Stopnie alarmowe na terenie całej Polski. Nowe zarządzenie premiera

Centrum Warszawy
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
Źródło: TVN24

Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP będą obowiązywały do 15 maja. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające ich obowiązywanie – podało w piątek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

"Drugi stopień alarmowy (BRAVO) i trzeci CRP (CHARLIE–CRP) będą obowiązywały do 15 maja. Premier podpisał dziś zarządzenie w tej sprawie. Stopień alarmowy BRAVO jest związany z sytuacją geopolityczną. Natomiast stopień CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" – napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem stopnie alarmowe miały obowiązywać do 30 kwietnia.

Stopnie alarmowe w Polsce

Stopień CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśniało wcześniej RCB.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez RCB, stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje Policję, Straż Graniczną oraz Żandarmerię Wojskową do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Ponadto należy przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych oraz zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie szefa rządu.

Czytaj także: