Samorządy przygotowują się do zapewnienia dzieciom opieki na czas strajku w oświacie. Przedstawiamy plany poszczególnych miast. Według informacji przekazanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w rozpoczynającym się w poniedziałek strajku weźmie udział blisko 80 proc. szkół i przedszkoli.
W niedzielę szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oświadczył, że rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych.
W tej sytuacji od poniedziałku 8 kwietnia w szkołach i przedszkolach rozpoczyna się strajk.
Warszawa
W Warszawie strajk ma objąć 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Na 352 przedszkola 158 ma być zamkniętych, bo dyrektor przedszkola nie będzie w stanie zapewnić nawet zajęć opiekuńczych.
Zaledwie 55 szkół i zespołów szkół ma nie strajkować i mają odbywać się w nich lekcje (między innymi 30 szkół podstawowych, 9 liceów, 13 zespołów szkół).
176 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że są w stanie przynajmniej częściowo przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Są to między innymi 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół. 145 szkół i zespołów szkół zadeklarowało, że nie są w stanie przeprowadzić nawet częściowo zajęć opiekuńczych. Jest to między innymi 101 szkół podstawowych, 6 zespołów szkolno-przedszkolnych, 9 zespołów szkół i 27 liceów ogólnokształcących. W części placówek liczba strajkujących nauczycieli sięga nawet 100 procent.
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska apelowała, by tam, gdzie jest taka możliwość, pracodawcy zgodzili się na przyjście pracowników do pracy z dziećmi. Taką możliwość będą mieć pracownicy ratusza i spółek miejskich.
Poznań
W związku ze strajkiem w Poznaniu od niedzieli działa specjalna infolinia - tel. 61 88 88 680. Pracownicy magistratu informować będą, które szkoły strajkują oraz z jakich zajęć fakultatywnych mogą korzystać dzieci w trakcie strajku.
"Pod tym numerem, w dni robocze - w godz. 7.30-20 oraz w niedzielę - od godz. 12 do 20 pracownicy wydziału oświaty oraz centrum zarządzania kryzysowego będą udzielać informacji na temat strajku - tego, jakie szkoły protestują oraz alternatywnej oferty zajęć dla dzieci. W tych samych godzinach, od poniedziałku do piątku, informacji rodzicom udzielać będą także pracownicy Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44" - podał magistrat.
Na stronie internetowej miasta Poznania na bieżąco będą umieszczane informacje o aktualnej sytuacji w szkołach i przedszkolach. Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Jak podało miasto, niektóre z nich, jak na przykład osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę.
W sumie pomoc podczas strajku nauczycieli zaoferowało około 30 instytucji kultury i sportu. Pełna lista propozycji jest dostępna na internetowej stronie miasta. Tam też można znaleźć listę placówek, które biorą udział w strajku.
Magistrat podkreślił, że w czasie strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice będą mogli uzyskać informacje także bezpośrednio w szkole i przedszkolu.
Kielce
W Kielcach urzędnicy miejscy postawili w stan gotowości instytucje sportowe i kulturalne. Mają one zorganizować zajęcia dla dzieci, których szkoły będą zamknięte, a rodzice nie będą się mogli sami nimi tego dnia zaopiekować.
- Wszystkie dzieci, które w poniedziałek przyjdą do szkoły czy przedszkola, będą miały zapewnioną opiekę - powiedziała w niedzielę po posiedzeniu sztabu kryzysowego pełnomocnik prezydenta Kielc Danuta Papaj.
W poniedziałek rano dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkoli mają drogą mailową przesłać do kieleckiego magistratu informacje o aktualnej sytuacji w placówkach. - Nastąpi wtedy weryfikacja faktycznych danych, kto przystąpił do strajku, jaka liczba nauczycieli i dzieci przyszła w tym dniu do szkoły czy przedszkola - podkreśliła Papaj.
W przypadku gdyby w którejś z placówek wystąpiły problemy z zapewnieniem dzieciom opieki, będą one dowożone do placówek kultury podległych miastu.
Prezydent miasta Bogdan Wenta podjął decyzję, że na czas strajku pracownicy zatrudnieni w urzędzie i jednostkach podległych będą mogli przyjść do pracy z dziećmi. W każdym z budynków urzędu miasta będą przygotowane specjalne sale z grami i zabawami dla dzieci, które będą tam miały zapewnioną opiekę.
Łódź
W Łodzi miasto zorganizowało zajęcia kulturalne i sportowe na wzór półkolonii działających w czasie ferii zimowych. - To placówki MOSiR-u i nasze instytucje kultury - mówił wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Trela podał, że łącznie każdego dnia takie placówki udostępniają 700 miejsc. - Dobrze jest zatelefonować, czy są jeszcze miejsca i się zapisać - dodaje.
Jak poinformowała Monika Pawlak z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Łódź organizuje zajęcia alternatywne dla najmłodszych, między innymi w halach MOSiR, w EC-1 - czyli w Muzeum Nauki i Techniki oraz Planetarium, ale nie są to zajęcia opiekuńcze.
Dziecko, aby wziąć w nich udział, musi być pod opieką osoby dorosłej, na przykład rodzica, babci, dziadka. Tak stanowią obowiązujące przepisy.
Białystok
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zadeklarował, że wszyscy pracownicy urzędu, którzy nie zdołają zostawić swoich dzieci w domu, będą mogli przyjść razem z nimi do pracy, gdzie na najmłodszych będzie czekać odpowiednio wykwalifikowana opieka.
Opiekę dla dzieci organizują także dyrektorzy szkół.
- Na bieżąco informujemy rodziców, w tej chwili jestem na etapie organizacji tej opieki. Będą to zajęcia opiekuńcze, przede wszystkim w świetlicy, bo tych dzieci nie będzie dużo, więc będzie można im w tym pomieszczeniu zajęcia zorganizować - mówił Piotr Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku.
Na jednym z białostockich osiedli spółdzielnia mieszkaniowa otworzy dla uczniów swoje kluby osiedlowe. Rudnicki mówił, że straż miejska będzie organizowała pogadanki. Dodatkowo na teren miasta mają być wysłane patrole szkolne, aby policja i straż miejska mogła czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Szczecin
Według magistratu w mieście w ramach działań związanych z przygotowaniem do strajków między innymi powołany został zespół monitorujący sytuację w oświacie, ale mimo "działań związanych z zapewnieniem opieki dla jak największej liczby młodych mieszkańców Szczecina nie we wszystkich placówkach będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z przyjętym planem".
Prowadzone będą tzw. zajęcia opiekuńcze - poinformowano. Magistrat zaapelował do rodziców, "by w miarę możliwości samodzielnie zapewnili opiekę swoim pociechom", a także zwrócił się z prośbą do pracodawców "by byli wyrozumiali w stosunku do swoich pracowników, którzy przez aktualną sytuację w oświacie zostali postawieni w niewątpliwie kłopotliwym położeniu".
Zachodniopomorskie urzędy nie planują organizować opieki nad dziećmi pracowników. Wielu z nich będzie musiało wziąć wolne. Nie ma także informacji, by opiekę organizowały prywatne firmy z regionu.
Koszalin
W Koszalinie, który jest organem prowadzącym dla 49 placówek edukacyjnych, w tym 20 przedszkoli, za strajkiem opowiedziały się wszystkie placówki poza bursą międzyszkolną.
Zgodnie z ustaleniami dyrektorów z magistratem 8 kwietnia w przedszkolach zajęcia zostaną zawieszone. W szkołach podstawowych nie będzie zajęć dydaktycznych. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą wyłącznie zajęcia opiekuńcze. Oznacza to, że gdyby się pojawiły jakiekolwiek dzieci w szkole, nie zostaną one pozostawione samym sobie - powiedział w piątek podczas briefingu prasowego dyrektor wydziału edukacji w koszalińskim magistracie Krzysztof Stobiecki.
Gdańsk
W Gdańskim ratuszu powstał zespół kryzysowy. Tworzona jest też baza pracowników miejskich instytucji kulturalnych i sportowych gotowych do wsparcia placówek oświatowych, których pracownicy przystąpią do strajku. Powstaje też podobna baza wolontariuszy i emerytowanych pracowników oświaty mogących zaopiekować się uczniami. Zbierane są także informacje o dodatkowych wydarzeniach kulturalnych, sportowych i tym podobnych, w których w dniach protestu mogliby brać udział uczniowie.
Władze miasta uzgodniły też z policją i strażą miejską, że obie służby będą w czasie strajku pełnić dodatkowe patrole wokół szkół i w miejscach, w których lubią zbierać się młodzi ludzie w czasie wolnym od lekcji.
Różnego rodzaju zajęcia i warsztaty w czasie strajku oferują teatry, muzea i biblioteki. Zajęcia są darmowe. Na stronie Urzędu Miasta Gdańska można znaleźć spis ośrodków wraz z informacją dotyczącą zapisów.
Marszałek Mieczysław Struk zaproponował pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, żeby przyszli do pracy z dziećmi, jeśli nie są w stanie zapewnić im opieki w czasie strajku nauczycieli.
Kraków
W stolicy Małopolski niemal wszystkie publiczne placówki zadeklarowały gotowość do strajku, z czego zaledwie połowa jest gotowa zaopiekować się dziećmi.
- Apeluję do rodziców, żeby informacje starali się uzyskać bezpośrednio od dyrektorów placówek, bo to oni będą wiedzieć najlepiej, czy będą w stanie otworzyć szkołę czy przedszkole - mówi Ewa Całus, dyrektorka wydziału edukacji w krakowskim urzędzie miejskim.
Prezydent miasta Jacek Majchrowski oferuje pracownikom urzędu możliwość przyprowadzenia dzieci do pracy. Z kolei Małgorzata Tabaszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Kraków zapewniła, że urząd "wesprze swoich pracowników-rodziców w organizacji opieki nad najmłodszymi". - W moim wydziale w poniedziałek sala konferencyjna zamienia się w plac zabaw - napisała na Twitterze Całus.
Wrocław
Na strajk szykuje się także województwo dolnośląskie. - Przygotowana przez nas oferta jest jedynie uzupełnieniem, a nie alternatywą "jeden do jednego", gdyby wszyscy nauczyciele ze wszystkich szkół zdecydowali się na strajk. Z taką sytuacją z całą pewnością nie będziemy w stanie sobie poradzić - podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Zwiedzać będzie można Zoo Wrocław, Hydropolis, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne czy Wrocławski Park Technologiczny. Zajęcia będą bezpłatne lub za "symboliczną złotówkę". Uczniowie dostaną szansę, aby wziąć udział między innymi w zajęciach organizowanych przez Młodzieżowe Centrum Sportu i tych, które odbywać się będą w różnych organizacjach pozarządowych.
Dyrektorzy szkół będą mogli skorzystać też z pomocy mobilnych trenerów i opiekunów, by poprowadzili między innymi zajęcia z łucznictwa i strzelectwa.
Jelenia Góra
Podobną ofertę dla rodziców, którzy w trakcie strajku nie będą mogli zapewnić opieki dzieciom przygotowała Jelenia Góra. Informacja o placówkach, w których będą odbywały się zajęcia, ma być opublikowana na stronie urzędu, portalach społecznościowych i wysłana poprzez dzienniki elektroniczne do rodziców.
Tu także zajęcia dla dzieci będą nieodpłatne lub organizowane za złotówkę.
Głogów
W Głogowie dzieci zamiast na lekcjach będą mogły spędzić czas między innymi na warsztatach w muzeum czy na pływalni, ale każde z miejsc może przyjąć tylko określoną liczbę uczniów. Obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy".
- To oferta skierowana do tych, którzy naprawdę nie mają co zrobić z dziećmi. Każdy z nich musi też przygotować oświadczenie, że dziecko zostawiane jest na ich własną odpowiedzialność. Zajęcia będą nieodpłatne - podkreśla Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta Głogowa.
Sosnowiec
W Sosnowcu na czas planowanego przez nauczycieli strajku instytucje samorządowe będą otwarte dla uczniów. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tym czasie rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić opieki swoim pociechom, mogli spokojnie pracować - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
W Sosnowcu dla dzieci zorganizowane będą zajęcia sportowo-kulturalne. Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński zdecydował, że pracownicy urzędu miasta w czasie strajku mogą przychodzić do pracy z dziećmi.
Legnica
Na strajk szykuje się teź Legnica. - Ustaliliśmy zasady, na jakich będzie udzielana opieka dzieciom, których rodzice nie mogą zostać z nimi w domu. Mamy specjalnie zorganizowane zajęcia przez instytucje kultury - poinformował Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.
Wśród tych instytucji wymienił: Muzeum Miedzi, Legnickie Centrum Kultury, Bibliotekę Publiczną i wszystkie jej filie, a także Legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W mieście ma zostać też zwiększona liczba patroli straży miejskiej.
Tychy
W Tychach uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych będą mogli od godziny 9 do 16 za darmo skorzystać z krytej pływalni, przy czym uczniowie do 13 lat - wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Pełna oferta zajęć ma być dostępna na stronie tyskich szkół i przedszkoli oraz na stronie Urzędu Miasta Tychy i Tyskim Portalu Oświatowym.
Prezydent miasta Andrzej Dziuba zdecydował, że pracownicy urzędu miasta mogą przychodzić do pracy ze swoimi pociechami podczas strajku.
Częstochowa
Władze Częstochowy zapewniają, że żadna z miejskich placówek oświatowych nie zostanie zamknięta. W poszczególnych jednostkach na pewno pracować będzie dyrekcja, pracownicy administracyjni, a także ci nauczyciele, którzy nie podejmą strajku i zgodnie z tygodniowym rozkładem swoich zajęć będą w szkole.
Kalisz
W Kaliszu gotowość do strajku zadeklarowało 35 z 49 placówek oświatowych. Z apelem do rodziców zwrócił się wiceprezydent miasta Grzegorz Kulawinek. - Przy tej skali protestu miasto nie jest w stanie zapewnić opieki wszystkim dzieciom, dlatego musicie państwo potraktować tę sytuację jako nadzwyczajną - ocenił.
Na okres strajku w kilkunastu lokalizacjach w całym mieście mają odbywać się zajęcia artystyczne, rekreacyjne i sportowe. Dowiezienie dzieci na miejsce leży w gestii rodziców.
Leszno
Urząd miasta Leszna poinformował z kolei, że w związku ze strajkiem nauczycieli "we wszystkich leszczyńskich szkołach i przedszkolach miejskich większość pracowników opowiedziała się za przerwaniem pracy". Miejskie placówki kulturalne i sportowe przygotowały na czas strajku dodatkowe zajęcia. Będą się one odbywać między innymi w Teatrze Miejskim w Lesznie, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka, Miejskim Ośrodku Kultury oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Tarnobrzeg
Na Podkarpaciu niektóre placówki oświatowe poinformowały już rodziców, by nie wysyłali dzieci do szkoły i by zapewnili im opiekę we własnym zakresie, ponieważ - z uwagi na strajk - zajęcia dydaktyczne się nie odbędą i szkoła nie jest w stanie zapewnić dzieciom opieki.
Naprzeciw potrzebom rodziców wyszedł między innymi urząd miasta w Tarnobrzegu, który zezwolił, by od poniedziałku pracownicy przychodzili do pracy z dziećmi.
Łomża
Jak poinformował łomżyński magistrat, "większość dyrektorów zapewniła, że będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach w dniu strajku".
Podano, że w placówkach, gdzie w strajku ma wziąć udział znaczna część nauczycieli, dyrektorzy zwrócili się z prośbą do rodziców, by dzieci zostały w domach.
Lublin
Olga Mazurek-Podleśna z biura prezydenta Lublina przekazała, że "dyrektorzy Urzędu Miasta Lublin będą racjonalnie udzielać niezbędnych urlopów. W ramach świadczeń wynikających z kodeksu pracy w ciągu roku pracownik ma również możliwość wzięcia 4 dni urlopu na żądanie, oraz dwóch dni urlopu w celu opieki nad dzieckiem do lat 14. Będziemy reagować na bieżąco na zaistniałą sytuację".
W Lublinie przystąpienie do strajku zadeklarowało 110 placówek oświatowych.
- W przypadku strajku zwracamy się do rodziców uczniów lubelskich placówek oświatowych o wyrozumiałość i w miarę możliwości zapewnienie innej formy opieki - poinformowała rzecznik prezydenta miasta Katarzyna Duma.
Bydgoszcz
W Bydgoszczy do sporu zbiorowego z pracodawcami przystąpiły organizacje związkowe w 105 szkołach i placówkach oświatowych. W tej grupie są wszystkie szkoły. Urząd miasta zastrzega, że ostateczna liczba strajkujących placówek i nauczycieli będzie znana dopiero w dniu strajku. Wówczas dyrektorzy poinformują rodziców, czy istnieje możliwość sprawowania opieki nad dziećmi w pełnym wymiarze godzinowym, czy też w ograniczonym zakresie.
Prezydent miasta Rafał Bruski zapowiedział, że w czasie strajku pracownicy magistratu będą mogli przychodzić do pracy z dziećmi i zaapelował do innych pracodawców o podobną wyrozumiałość.
Olsztyn
O pozostawienie dzieci w poniedziałek w domach zaapelowały władze Olsztyna. - Dopiero około 8.30 w poniedziałek dyrektorzy szkół i przedszkoli będą wiedzieć, ilu nauczycieli może podjąć z dziećmi zajęcia opiekuńcze - powiedziała w piątek dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna Anida Kinga Samoraj.
Poprosiła rodziców, by byli oni w stałym kontakcie z dyrektorami placówek, do których posyłają dzieci. - Zajęć programowych w poniedziałek na pewno nie będzie - podkreśliła.
W poniedziałek rano magistrat uruchomi infolinię 89-522-28-20, gdzie rodzice uzyskają informację, czy konkretna placówka edukacyjna będzie czynna i jakie formy opieki oferuje uczniom.
Świdnica
W Świdnicy - jak informuje rzecznik miasta - zajęcia odbywać będą się w Młodzieżowym Domu Kultury. Niestety, skorzystać z nich będą mogły jedynie te osoby, które uczęszczają tam na co dzień.
MDK będzie działał jednak nie jak zwykle po południu, ale od ósmej rano. Poza tym nauczyciele, którzy nie zdecydują się na strajk, mają zapewnić opiekę świetlicową dla dzieci z klas 0-3.
Ilu będzie takich nauczycieli? - Dyrektorzy szkół będą mieli taką informację dopiero w poniedziałek rano, po rozpoczęciu strajku. Są w stałym kontakcie z rodzicami - słyszymy w urzędzie.
Dzierżoniów
W Dzierżoniowie urzędnicy przekonują, że mimo braku lekcji w szkołach "opieka będzie zapewniona". Miasto posiada informację, ilu rodziców nie będzie mogło zająć się swoimi pociechami.
- Zorganizowane będą zajęcia świetlicowe. Prowadzić je będą dyrektorzy i ich zastępcy, a także osoby z wykształceniem pedagogicznym. Nie będzie lekcji, ale do szkoły można iść - powiedział Rafał Pilśniak, rzecznik miasta Dzierżoniów.
Bolesławiec
W Bolesławcu powołano sztab kryzysowy. - Czekamy na rozwiązanie sytuacji. Jeżeli dyrektor ma dużo osób strajkujących, to mamy ustalone takie, które zajmą się dziećmi. Są wśród nich między innymi emerytowani nauczyciele i inni z przygotowaniem pedagogicznym. Będziemy reagować na bieżąco - podkreśliła Agnieszka Gergont z bolesławieckiego urzędu miasta.
Opole
Inaczej wygląda sytuacja w Opolu. Jak podał magistrat, gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje o możliwym strajku, mobilizowano dyrektorów szkół, by ci kontaktowali się z rodzicami. Miasto zajęć zastępczych nie organizuje.
CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk nauczycieli. Raport tvn24.pl >
Autor: akw,akr,dasz//now / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24