W styczniu wśród Polaków deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość, na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego badania Kantar. Do Sejmu weszłaby jeszcze: Lewica oraz PSL-Kukiz'15. Konfederacja znalazła się pod progiem wyborczym.
Na początku stycznia Kantar, w comiesięcznym badaniu, zapytał Polaków o ewentualną gotowość uczestnictwa w wyborach do Sejmu, a także o to, na kogo oddaliby swój głos.
Z badania wynika, że 71 procent Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu. Ankieterzy Kantar oszacowali, że ponad jedna trzecia badanych (34 procent) odpowiada w sposób zdecydowany, że chce głosować, a 37 procent raczej planuje głosowanie.
Przeciwne stanowisko wyraża 20 procent respondentów. 10 procent zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 10 procent deklaruje, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 9 procent badanych jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.
W Sejmie cztery ugrupowania
Kantar zbadał też poparcie Polaków dla formacji politycznych. W styczniu wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. Taką koalicję popiera 38 procent chcących głosować.
Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 28 procent, uplasowała się Koalicja Obywatelska. Do Sejmu dostałaby się również Lewica, uzyskując 13 procent głosów, jak również PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz15 - 6 procent. Gdyby wybory odbyły się w styczniu, progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja - z sondażu wynika, że uzyskałaby wynik na poziomie 3 procent.
W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w styczniu poparcie dla partii rządzącej nieznacznie spadło (o 1 punkt procentowy). Spadek odnotowała też PSL - Koalicja Polska (o 2 punkty procentowe) i Konfederacja (o 3 punkty procentowe).
Wzrósł odsetek osób popierających KO (o 2 punkty procentowe) oraz Lewicę (o 2 punkty procentowe). Spośród tych, którzy deklarują zamiar głosowania, 12 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 2 punkty procentowe wyższy niż w grudniu.
Badanie przeprowadzono pomiędzy 9 a 15 stycznia na próbie reprezentatywnej 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.
Źródło: PAP