Stasiak: koniec sporu o misję w Iraku

Aktualizacja:
Do porozumienia prezydenta z premierem coraz bliżej - oceniają, po spotkaniu, Stasiak i Klich
Do porozumienia prezydenta z premierem coraz bliżej - oceniają, po spotkaniu, Stasiak i Klich
TVN24/PAP/Tomasz Gzell
Do porozumienia prezydenta z premierem coraz bliżej - oceniają, po spotkaniu, Stasiak i KlichTVN24/PAP/Tomasz Gzell

Zakończenie polskiej misji w Iraku będzie wspólną decyzją rządu i prezydenta - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak po spotkaniu z szefem MON. Podobnie, jak Bogdan Klich zapewniał, że porozumienie w tej sprawie jest coraz bliżej.

Stasiak: Doszliśmy z ministerm Klichem do porozumienia
Stasiak: Doszliśmy z ministerm Klichem do porozumieniaTVN24

Jak podkreślił Stasiak stanowisko prezydenta będzie znane, kiedy rząd poda termin wycofania wojsk z Iraku. – Wszelkie decyzje zapadną po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Nie widzę powodów, by spekulować czy prezydent podpisze wniosek o wycofaniu polskiej misji w Iraku, czy też nie. Wszystko zależy od tego, jaki wniosek dostanie – podkreślił szef BBN.

Mimo że unikał konkretnych odpowiedzi na pytanie o termin wycofania wojsk z Iraku, to zapewniał, że jego poniedziałkowe spotkanie z ministrem Klichem zażegnało konflikt, który przez ostatnie dni był na linii premier-prezydent, po wypowiedziach dotyczących końca irackiej misji. - Było to dobre i potrzebne spotkanie, bo sfera bezpieczeństwa to sfera, w której potrzeba jest współpraca ośrodka rządowego z prezydentem – podkreślił Stasiak.

Wcześniej Stasiak zapewniał w TVN24, że "prezydent jest ostatnim, który chciałby wycofania wojsk w panice". Według jego relacji, Lech Kaczyński chciałby się upewnić czy koncepcja wycofania wojsk została dobrze przygotowana i uzgodniona z partnerami oraz czy będzie zapewnione należyte bezpieczeństwo.

Klich też zadowolony ze spotkania

Klich: W Pałacu przeważyło nastawienie na dialog, nie konfrontację
Klich: W Pałacu przeważyło nastawienie na dialog, nie konfrontacjęTVN24

Minister obrony narodowej Bogdan Klich także wyraził zadowolenie ze spotkania z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Wadysławem Stasiakiem. - To dzisiejsze spotkanie przybliżyło nas do kompromisu w sprawie wycofania polskich wojsk w Iraku w 2008 r. - mówił Klich. Jak wyjaśnił, przedstawił Stasiakowi plan wycofania wojsk, co go "wyraźnie uspokoiło". - Mam nadzieję, że uspokoi to także prezydenta - dodał.

Rozmowę z szefem BBN Władysławem Stasiakiem szef MON określił jako "istotną, potrzebną i pożyteczną". Jego zdaniem, może ona wpłynąć na osiągnięcie "ostatecznego kompromisu" między premierem a prezydentem w tej sprawie.

Klich: Doszło do zbliżenia stanowisk prezydenta i premiera
Klich: Doszło do zbliżenia stanowisk prezydenta i premieraTVN24

Jego zdaniem, "najlepszym sygnałem na przyszłość" jest to, iż Stasiak przedstawił stanowisko mniej radykalne niż minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.

Kilch poinformował, że konsultacje ze Stasiakiem dotyczyły „spraw najważniejszych, czyli i polityki i ram instytucjonalnych”. Zapewnił też, że Polska jest dobrze przygotowana do tego, aby w sposób rozsądny, stabilny i bezpieczny przeprowadzić wycofanie wojsk z Iraku w przyszłym roku. - To nie będzie operacja improwizowana, ale przemyślana, stabilna i gwarantująca bezpieczeństwo naszym żołnierzom - dodał na antenie TVN24.

Projekt wycofania wojsk z Iraku autorstwa MON jest - jak powiedział Klich - kompromisowy. - Wcześniej rozważaliśmy taki wariant, żeby nasze siły mogły być wycofane z Iraku już w połowie roku - mówił. Według niego kompromisowa data - październik 2008 r. - to "gest w stosunku do prezydenta, a także sojusznika amerykańskiego". W jego ocenie, swoje zobowiązania wobec sojuszników wypełniliśmy z nawiązką. - Od czterech lat uczestniczyliśmy w misji irackiej i nadszedł czas żebyśmy swoje zainteresowania przenieśli gdzie indziej - argumentował szef MON.

Spór na linii prezydent-rząd

Nowy spór na linii prezydent-rząd rozpoczął się, gdy Rada Ministrów podała termin zakończenia polskiej misji w Iraku - październik 2008. Z decyzją o opuszczeniu Iraku przez polskich żołnierzy nie zgodził się prezydent Lech Kaczyński. Według prezydenta, nasza misja powinna trwać dłużej.

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę, że mandat polskich wojsk w Iraku kończy się z końcem grudnia. - By nasi żołnierze mogli dalej pełnić swoją misję, choćby jeden dzień dłużej po 31 grudnia, to ten mandat musi być odnowiony - argumentował premier w niedzielnym programie "Kawa na ławę" w TVN24. Podkreślił też, że jeśli Lech Kaczyński nie podpisze wniosku rządu o przedłużenie polskiej misji w Iraku do października 2008 r., to "weźmie na siebie odpowiedzialność za ewakuację" polskich wojsk już teraz. - Jeśli prezydent odmówi podpisania wniosku, to powinniśmy wycofać polskie wojska z dniem 31 grudnia 2007, a to jest niemożliwe ze względów technicznych, logistycznych - tłumaczył.

Tusk zapowiedział, że Rada Ministrów zajmie się wnioskiem w sprawie obecności polskich wojsk w Iraku we wtorek. Na to posiedzenie, dodał premier, jest zaproszony przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.

...a Al_Kaida się cieszy

(Lider Al-Kaidy: wygrywamy w Iraku)

 
Brytyjczycy przekazali w niedzielę kontrolę nad Basrą Irakijczykom (PAP/EPA) PAP/EPA

Redukcję kontyngentu i niedzielne wycofanie Brytyjczyków z Basry inaczej jednak odczytała Al-Kaida. W triumfalnym oświadczeniu, jeden z jej przywódców Ajman al-Zawahiri stwierdził: - Relacje z Iraku wskazują na wzrastającą siłę mudżahedinów i pogarszającą się sytuację Amerykanów. Nr 2 w Al-Kaidzie jest również przekonany, że wojska USA "są pokonane i poszukują sposobu wycofania się" a rządowe siły irackie są niezdolne do zapewnienia bezpieczeństwa".

Prezydent przeciwny wycofaniu wojsk

(Kamiński: Prezydent chce pozostania Polaków w Iraku)

Michał Kamiński: Prezydent chce pozostania Polaków w Iraku
Michał Kamiński: Prezydent chce pozostania Polaków w IrakuTVN24

O tym, że prezydent Lech Kaczyński sprzeciwia się wycofaniu wojsk w terminie proponowanym przez rząd i prawdopodobnie nie zechce podpisać wniosku w sprawie zakończenia misji, informował jego minister Michał Kamiński.

- Prezydent, który jest zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych nie uważa, by należało wycofywać wojska z Iraku do połowy przyszłego roku, liczę na to, że w rozmowie w tej kwestii zostanie wypracowany jakiś kompromis - mówił Kamiński.

Premier pewny, że prezydent zmieni zdanie

Prezydent, kiedy uświadomi sobie, jakie skutki przyniósłby brak jego podpisu, nie będzie tak postępował, jak mówi o tym minister Kamiński. Donald Tusk

Szef rządu dodał, że "wyklucza taką możliwość", by prezydent nie podpisał wniosku w sprawie Iraku. Dodał, że świadczyłoby to o tym, iż "prezydent zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie". Na uwagę, że premier w jakimś sensie "stawia prezydenta pod ścianą" Tusk odparł: "w jakimś sensie tak".

Geremek: nie wolno stawiać prezydenta pod ścianą

(Geremek: prezydenta nie wolno stawiać pod ścianą)

Stanowisko rządu PO-PSL wspiera był szef dyplomacji Bronisław Geremek. "prezydent powinien podpisać to, co mu przedkłada premier i szef MON". Z drugiej jednak strony, "nie należy prezydenta stawiać pod ścianą, trzeba zachować formę".

W Iraku przebywa obecnie IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podobnie jak poprzednia, liczy ok. 900 żołnierzy.

Źródło: TVN24, IAR, Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Wstępne doniesienia wskazują, że śmigłowiec z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie miał twarde lądowanie – podała irańska telewizja państwowa, dodając, że ekipy ratownicze są w drodze na miejsce. Irańskie media podają sprzeczne doniesienia na temat zdarzenia i nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony rządu.

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Źródło:
Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska, jakich spodziewamy się w godzinach popołudniowych, mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 rozmawiali o gorącej politycznej atmosferze i polaryzacji między rywalizującymi partiami. - Potrzebny jest spokój, rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia - podkreślał Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "w gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak były sędzia S.". Marcin Horała z PiS przyznał, że podgrzewanie atmosfery w czasie rządów PiS "z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne".

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Przedstawiciel tej placówki, Milan Urbani, przekazał dziennikarzom, że "na podstawie porannej konsultacji lekarskiej można stwierdzić, że obecnie stan szefa rządu nie jest już zagrażający życiu". - Jego stan jest w dalszym ciągu bardzo poważny - dodał Ubrani.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters, PAP, TASR

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl