Sondaż: PO znowu przed PiS. Minimalnie

Poparcie dla partii politycznych w sierpniu
Poparcie dla partii politycznych w sierpniu
Źródło: CBOS

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Polacy najchętniej głosowaliby na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Partia Donalda Tuska zanotowała wzrost poparcia o 1 punkt proc. i ponownie wyprzedza PiS (z 2-punktową stratą). Frekwencja spadła o 7 punktów proc. w porównaniu z lipcem, co oznacza, że niemal połowa Polaków zostałaby w domach.

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w pierwszej połowie sierpnia, 25 proc. poparcia otrzymałaby PO; a 24 proc. PiS. Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9 proc. poparciem oraz PSL - z 5 proc.

Platforma Obywatelska odnotowała wzrost poparcia o 1 punkt proc. w stosunku do lipca, zaś PiS spadek o 2 punkty procentowe. Według twórców sondażu taki wynik może świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do "stanu chwiejnej równowagi" niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.

Autorzy badania zwracają uwagę, że lepsze notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek "nietypowej" wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.

Poparcie dla SLD wzrosło o 2 punkty i wyniosło 9 proc., zaś dla PSL pozostaje na tym samym poziomie (5 proc.).

Kto poza Sejmem?

Poniżej 5-procentoweho progu wyborczego znalazły się: Ruch Palikota, który zanotował spadek poparcia i obecnie otrzymałby 2 proc. głosów. Na taki sam wynik mogłyby liczyć Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Solidarna Polska. Poparcie dla tych partii nie uległo zmianie (2 proc.). Na samym końcu listy znalazła się PJN, która uzyskał 1 proc. głosów (bez zmian).

Coraz mniej Polaków chce głosować

Jeśli wybory odbyłyby się w pierwszej połowie sierpnia, aż 48 proc. Polaków zostałoby w domach. Frekwencja wyniosłaby 52 proc., czyli o 7 punktów proc. mniej niż w badaniu z lipca.

CBOS zauważa, że jest to najwyraźniejszą zmianą zanotowaną w sierpniowym badaniu. Deklarowana frekwencja jest najniższa od czasu wyborów z 2011r. Gdyby nie okres wakacyjny - zauważają twórcy sondażu - można by mówić o wzroście zniechęcenia.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: kg//kdj / Źródło: PAP

Czytaj także: