TVN24 | Polska

Kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie? Harmonogram na pierwsze tygodnie

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Dworczyk: 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia TVN24
wideo 2/27
TVN24Dworczyk: w najbliższy piątek, 15 stycznia, otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia

Kalendarz szczepień na COVID-19 w Polsce przedstawił Michał Dworczyk. Od 15 stycznia na szczepienie będą mogli zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia - ci powyżej 70. roku życia - przekazał pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19. Dodał, że od 15 stycznia pełnoletni obywatele będą mogli wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia się. Zobacz harmonogram.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 przedstawił w środę na konferencji harmonogram szczepień w pierwszym kwartale 2021 roku. Zaprezentowany w środę harmonogram obejmuje grupy seniorów w wieku od 70 lat.

15 stycznia - zostanie otwarta rejestracja dla osób powyżej 80. roku życia. Tego dnia ma ruszyć też możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Będzie można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie. Każda osoba, która wypełni formularz, dostanie e-skierowanie na szczepienie w momencie, kiedy rozpocznie się odpowiedni dla niej etap.

22 stycznia - zostanie otwarta rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia.

25 stycznia - rozpoczęcie szczepień osób powyżej 70. roku życia w 5994 punktach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak się zapisać na szczepienie?

Dworczyk przekazał, że proces rejestracji na szczepienie będzie prowadzony "trzema kanałami": - infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.

4,6 miliona seniorów powyżej 70. roku życia

Dworczyk przekazał, że grupa seniorów powyżej 70. roku życia liczy łącznie 4,6 miliona osób, w tym osób powyżej 80. roku życia jest około 1,75 miliona, a seniorów w wieku 70-79 lat - 2,8 miliona.

Pełnomocnik do spraw szczepień zapowiedział jednocześnie, że w pierwszym kwartale 2021 roku dotrze do Polski powyżej sześciu milionów dawek szczepionki od dwóch producentów - Pfizer/BioNTech i Moderna. Do końca kwartału - jak dodał - "będziemy mogli zaszczepić około trzech milionów osób".

Dworczyk podkreślił, że z grupy seniorów nie wszyscy będą mogli się zaszczepić od razu. - Ponieważ z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób - poinformował szef KPRM. Jak dodał, "pozostałe z tych 3 milionów osób do zaszczepienia, to osoby z grupy zero, czyli około 700 tysięcy osób".

Szczepienia także w weekendy?

Dworczyka pytano na konferencji prasowej, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą się odbywały tylko w dni powszednie czy też weekendy. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień podkreślił, że każdy z punktów szczepień będzie mógł tygodniowo zamówić maksymalnie 30 szczepionek. - Zatem oczywiście teoretycznie jest taka możliwość, że na weekend jakiś punkt będzie chciał sobie rozłożyć szczepienie i wtedy my zabezpieczymy taką możliwość. Natomiast trzydzieści dawek, czyli 30 pacjentów to jest na tyle mało, że jestem przekonany, że znakomita większość punktów będzie realizowała te szczepienia od poniedziałku do piątku, bo to i tak nie wyczerpie możliwości, które te punkty posiadają - powiedział. - Ogranicza nas wyłącznie dostawa szczepionek od producenta, a ta jest regulowana umową unijną - zaznaczył szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień.

Seniorzy rejestrowani od 15 stycznia

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tak zwanych szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków. Od 15 stycznia ruszą zapisy dla seniorów powyżej 80. roku życia, tydzień później dla tych powyżej 70. roku życia. Ich szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak się zgłosić na szczepienie? >>>

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: