Pierwsze punkty szczepień powszechnych rozpoczną w poniedziałek działalność. Początkowo, w ramach pilotażu uruchomione zostanie szesnaście placówek, po jednej w każdym województwie. Docelowo ma być ich 471 w całym kraju. Punkty w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców mają szczepić dziennie 200 osób, a w miejscowościach powyżej 50 tysięcy - co najmniej pół tysiąca.
W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów. W Polsce działa około 6500 punktów szczepień. Razem z nowo powstałymi będzie ich prawie 7 tysięcy. W poniedziałek pierwszy z szesnastu pilotażowych punktów szczepień powszechnych zostanie otwarty w Legnicy w województwie dolnośląskim.
Punkty w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców mają szczepić dziennie 200 osób, a w miejscowościach powyżej 50 tysięcy - co najmniej pół tysiąca.
Rząd publikuje wytyczne
Jak wskazano w rządowych wymogach dotyczących programu punktów szczepień powszechnych, "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być, co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące, jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.
Nowe punkty powinny być, co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru.
Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1-4 osoby. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio minimum 100 szczepień dziennie.
W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny - co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące.
Dodatkowo w każdym punkcie rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać z pomocy wolontariuszy lub wsparcia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOT, czy innych służb.
Jak zapisać się na szczepienia?
Zamówienia dawek i zapisy pacjentów w nowych punktach szczepień powszechnych odbędą się we współpracy z koordynującymi PWDL poprzez dostępne systemy IT: System Dystrybucji Szczepionek oraz e-Rejestrację.
Zarządzanie terminami szczepień i zapisami pacjentów na szczepienie w punktach będzie podlegać samorządom lub PWDL – w zależności od indywidualnie uzgodnionych warunków współpracy.
W nowych punktach szczepień powszechnych minimum 90 procent wystawianych terminów będzie zewnętrznych (widocznych we wszystkich kanałach rejestracji), co oznacza maksymalnie 10 procent terminów wewnętrznych (widocznych tylko dla punktów szczepień). Na wolne terminy będą zapisywane osoby z aktywnymi e-skierowaniami przez centralną e-Rejestrację.
Na szczepienia będzie można zapisać się poprzez: kontakt telefoniczny z PWDL, infolinię, SMS, IVR i Internetowe Konto Pacjenta.
Źródło: PAP