W Szczecinie trwają gorączkowe przygotowania do finału międzynarodowych regat The Tall Ships Races. Do portu wpłynęła już pierwsza, meksykańska, jednostka. W sumie będzie ponad sto żaglowców.
The Tall Ships Races to jedna z najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich na świecie. Władze Szczecina, który po raz pierwszy jest organizatorem finału tych regat, liczą na udział przynajmniej 1,5 mln turystów z kraju i z zagranicy oraz ok. 3 tys. żeglarzy.
Na finał do Szczecina przypłyną żaglowce różnej wielkości, klasyfikowane w czterech klasach A, B, C i D. Podziwiać będzie można między innymi jedne z największych żaglowców świata - rosyjskie jednostki "Kruzensztern" i "Sedov". Polskę reprezentować mają załogi m.in. "Daru Młodzieży" i "Fryderyka Chopina".
Chętni będą mogli zwiedzić żaglowce. Organizatorzy przewidzieli wiele imprez towarzyszących, w tym koncerty, nocne seanse filmowe, zawody sportowe dla załóg czy wreszcie paradę jednostek po Odrze i Zalewie Szczecińskim. Finałowi ma towarzyszyć międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości Hermana Melville'a, autora "Moby Dicka" oraz Josepha Conrada.
W mieście, w związku z przygotowaniami do regat, wprowadzano zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie Wałów Chrobrego nad Odrą, wokół których koncentrować się będzie cała impreza. W dniu inauguracji wielkiego finału regat część ulic zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. O wszystkich zmianach kierowców mają informować specjalne tablice oraz znaki drogowe. Będą dodatkowe parkingi dla właścicieli aut oraz specjalne linie autobusowe, które będą z nich dowozić turystów na imprezy.
Biuro prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie informowało, że nad zapewnieniem porządku czuwać będzie ponad tysiąc policjantów. Wsparcia udzielą im funkcjonariusze z Niemiec oraz straż miejska. Swoje posterunki w miejscach najbardziej narażonych na powstanie zagrożenia pożarowego i chemicznego zorganizuje też straż pożarna.
W stanie gotowości będzie w sumie 30 karetek ratunkowych, a na ulice miasta wyjdą patrole ratowników medycznych. Zwiększoną obsadę personelu medycznego zapewni w tym czasie większość szczecińskich szpitali. W samym miejscu regat działać ma doraźny punkt medyczny, w którym dyżurować będzie dwóch lekarzy. Bezpieczeństwa na wodzie pilnować ma 30 łodzi patrolowo-inspekcyjnych i ratowniczych.
Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Po raz pierwszy odbyły się w 1956 roku. Polska, która będzie po raz piąty gospodarzem tej imprezy, bierze w nich udział od 1972 roku, kiedy zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska.
W 2003 roku po raz ostatni imprezę przeprowadzono pod nazwą "The Cutty Sark Tall Ships' Races". Wtedy jej gospodarzem po raz trzeci była Gdynia, a uczestniczyło 90 jednostek, w tym 20 największych żaglowców świata.
Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24