Będziemy rozważali za i przeciw tego scenariusza – mówił wiceszef Solidarnej Polski Michał Woś, odpowiadając na pytanie o to, czy Solidarna Polska pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Jak dodał, decyzja o tym, kiedy zbierze się zarząd SP, zapadnie prawdopodobnie w piątek. Według Polskiej Agencji Prasowej powołującej się na źródła w partii, do spotkania dojdzie w sobotę po południu.
POSEŁ MICHAŁ WOŚ BĘDZIE GOŚCIEM "SPRAWDZAM" W TVN24 W PIĄTEK O 20.
Zebranie się zarządu Solidarnej Polski zapowiedział w czwartek szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zarząd na zebraniu ma omówić skutki decyzji podjętej w czwartek podczas posiedzenia Rady Europejskiej.
Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności i groźbie weta, w czwartek w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej. Decyzja ta spotkała się z krytyką polityków Solidarnej Polski, którzy wielokrotnie opowiadali się za zawetowaniem unijnego budżetu.
Polska Agencja Prasowa dowiedziała się w źródłach tej partii, że w sobotę po południu zbierze się zarząd Solidarnej Polski, a po zebraniu wydane zostanie oświadczenie. Zarząd ma omówić skutki porozumienia zawartego podczas szczytu UE i bieżącą sytuację.
"Te wszystkie sukcesy, które są teraz ogłaszane, odnoszą się wyłącznie do konkluzji"
Pytany w piątek w Radiu Plus, kiedy zbierze się zarząd SP, wiceszef Solidarnej Polski Michał Woś odparł, że prawdopodobnie w piątek zostanie ustalony konkretny dzień i godzina. Dopytywany, czy pytanie, które zostanie postawione przed zarządem dotyczy tego, czy Solidarna Polska pozostanie w Zjednoczonej Prawicy, Woś odpowiedział, że jest to pytanie "oczywiste i otwarte". - Będziemy rozważali za i przeciw tego scenariusza - dodał.
Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że "rozporządzenie o warunkowości, które może być taką ideologiczną pałką do używania przez instytucje europejskie, nie zmieniło się ani o przecinek". - Te wszystkie sukcesy, które są teraz ogłaszane, odnoszą się wyłącznie do konkluzji - wskazał.
To, że wynegocjowane konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska, na co wielokrotnie w swoim orzecznictwie wskazywał Trybunał Sprawiedliwości UE - podnosił w czwartkowym stanowisku lider SP. Ziobro stwierdził, że decyzja o przyjęciu rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości "w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem" i ocenił, że rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności oraz łamie traktaty europejskie.
Ziobro apelował o "twarde weto"
Wcześniej Ziobro wielokrotnie apelował o "twarde weto" w sprawie budżetu unijnego. W połowie listopada stwierdził, że jego brak oznaczałby "całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami".
W czwartek jedyną negocjowaną kwestią na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli były konkluzje do szczytu. Jak przekazał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, unijni przywódcy potwierdzili ustalenia budżetowe z lipca, więc jeśli chodzi o kwoty w budżecie siedmioletnim i funduszu odbudowy, nie zaszły w tym zakresie żadne zmiany. Zmianie nie uległo również rozporządzenie powiązania budżetu z praworządnością. W dokumencie konkluzji szczytu w Brukseli - który uzyskała Polska Agencja Prasowa w przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej - zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w czwartek, że zawarte porozumienie to podwójne zwycięstwo, bo budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł, a pieniądze te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Zaznaczał, że na mocy konkluzji Rady Europejskiej, Komisja Europejska zobowiązuje się do przełożenia ich zapisów na legislację i do stosowania rozporządzenia w sprawie warunkowości wyłącznie, kiedy będzie ono zgodne z konkluzjami
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24