Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Pytania posłów do szefa MSWiA

Autor:
akw//rzw
Źródło:
TVN24
Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji
Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji TVN24
wideo 2/30
TVN24Kamiński: Albo dopuścimy wszystkich dziennikarzy albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński odpowiadał na pytania posłów z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zapytano między innymi, dlaczego rząd nie chce akredytować dziennikarzy do wstępu na obszar stanu wyjątkowego oraz o pomoc ze strony funkcjonariuszy Frontexu. Wcześniej szef MSWiA na konferencji prasowej poinformował, że rekomenduje przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Sprawą tą ma się jutro zająć Rada Ministrów.

W poniedziałek po południu zebrała się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Dyskusja dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Na pytania posłów odpowiadał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Przedstawił też członkom komisji rządową informację na ten temat. Powtórzył to, co mówił wcześniej tego dnia na konferencji prasowej. Ponownie pokazał też prezentację poświęconą sytuacji w strefie objętej stanem wyjątkowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie mówimy tu o żadnych ruchach uchodźczych". Ministrowie pokazali slajdy

Na konferencji prasowej, która rozpoczęła się w południe, z dziennikarzami spotkali się także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz komendant główny Straży Granicznej generał dywizji Tomasz Praga. Mariusz Kamiński podkreślał podczas konferencji, że sytuacja na granicy białorusko-polskiej "jest niezwykle napięta". Informował, że będzie rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Mariusz Błaszczak tłumaczył natomiast, że żołnierze Wojska Polskiego są "prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich".

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

Niektóre ze slajdów pokazanych na konferencji

Pytania o obecność lekarzy, dziennikarzy i funkcjonariuszy Frontexu

Na posiedzeniu sejmowej komisji rządowe informacje i prezentację komentowali posłowie. Głos zabrał między innymi poseł Lewicy Jan Szopiński, który zwracał uwagę na usunięcie dziennikarzy ze strefy objętej stanem wyjątkowym. - Lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału też dziennikarze i od czasu do czasu relacjonowali, co się na granicy dzieje - powiedział.

>> Zakaz pracy dla dziennikarzy na granicy z Białorusią. Wyniki sondażu

Szopiński: lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału dziennikarze
Szopiński: lepiej bym się czuł, gdyby na granicy, tak jak jest to przy konfliktach zbrojnych, mieli możliwość udziału dziennikarzeTVN24

Poseł Szopiński zapytał także o list 21 medyków, którzy złożyli wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wpuszczenie ich do strefy stanu wyjątkowego, aby mogli pomóc przebywającym tam migrantom.

>> Grupa medyków chce wpuszczenia do strefy stanu wyjątkowego. Jest wniosek do MSWiA

Poseł Rafał Adamczyk (Lewica) zapytał o "prowokacyjne incydenty", o których wspominali ministrowie. - Dotyczy to między innymi "pustych strzałów". Czy one są nagminne? Czy to się zdarza często? Rzadko? Czy mógłby pan sprecyzować? - poprosił.

Nawiązał między innymi do słów ministra Błaszczaka, który podczas konferencji prasowej, wyliczając przykłady "prowokacji" ze strony białoruskiej, wyliczał: "Oddawane są strzały w powietrze, celowana jest broń w kierunku polskich żołnierzy, rzucane są petardy".

>> Minister Mariusz Błaszczak o "prowokowaniu" polskich żołnierzy przez białoruskich funkcjonariuszy

Pytania o sens wprowadzania stanu wyjątkowego

Posłanka KO Katarzyna Piekarska przyznała, że po wysłuchaniu prezentacji dowiedziała się, że "rzeczywiście, granica jest strzeżona". - Ale czy rzeczywiście trzeba było wprowadzenia stanu wyjątkowego, żeby osiągnąć taki cel? Co po tych 90 dniach? Bo rozumiem, że będzie przedłużenie o 60 dni. Co potem? - zapytała.

- Jeżeli przeczyta się ustawę o Straży Granicznej i inne ustawy, to te zadania są codziennymi zadaniami Straży Granicznej. Dlatego zastanawiam się, czy rzeczywiście te środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego? - zastanawiała się. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że (prezydent Białorusi Alaksandr) Łukaszenka jest międzynarodowym bandytą, który mam nadzieję, że wcześniej niż później będzie za swoje zbrodnie przeciwko prawom człowieka po prostu odpowiadał - zastrzegła.

Piekarska również zaapelowała o wpuszczenie akredytowanych dziennikarzy do strefy objętej stanem wyjątkowym. Zapytała, co z obecnością Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) przy granicy. - Nie myślicie państwo, żeby dopuścić Frontex? - zapytała. Dorzuciła też pytanie o przyczyny odmówienia wstępu przedstawicielom Czerwonego Krzyża.

CZYTAJ WIĘCEJ: Migranci na granicy Polski i Białorusi. Korespondent TVN24: Bruksela przekonywała polski rząd, by wykorzystać Frontex

Piekarska: czy rzeczywiście środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego?
Piekarska: czy rzeczywiście środki konstytucyjne są niewystarczające i była konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego?TVN24

Kamiński: postanowiliśmy zmienić naszą politykę informacyjną

Minister spraw wewnętrznych i administracji przekonywał posłów w imieniu rządu, że "postanowiliśmy zmienić naszą politykę informacyjną". - Pokazywać jak najwięcej i państwu, i wszystkim Polakom. Tego, co się dzieje, jaka jest rzeczywista sytuacja. Tak, żeby mieć zrozumienie dla naszych działań. Są ludzie złej woli, którzy patrzą może przez pryzmat swoich osób, zaangażowań i motywacji, którzy robią z tego partyjną wojnę. To jest niedopuszczalne, proszę państwa. Mamy naprawdę sytuację zagrożenia państwowego. W tych kategoriach każdy z nas, niezależnie od poglądów, powinien podchodzić - tłumaczył.

Dodał, że w tej sprawie rząd musi "przekonać obywateli, że nie ma tutaj żadnej gry partyjnej, straszenia czy niestraszenia". - Takie są fakty, które uzasadniają prowadzenie takich działań - oświadczył.

Odpowiadał na część poselskich pytań, między innymi o przedłużenie stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni. - My musimy wykazać drugiej stronie przez te kolejne dwa miesiące, że jest bezsilna i że nie osiągnie swoich celów politycznych - zaznaczył.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE SEJMOWEJ KOMISJI W TVN24 GO

Posłowie pytali o obecność dziennikarzy na terenie stanu wyjątkowego. Kamiński: chcecie cyrków na granicy?

Kamiński, odpowiadając na mnożące się pytania o niewpuszczanie dziennikarzy do strefy, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy, zauważył, że "aby określać się jako dziennikarz, to nie jest wielki problem". - Wystarczy sobie uruchomić jakiś tam miniblog w internecie i stwierdzić, że jest się dziennikarzem - tłumaczył ograniczenia.

Wspominając o sugestiach, że można wprowadzić system akredytacji, Kamiński odparł: - Albo dopuścimy wszystkich, albo będziemy dokonywali selekcji. My nie chcemy dokonywać żadnej selekcji na zaufanych, niezaufanych i oceniać. Byłby to jakiś zupełny nonsens. Ale tak naprawdę nie ma takiego problemu, wszystko toczy się tak, jak powinno - ocenił.

Wspomniał, że na konferencji prasowej zapytał dziennikarzy, czy chcieliby rozstawić kamery na granicy. Relacjonował, że spotkał się z twierdzącą odpowiedzią. - Czy wiecie, jaki byłby to prezent dla Łukaszenki? Co on by nam zaczął robić, wiedząc, że ma instrumenty, które my mu chcemy dać? Proszę państwa, nic złego się nie dzieje. Macie kontakt z mieszkańcami, z przedstawicielami lokalnych społeczności, z samorządami w każdej chwili - oświadczył.

- Możecie nadawać kilometr od granicy, co chcecie, jak chcecie i tak dalej - zwrócił się pod adresem dziennikarzy. - Ale nie może być takiej sytuacji, że w tak trudnych momentach dla naszego państwa (...) działo się tam to, co działo się tam w pierwszych dniach. Przychodzili jacyś dziwni, niejaśni ludzie, zrywali instalacje graniczne, robili tam demonstracje, atakowali słownie dziennikarzy. W tym byli także nasi koledzy parlamentarzyści - wspomniał. - Naprawdę chcecie takich cyrków na granicy? W tak niebezpiecznej sytuacji? - pytał.

Kamiński o Frontexie: Jest niewielką organizacją. Ładnie się nazywa

Pytany o obecność funkcjonariuszy Frontexu na granicy, Kamiński stwierdził: - Na Boga, Frontex jest, póki co, niewielką organizacją międzynarodową. W przyszłości ma być to jakaś samodzielna służba graniczna. Ładnie się nazywa, natomiast w sytuacjach krytycznych obecna centrala Frontex, bo nie ma sił własnych, zwraca się do krajowych straży granicznych.

- Czego wy oczekujecie? - pytał dalej. - Oni nie mają własnych sił. Nasza Straż Graniczna jest najlepsza w Europie. Wiecie dlaczego? Frontex zwrócił się o szkolenie swoich przyszłych funkcjonariuszy do naszej Straży Granicznej - argumentował.

- Mamy kontakt z władzami Frontexu, nie ma tu żadnego problemu - zapewnił.

Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie, działają policyjni kontrolerzy. Weryfikują to, w jaki sposób funkcjonariusze działali od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu dziewczynki - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. Według naszych ustaleń dziewczynka kontaktowała się telefonicznie z ojcem we wtorek o godzinie 8.17. Ten zawiadomił policję o 10.30, wcześniej poszukiwał córki na własną rękę.

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Autor:
Robert
Zieliński,
mjz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów w Pszczynie (Śląskie). 40-latek wybił wcześniej okno samochodu i uciekał przed funkcjonariuszami. Ranny trafił do szpitala. Drugi mężczyzna, który z nim był, został zatrzymany. Poza napastnikiem podczas wymiany ognia nikt nie został ranny.

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Autor:
amn,ads/kab
Źródło:
Kontakt24, PAP

Reporterka TVN24 rozmawiała z panem Rafałem, który odnalazł 14-letnią Natalię z Andrychowa. Dziewczyna zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie. - Leżała z telefonem w ręku, ten telefon cały czas funkcjonował, bo miała palec na ekranie - mówił.

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

- Chciałem zdążyć na wizytę w szpitalu – usprawiedliwia się mężczyzna, który widział 14-latkę, która zamarzła we wtorek w centrum Andrychowa (woj. małopolskie). On, podobnie jak wielu innych kierowców i przechodniów, zauważył dziecko, jednak nie udzielił mu pomocy.

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Nie, nie jestem zadowolony. Wolałbym, żeby był mniej więcej parytet w rządzie. Nie będzie - stwierdził w Sejmie Donald Tusk, odpowiadając na pytanie współautorki podcastu "Wybory kobiet" Arlety Zalewskiej o to, czy jest zadowolony z liczby kobiet w swoim rządzie. - Ale nie będzie tak źle, jak niektórzy prognozują - dodał. Według nieoficjalnych informacji - ujawnionych w podcaście - do rządu z ramienia Nowej Lewicy wejdzie Katarzyna Kotula. Stanowisko kolejnej pełnomocniczki ma dostać jeszcze jedna kobieta, najprawdopodobniej posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
tvn24.pl

Zderzenie z rzeczywistością dla polityków tej Zjednoczonej, tylko z nazwy, Prawicy jest niezwykle bolesne - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do działań premiera Mateusza Morawieckiego, który stanął na czele rządu bez większości. - Naprawdę nie odwróci się już losu tych wyborów - dodała Anna Maria Żukowska z klubu Lewicy.

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24

W Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci - poinformował w czwartek portal stacji CNN, powołując się na lokalne władze i środowiska aktywistów LGBTQ.

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP, CNN

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Dymna otrzymała nagrodę w kategorii "inicjatywy duszpasterskie/i lub społeczne", Gebert "za książkę lub cykl publikacji".

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Autor:
ks/tr
Źródło:
tvn24.pl, nagrodatischnera.pl

Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna oświadczył, że stanowczo odradza obywatelom i mieszkańcom Estonii podróży do Rosji ze względu na możliwość zamknięcia granicy. - Jeśli granice zostaną tymczasowo zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić - poinformował Tsahkna.

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w Ciotuszy Starej (woj. lubelskie). Doszło tam do zderzenia opla z renault masterem. Droga jest zablokowana, policja kieruje na objazdy.

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Obywatele Kolumbii pobili się w Tychach. W ruch poszedł nóż. Najstarszy, 34-letni mężczyzna zmarł. Czworo trafiło do aresztu pod zarzutami udziału w bójce. Jeden z nich ma zarzut zabójstwa.

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Autor:
mag/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ośmiu lat więzienia grozi rodzicom trójki małych dzieci. Będą odpowiadać za zaniedbanie. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do awanturującego się w nocy pijanego małżeństwa przyjechała policja.

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

40-letni lekarz zmarł nagle w pabianickim Centrum Medycznym - dowiedział się portal tvn24.pl. Mężczyzna pracował na oddziale urologicznym. Informacje potwierdził rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej w Łodzi. - Otrzymaliśmy sygnał od policji, którą powiadomiła dyrekcja szpitala. Na miejscu trwają oględziny - przekazał prokurator.

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Módl się i czołgaj w naszą stronę - miał usłyszeć Serhij, ukraiński żołnierz walczący z Rosjanami na wschodzie Ukrainy. W czasie walk został ranny w obie nogi, jednak mimo prób okazało się, że ekipy ewakuacyjne nie mogą do niego dotrzeć. O tym, jak udało mu się przeżyć, opowiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Autor:
wac//mm
Źródło:
CNN

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Poeta, który był sekretarzem króla Zygmunta Augusta, napisał: "W malinowym chruśniaku", "Pana Cogito", "Pana Tadeusza" czy "Odprawę posłów greckich"? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadał pan Piotr Frankowski z Łodzi.

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Autor:
pw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z uczniami jednego z krakowskich liceów mówił, że Sejm to na razie "jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana". Dodał, że to "najważniejsze miejsce na mapie polskiej demokracji". Jednocześnie mówił o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie".

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Autor:
tmw,
mjz
Źródło:
TVN24

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Tureckie media informują, że słynna, 1500-letnia Hagia Sophia w Stambule może się zawalić, jeśli nie zostanie poddana natychmiastowej renowacji. Na ujawnionych nagraniach widać fragmenty betonu spadające tuż obok znajdujących się w środku turystów.

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Autor:
pb//am
Źródło:
duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski i Michał Przedlacki.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zainaugurował drukowanie puszek, do których zbierane będą pieniądze w ramach 32. Finału WOŚP. - Wierzę w to, że znowu przyszły czasy, w których nasza praca będzie miała konkretne przełożenie - mówił podczas konferencji prasowej. - Powiedzieliśmy, że z sepsą chcemy wygrać i pogonić to zło. Wygraliśmy - zaznaczył.

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl