Zarejestrowano stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia. Powołali je śledczy, którzy uważają, że zostali zdegradowani przez obecnego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę bez uzasadnienia i możliwości odwołania. Prezesem zarządu został Krzysztof Parchimowicz.
Wiceprezesem zarządu ds. organizacyjnych jest Katarzyna Gembalczyk, a wiceprezesem ds. finansowych - Dariusz Korneluk.
Stowarzyszenie Lex Super Omnia (łac. prawo ponad wszystkim) powstało już w maju 2016 roku. W sierpniu stołeczny sąd odmówił jednak jego rejestracji. Powodem była zmiana statutu, której dokonał zarząd. Sąd ocenił wówczas, że ten akt mogli zmienić tylko członkowie założyciele.
To już piąta prokuratorska organizacja w Polsce. Funkcjonują także: Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów Ad Vocem, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Stowarzyszenie Prokuratorów RP i Komitet Obrony Prokuratorów.
Zdegradowani lub przeniesieni
W marcu 2016 roku weszły w życie przepisy reformujące polską prokuraturę. Połączono wówczas m.in. urzędy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Jeden z przepisów stanowił, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej. Ok. 50 śledczych złożyło wówczas skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Skarżący się prokuratorzy uważają, że zostali zdegradowani m.in. bez uzasadnienia i możliwości odwołania się od tych decyzji. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że przeniesienia do innych zadań służbowych odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zachowaniem praw osób, których decyzje te dotyczyły.
Autor: ts,kib / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock