Stopnie alarmowe na terenie całej Polski. Premier wydłuża ich obowiązywanie do 28 lutego 2023 roku

Autor:
asty/adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Czym jest system CHARLIE-CRP? Ekspert wyjaśnia
Czym jest system CHARLIE-CRP? Ekspert wyjaśnia
TVN24
TVN24Czym jest system CHARLIE-CRP? Ekspert wyjaśnia

Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju będą obowiązywały do końca lutego 2023 roku. Decyzję w tej sprawie podjął premier.

Jak informuje MSWiA, szef rządu wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenia w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju - głosi komunikat.

Zarządzenia mają obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku od godz. 0:00 do dnia 28 lutego 2023 roku do godz. 23:59.

Jak podało MSWiA, drugi stopień alarmowy (BRAVO) "ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę".

"Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - dodano w komunikacie.

Stopnie alarmowe w Polsce

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśniało wcześniej RCB.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez RCB, stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje policję, Straż Graniczną oraz Żandarmerię Wojskową do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Ponadto należy przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych oraz zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie szefa rządu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości