Parlamentarny zespół do spraw obrony polskiej samorządności "sprzeciwia się wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo". Posłowie skierowali postulaty do premier Beaty Szydło, w których domagają się zaprzestania przez rząd prac zmierzających do centralizacji państwa.
W dokumencie przyjętym 11 maja podkreślono, że parlamentarny zespół "doceniając dorobek 27 lat polskiej samorządności, sprzeciwia się kategorycznie wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".
W postulatach skierowanych do premier Beaty Szydło zespół, którego szefem jest poseł PSL Piotr Zgorzelski, domaga się "natychmiastowego zaprzestania przez rząd RP wszystkich prac mających na celu centralizację zadań (w państwie - red.) - wbrew zasadzie pomocniczości" oraz przedstawienia "kompleksowej informacji o miejscu samorządu terytorialnego w pożądanym przez rząd RP ustroju państwa".
"Nic takiego w Polsce nie ma miejsca"
Łukasz Schreiber (PiS) pytany o postulaty zespołu, podkreślił, że teza o zawłaszczaniu samorządu przez państwo jest nieuprawniona.
- Zgadzam się z tym, że zawłaszczanie samorządu przez państwo to nic dobrego. Natomiast nic takiego w Polsce nie ma miejsca - zaznaczył poseł. Jego zdaniem inicjatywa zespołu wpisuje się w walkę polityczną uprawianą przez opozycję.
Posłowie zespołu chcą także, żeby szefowa rządu zapewniła "odpowiednie finansowanie zadań zleconych przez administrację rządową oraz nienakładanie nowych zadań bez zabezpieczenia finansowego".
"Najważniejsze narzędzie"
W ocenie zespołu "samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych narzędzi realizacji zasady pomocniczości". "Jednostka samorządu terytorialnego to przecież ogół mieszkańców danego obszaru, którzy samodzielnie zarządzają dotyczącymi ich sprawami publicznymi" - podkreślono.
Jak zaznaczono "pozbawianie takich wspólnot możliwości wykonywania zadań i przenoszenie ich w domenę administracji rządowej jest oczywistym złamaniem podstaw naszego państwa zawartych w Konstytucji RP oraz sprzecznym z prawem Unii Europejskiej". Posłowie z zespołu zauważyli, że "w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami licznych takich działań". "Co więcej - zapowiedzi polityków partii rządzącej wyraźnie wskazują, że będą podejmowane dalsze kroki pozbawiające jednostki samorządu terytorialnego przynależnych im zadań" - czytamy. "Za Trybunałem Konstytucyjnym należy wskazać, że państwo nie powinno wykonywać zadań, które mogą być wykonywane w sposób bardziej efektywny przez mniejsze wspólnoty obywateli" - dodano.
"Domagamy się przestrzegania zasady subsydiarności, co oznacza, że wszelkie decyzje dotyczące obywateli powinny być podejmowane na jak najniższych szczeblach władzy, jak najbliżej obywatela" - napisano w dokumencie.
Autor: kb//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24