- Z informacji ze wszystkich Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych wynika, że środowy sprawdzian dla szóstoklasistów odbył się bez zakłóceń - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Z kolei dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Zofia Hryhorowicz poinformowała, że w jednej szkole w województwie lubuskim sprawdzian został odwołany ze względu m.in. na brak energii elektrycznej. Sprawdzian zostanie tam przeprowadzony w drugim terminie - 1 czerwca.
W całej Polsce do egzaminu przystąpiło rano ponad 350 tys. szóstoklasistów. Są pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową.
Od rana wiele szkół zgłaszało problemy z przeprowadzeniem sprawdzianu w związku z wichurami, które przechodziły nad Polską. W ich efekcie w kilku placówkach nie było prądu. To mogło uniemożliwić przeprowadzenie drugiej części sprawdzianu - sprawdzającej znajomość języków obcych, ponieważ część zadań w tej części to zadania wykorzystujące nagrania, które należy odtworzyć uczniom podczas sprawdzianu.
Pomogły baterie
Po południu dyrektor CKE poinformował, że "na chwilę obecną stan jest bardzo dobry". - We wszystkich szkołach, które zgłaszały potencjalne problemy - dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych trzymają rękę na pulsie - sytuacja się rozwiązała i problemu nie ma - powiedział. Smolik podkreślił, że w małych szkołach, gdzie dyrektorzy zgłaszali, że być może będą mieli problem z drugą częścią sprawdzianu, poradzono sobie stosując odtwarzacze na baterie. - Natomiast w jednej większej szkole w Olsztynie, w której było zgłoszenie, że może być problem z przeprowadzeniem drugiej części, dzieci troszkę poczekała, a w tym czasie przywrócono prąd. Druga część sprawdzianu rozpoczęła się tam później, ale już się zakończyła - wyjaśnił. - Z wszystkich okręgowych komisji dostałem informacje, że sprawdzian odbył się bez zakłóceń - zaznaczył Smolik. - Cały czas mówię, że na chwilę obecną obraz jest taki. Ostateczne informacje będziemy mieli w piątek - dodał.
Sprawdzian w Poznaniu odwołany
Z kolei dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (obejmuje zasięgiem trzy województwa: wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie) Zofia Hryhorowicz podała w środę, że w jednej szkole w województwie lubuskim sprawdzian został odwołany ze względu m.in. na brak energii elektrycznej. Sprawdzian zostanie tam przeprowadzony w drugim terminie - 1 czerwca.
Problemy z prądem zgłaszano w kilku województwach
- U nas problem wystąpił tylko w jednej szkole. Dyrektor do uruchomienia odtwarzacza CD użył baterii i nagrania odtworzono - powiedziała dyrektor OKE w Warszawie (obejmuje woj. mazowieckie) Anna Frenkiel. W OKE w Łodzi poinformowano, że problemy z prądem zgłosiło dyrektorów pięciu szkół - trzech z województwa łódzkiego i dwóch z świętokrzyskiego. Poradzono sobie z nim, m.in. poprzez zakup baterii i sprawdzian przeprowadzono. Jak przekazał szef Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie (obejmującej woj. śląskie) Roman Dziedzic, mimo spowodowanej silnym wiatrem porannej awarii w jednej ze szkół w Będzinie udało się tam przeprowadzić egzamin. Zgodnie z zapowiedziami energetyków, prąd udało się włączyć przed godz. 11.45, czyli przed początkiem części egzaminu wiążącej się z odsłuchiwaniem tekstu. Egzamin przeprowadzono też, mimo interwencji saperów nieopodal szkoły, w miejscowości Świętoszówka w gminie Jasienica (powiat bielski). Według nadkomisarz Elwiry Jurasz z bielskiej policji, w obrębie remontowanej placówki, jednak poza budynkiem woźny znalazł trzy pociski artyleryjskie - prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Specjaliści stwierdzili, że nie było potrzeby ewakuacji uczniów. W OKE we Wrocławiu (obejmuje swoim zasięgiem woj. dolnośląskie i opolskie), OKE w Łomży (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie), OKE w Gdańsku (woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie) i OKE w Krakowie (woj. małopolskie, podkarpackie i lubelskie) poinformowano, że sprawdzian przeprowadzono bez problemów.
Nowa formuła
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, sprawdzian w nowej formule składa się z dwóch części.
Pierwsza z nich sprawdza wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Uczeń ma do rozwiązania zarówno zadania zamknięte (w takich zadaniach wybiera jedną poprawną odpowiedź spośród kilku podanych), jak i otwarte (sam udziela odpowiedzi). Pierwsza część sprawdzianu rozpoczęła się po godz. 9 i trwała 80 minut. Dla uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu, np. dyslektyków, ta część trwała 120 minut. Po przerwie, o godz. 11.45, rozpoczęła się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Szóstoklasiści, którzy przystąpili w środę do sprawdzianu są pierwszym rocznikiem, w którym wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. W tej części sprawdzianu wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów będą zamkniętymi. Ta część sprawdzianu trwała 45 minut, w przypadku dyslektyków - 70 minut.
Kolejny termin w czerwcu
Arkusze sprawdzianu CKE ma opublikować jeszcze w środę na swojej stronie internetowej i na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok. Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego, w przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły.
Wyniki pod koniec maja
Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 29 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego - 26 czerwca - wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia w wynikach. Wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji. Do tej pory sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Trwał 60 minut. Wyniki ucznia ze sprawdzianu wyrażone były w punktach, osobno dla każdej z tych umiejętności.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP