TVN24 | Polska

Od 15 stycznia wszystkie osoby pełnoletnie mogą zgłosić chęć szczepienia. Jak to zrobić?

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?KPRM
wideo 2/19
KPRMJak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, wypełniając formularz na stronie rządowej - poinformował szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień powiedział w środę, że w tym tygodniu Polska wejdzie w kluczowy etap szczepień. Przypominał, że w piątek 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, tydzień później - dla osób powyżej 70. roku życia.

Kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie? Harmonogram na pierwszy kwartał >>>

Również 15 stycznia - jak przekazał - wszystkie osoby od 18. do 70. roku życia będą mogły zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia przeciwko COVID-19.

Jak mówił szef KPRM, po wejściu na stronę www.gov.pl/szczepimysie trzeba będzie kliknąć przycisk "zgłoszenie", wypełnić formularz i potwierdzić zgłoszenie.

- Gdy rozpocznie się etap szczepień, taka osoba (która zgłosiła chęć szczepienia - red.) otrzyma maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się już na konkretny termin szczepienia - dodał Dworczyk.

- To będzie taki czas dedykowany wyłącznie osobom, które wcześniej zgłosiły chęć zaszczepienia się i wtedy tylko one będą miały dostęp do rejestracji, a potem (będą to - red.) wszystkie pozostałe osoby z danej grupy wiekowej czy zawodowej - przekazał.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?KPRM

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Michał Dworczyk przekazał, że proces rejestracji na szczepienie będzie prowadzony "trzema kanałami":

- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.

Dworczyk: liczba punktów szczepień w Polsce to aktualnie 5994
Dworczyk: liczba punktów szczepień w Polsce to aktualnie 5994TVN24

Wyjaśnił, że uruchomiono 5994 punkty szczepień, które są rozłożone równomiernie w całej Polsce. Dostęp do nich ma mieć 90 procent społeczeństwa. Zapowiedział, że do 25 stycznia, kiedy rozpocząć mają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia, uruchomione zostaną kolejne punkty.

Na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.

Kolejność szczepień

Przyjęta przez rząd strategia zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień:

"Etap 0". Szczepieni mają być: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.

"Etap I". Szczepieni mają być: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele i pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

"Etap II". Szczepieni mają być: ludzie poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład: choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

"Etap III". Szczepieni mają być: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Autor:js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz / KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości