Posłowie zaostrzają kary dla pijanych kierowców. Według przyjętych w piątek zmian, nietrzeźwy, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, może na zawsze zostać pozbawiony prawa jazdy.
Jeśli sąd odstąpi od orzeczenia zakazu kierowania pojazdem, zobowiązany będzie do uzasadnienia takiej decyzji.
Zaostrzono także kary dla pijanych kierowców-recydywistów. Nowe prawo mówi, że gdy ktoś nietrzeźwy prowadził pojazd, a już wcześniej był skazany za jazdę po pijanemu, grozić mu będzie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Pieniądze na pomoc ofiar
Poza tym posłowie opowiedzieli się za utworzeniem Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Za pieniądze z niego organizacje pozarządowe będą tworzyć m.in. sieć pomocy ofiarom przestępstw. Ponadto, pokrzywdzony będzie mógł uzyskać niezbędne informacje, porady, pomoc prawną, psychologiczną czy socjalną. Ważnym elementem tego systemu będzie powołanie instytucji "opiekuna ofiary" - wolontariusza, który w miarę potrzeby będzie pomagał pokrzywdzonemu.
Według dotychczasowych rozwiązań, pieniądze z nawiązek można było przeznaczać jedynie na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem.
Fundusz ma być zasilany z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, a także spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł.
Sejm znowelizował w piątek Kodeks karny, Kodeks karny wykonawczy oraz Prawo ochrony środowiska. Za wprowadzeniem uchwalonych zmian było 432 posłów. Nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24