminami szczepień dla medyków w szpitalach węzłowych.
- Zdecydowaliśmy się uruchomić w sześciu największych miastach w Polsce, w szpitalach tymczasowych, które zostały tam przygotowane, dodatkowe punkty szczepień. W tych dodatkowych punktach szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni – poinformował. Podkreślił, że rządowi zależy, aby osoby zaangażowane w walkę z pandemią zostały jak najszybciej zaszczepione.
"Żadnych groźnych sytuacji"
Dworczyk powiedział ponadto, że na 220 tysięcy wykonanych dotychczas szczepień wystąpiły 32 przypadki NOP, czyli niepożądanych odczynów szczepiennych. - To były wszystko delikatne przypadki, nikt nie został hospitalizowany, były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie było – mówił Dworczyk.
Dworczyk: do samorządów w najbliższym czasie trafią broszury, plakaty informacyjne
Według Dworczyka zauważalny jest "poważny wzrost zainteresowania szczepieniami". - O ile w listopadzie 2020 roku jedynie 43 procent Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, o tyle w ostatnio wykonanych i dziś opublikowanych badaniach już 68 procent Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19 – powiedział.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 zapowiedział też, że w najbliższym czasie do 15 milionów gospodarstw domowych trafi broszura informacyjna dotycząca programu szczepień. W kampanię włączą się także samorządowcy. - Do samorządów w najbliższym czasie trafią broszury, plakaty informacyjne – przekazał.
Maląg: będą mobilne punkty szczepień dla pensjonariuszy DPS
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która również wzięła udział w konferencji, mówiła o szczepieniach pensjonariuszy DPS-ów. Zwróciła uwagę, że są oni szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje COVID-19.
Poinformowała, że mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. - Będą to mobilne punkty – zarówno POZ, które opiekują się danym DPS, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – przekazała.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/PKRM