Prezes ZNP: 23 kwietnia podejmiemy decyzję, co dalej

Polska

Broniarz o terminie decyzji w sprawie kontynuowania strajku nauczycielitvn24
wideo 2/38

We wtorek zostanie podjęta decyzja, do kiedy może potrwać strajk nauczycieli - przekazał w "Tak jest" w TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że musi być ona przeanalizowana "w kontekście tego, co się dzieje w kraju". Broniarz podkreślił także, że nauczycielskie związki zawodowe nie podpiszą porozumienia, które zaakceptowała oświatowa Solidarność.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, a także niezrzeszeni.

Strajk nauczycieli. RAPORT TVN24.PL >

W czwartek z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wzięła w nim udział strona związkowa oraz przedstawiciele rządu. Po raz kolejny negocjacje zakończyły się fiaskiem.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPOTKANIU ZWIĄZKOWCÓW ZE STRONĄ RZĄDOWĄ >

Broniarz: we wtorek decyzja, co do kontynuowania strajku

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz pytany kilka godzin po rozmowach z rządem w "Tak jest" w TVN24 o to, jak długo nauczyciele mogą strajkować bez otrzymywania wynagrodzenia, zapewnił, że "to jest ta kwestia, która jest przedmiotem naszego nieustannego zainteresowania".

Dodał, że w funduszu strajkowym jest "kilka milionów złotych, ta kwota się powiększa, ale nadal to jest kropla w morzu potrzeb tych, którzy strajkują".

Pytany o to, do kiedy jego zdaniem może potrwać strajk, odpowiedział, że "we wtorek (23 kwietnia - red.) decyzja zostanie podjęta".

- Dlatego, że musimy ją przeanalizować w kontekście tego, co się dzieje w kraju, bo kraj to jest i Rzeszów, i Szczecin, i Warszawa, i nie tylko te miasta, które mówią "my powoli chcemy to wyciszać". Są także miasta, które mówią wyraźnie "chcemy eskalować ten protest, bo rząd nas zlekceważył" - wyjaśniał szef ZNP.

"Nie podpiszemy tego porozumienia"

Z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, przeprowadzonego w dniach 15-16 kwietnia, wynika, że 49 procent badanych nie popiera strajku nauczycieli. Przeciwnego zdania było 47 procent respondentów deklarujących poparcie dla strajku nauczycieli.

W porównaniu do sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", który został został opublikowany w czwartek 11 kwietnia, poparcie dla protestu nauczycieli spadło. W tamtym badaniu 52 procent respondentów odpowiedziało, że popiera nauczycielski strajk, a przeciwnych protestowi było 43 procent ankietowanych.

Pytany, czy jeśli poparcie dla protestu będzie spadało, związki rozważą zakończenie go, Broniarz odpowiedział, że "codziennie to jest problem, nad którym myślimy".

- Zwracamy także uwagę nie tylko na te słupki, nie tylko na te sondaże, ale zwracamy także uwagę na to, co dzieje się w szkole, bo przecież młodzież od dziesięciu dni nie ma zajęć - dodał.

Pytany, czy wyobraża sobie, że strajk zakończy się podpisaniem przez związki porozumienia, na które zgodziła się oświatowa Solidarność, prezes ZNP odpowiedział krótko: - Nie podpiszemy tego porozumienia.

Broniarz: nie podpiszemy tego porozumieniatvn24

Autor: akr/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: