Prezydent Węgier przyleci do Polski. Rozmowy o tym, "co się wydarzyło w Brukseli"

Koniec sojuszu? Materiał magazynu "Polska i świat" z 10.03
Koniec sojuszu? Materiał magazynu "Polska i świat" z 10.03
TVN 24
TVN 24Koniec sojuszu? Materiał magazynu "Polska i świat" z 10.03

Jestem przekonany, że podczas spotkania prezydentów Polski i Węgier w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego co się wydarzyło w Brukseli - poinformował w niedzielę szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, Marek Magierowski.

Prezydent Węgier Janos Ader za dwa tygodnie złoży wizytę w Polsce. W Piotrkowie Trybunalskim wraz z prezydentem Andrzejem Duda będzie uczestniczył w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Marek Magierowski podkreślił, że dojdzie wówczas do spotkania szefów obu państw. Zaznaczył jednocześnie, że Andrzej Duda utrzymuje bardzo dobre relacje z prezydentem Janosem Aderem, z którym spotykał się wielokrotnie w ostatnim czasie.

Rozmowy o tym, co w Brukseli

Magierowski odniósł się także do szczytu Unii Europejskiej, podczas którego na szefa Rady Europejskiej wybrano Donalda Tuska. Kandydaturę Tuska poparli przedstawiciele 27 państw UE w tym Węgry, przeciw była tylko Polska. Kandydatem polskiego rządu był Jacek Saryusz-Wolski.

Jak podkreślił prezydencki urzędnik, "należy rozróżnić między bieżącą polityką i sporami, które niekiedy występują między tak zaprzyjaźnionymi państwami, mającymi tak bardzo zbieżne interesy w Europie jak Polska i Węgry, a tym, co jest długofalową perspektywą relacji i współpracy Polski i Węgier".

- Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego, co się w Brukseli wydarzyło. Ale przypomnijmy sobie, że wielokrotnie dochodziło do różnicy zdań między rządem polskim a węgierskim, choćby w sprawie relacji obu krajów z Rosją - dodał Magierowski w niedzielnych rozmowach w Radiu Zet i Polsat News.

"Prorosyjskie" Węgry

- Viktor Orban spotyka się z Władimirem Putinem, mówił o nich w dobrych słowach. Ale na przykład dzięki także dobrym relacjom z Warszawą i także dzięki temu, że polski rząd ma jakieś tam (...) przełożenie na Viktora Orbana, to proszę zwrócić uwagę, że mimo takiej, a nie innej retoryki, Węgry głosowały zawsze za przedłużeniem sankcji nałożonych na Rosję. Mimo tego, iż wśród wszystkich państw Europy Środkowo -Wschodniej są krajem najbardziej "prorosyjskim - stwierdził.

- Mimo tego nam, Polsce, udało się przekonać premiera Viktora Orbana, aby w formalnych głosowaniach na forum unijnym tej swojej prorosyjskości zbytnio nie przejawiał - podkreślił Magierowski.

Piotrków Trybunalski został oficjalnie gospodarzem dni przyjaźni polsko-węgierskiej w 2017 roku. Potrwają one trzy dni, 23 marca wezmą w nich udział prezydenci Polski i Węgier.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości