Stan wyjątkowy. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy opublikowane w Dzienniku Ustaw

Autor:
ads,
akr/
karol
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie Sejmu
Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie SejmuTVN24
wideo 2/30
TVN24Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie Sejmu

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o stanie wyjątkowym ukazało się w Dzienniku Ustaw. Dokument określa zakres restrykcji i zakazów, które mają obowiązywać w stanie wyjątkowym przez 30 dni jego obowiązywania. O wprowadzenie takiego stanu zawnioskował we wtorek rząd. Decyzja ma związek z sytuacją na granicy z Białorusią.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w części miejscowości województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Stan wyjątkowy w Polsce ma obowiązywać przez 30 dni i objąć 183 miejscowości: 115 w województwie podlaskim oraz 68 w województwie lubelskim. Zobacz pełną listę miejscowości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan wyjątkowy. Rozporządzenie prezydenta

W czwartek po południu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że "ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany przez prezydenta w gronie doradców, w BBN odbywały się narady, dyskusje". Przekazał, że "przed chwilą prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów".

Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Określa ono zakres restrykcji i zakazów, które mają obowiązywać w stanie wyjątkowym. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Stan wyjątkowy na okres 30 dni

W dokumencie czytamy, że "w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi" prezydent zarządza "wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia".

CZYTAJ WIĘCEJ: Stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły >>>

>>> KOMUNIKAT WS. STANU WYJĄTKOWEGO <<<

Stan wyjątkowy. Zawieszenie prawa do zgromadzeń oraz imprez masowych

Rozporządzenie przewiduje, że w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego wprowadza się między innymi "zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach".

CZYTAJ WIĘCEJ: Stan wyjątkowy - co oznacza i w jakiej sytuacji może być wprowadzony >>>

Stan wyjątkowy. Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości

Dokument nakłada też "obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej".

Przewiduje ponadto "zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym" oraz "zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym".

Ogranicza się także prawo "posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym".

Stan wyjątkowy. Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

W prezydenckim rozporządzeniu w sprawie stanu wyjątkowego przewidziano także "ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji".

"W zakresie obowiązku służby w jednostkach zmilitaryzowanych oraz w zakresie świadczeń na rzecz obrony nie stosuje się przepisów obowiązujących w czasie wojny, zgodnie z art. 247 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy dalej.

2. W czasie obowiązywania stanu wyjątkowego stosuje się w zakresie obowiązku służby w jednostkach zmilitaryzowanych oraz w zakresie świadczeń na rzecz obrony przepisy obowiązujące w czasie wojny, jeżeli organ wprowadzający stan wyjątkowy nie postanowi inaczej.

Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta w poniedziałek

W czwartek po południu odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów dotyczące rozporządzenie prezydenta. "Marszałek Elżbieta Witek, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, wyznaczyła dodatkowy dzień 36. posiedzenia Izby. Obrady odbędą się 6 września od godz. 16:30" - przekazała później na Twitterze Kancelaria Sejmu.

Po konwencie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) potwierdził dziennikarzom, że o 16.30 w poniedziałek rozpocznie się posiedzenie Izby. Na początku - jak mówił - przedstawiciel prezydenta ma przedstawić rozporządzenie. - Potem będą wystąpienia klubowe, pytania, odpowiedzi ministrów i głosowanie - dodał.

Sejm może uchylić rozporządzenie.

Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie Sejmu
Terlecki: o godzinie 16.30 rozpocznie się posiedzenie SejmuTVN24

Autor:ads, akr/ karol

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości