Marcin Romanowski kieruje do Prokuratury Krajowej wnioski o wyłączenie prokuratorów zajmujących się jego postępowaniem w lipcu tego roku - poinformował jego obrońca Bartosz Lewandowski. Jak przekazał, "wniosek obejmuje również prokuratora Dariusza Korneluka, prokuratora Jacka Bilewicza i prokuratora generalnego Adama Bodnara".
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło w środę po południu immunitet Marcina Romanowskiego, posła Suwerennej Polski (klub PiS) i byłego wiceministra sprawiedliwości.
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk był gościem "Jeden na jeden" w TVN24. Poinformował, że Romanowski "jest wezwany w charakterze podejrzanego do prokuratury przez zespół śledczy numer 2". - Wyznaczono dwa terminy przesłuchania. Czekamy na przybycie pana podejrzanego - powiedział.
Wniosek obrony o wyłączenie prokuratorów
W piątek w mediach społecznościowych obrońca Romanowskiego, mecenas Bartosz Lewandowski, przekazał, że jego klient kieruje do Prokuratury Krajowej "wnioski o wyłączenie prokuratorów zajmujących się postępowaniem, w którym został bezprawnie pozbawiony wolności w dniach 15-16 lipca br.".
Jak przekazał, "wniosek obejmuje również prok. Dariusza Korneluka, prok. Jacka Bilewicza i prokuratora generalnego Adama Bodnara, którzy nie powinni w tej sprawie podejmować jakichkolwiek czynności".
"Wniosek - poza kwestią wadliwości umocowania prokuratorów po uchwale SN w sprawie I KZP 3/24 - motywowany jest przede wszystkim tym, że prokuratorzy są objęci zawiadomieniem skierowanym przez Marcina Romanowskiego o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 KK (przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków) oraz 189 KK (bezprawne pozbawienie wolności), które wpłynęło do Prokuratury 26.07.2024 r." - napisał Lewandowski.
"Pomimo upływów terminów procesowych i złożonego zażalenia na bezczynność Prokuratury, śledztwo nie zostało do dzisiaj wszczęte" - dodał.
Obrońca Romanowskiego napisał, że "w toku postępowania karnego prokurator powinien zachować bezstronność (art. 6 ustawy z 26.01.2016 r. - Prawo o prokuraturze i art. 4 KPK), podczas gdy w realiach prowadzonego śledztwa trudno jej oczekiwać po bezprawnym pozbawieniu wolności mojego klienta, które skutkowało złożonym zawiadomieniem".
"Przebieg śledztwa i czynności, które są w tej sprawie podejmowane wpływają bowiem bezpośrednio na sytuację prawną i faktyczną prokuratorów objętych zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa" - dodał.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell