Rusza wystawianie skierowań na szczepienia dla dzieci od 12 do 15 lat

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Ruszają szczepienia młodzieży
Ruszają szczepienia młodzieżyTVN24
wideo 2/4
TVN24Ruszają szczepienia młodzieży

E-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat zostaną wystawione już dziś, rusza też rejestracja. Żeby zakwalifikować się na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Ponadto do zaszczepienia nieletnich potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Młodzież w wieku 12-15 lat będzie mogła się szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, czyli w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 miliona uczniów w wieku 12-18 lat. E-skierowania zostaną wystawione 7 czerwca.

Nastolatka na szczepienia można będzie zarejestrować przez: bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym, ten ostatni musi go podpisać.

Konieczna obecność rodzica lub opiekuna

Jak poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk, szczepienia dla młodzieży w wieku 12-15 lat będą odbywały się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku starszych nastolatków. Opiekunowie muszą wyrazić zgodę na szczepienie.

- Nie przewidujemy żadnych zmian, ani trudności, ponieważ już przetrenowaliśmy, mówiąc kolokwialnie, zapisy osób niepełnoletnich w ostatnich tygodniach, kiedy to młodzież w wieku 16-18 lat mogła się rejestrować i szczepić - przekonywał szef KPRM.

Szczepienia w szkołach we wrześniu

Z informacji przekazanych przez KPRM wynika, że w czerwcu w szkołach ruszy akcja informacyjna na temat szczepień. Między 6 a 10 września zbierane są formularze medyczne. Szczepienia w szkołach mają odbyć się od 13 do 17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze.

Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości