SLD chce, by poseł tej partii Ryszard Kalisz walczył w stolicy z Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem w wyborach do Sejmu.
Późnym wieczorem Rada Krajowa SLD udzieliła rekomendacji posłowi Ryszardowi Kaliszowi do startu w wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca na liście wyborczej koalicji Lewica i Demokraci w Warszawie.
Drugie miejsce na liście LiD (SLD, SdPl, Partia Demokratyczna, UP) w Warszawie ma otrzymać Katarzyna Piekarska, trzecie - szef krajowej młodzieżówki SLD Grzegorz Pietruczuk. Kolejne miejsca mają zająć Waldemar Marszałek, Andrzej Półrolniczak, Tomasz Kalita; ostatnie ma przypaść Piotrowi Gadzinowskiemu. Rada Krajowa SLD zarekomendowała także Marię Longinę Kaczmarską na kandydatkę do Senatu w okręgu warszawskim.
Decyzja SLD może jeszcze bardziej zwiększyć konflikt w kierownictwie LiD, ponieważ SdPL popiera na "jedynkę" w wyborach do Sejmu swojego lidera Marka Borowskiego.
W okręgu płocko-ciechanowskim SLD chce, by liderem listy została Jolanta Szymanek-Deresz. Kolejne miejsca zajęliby Paweł Obermeyer, Zbigniew Kruszewski, Marek Kiwit. O fotel senatora w tym okręgu walczyć ma Arkadiusz Iwaniak.
W okręgu radomskim pierwsze miejsce ma otrzymać Marek Wikiński, drugie - Danuta Grabowska. Do Senatu kandydować będzie Waldemar Kaczmarski.
W Siedlcach liderem listy LiD ma zostać dotychczasowa posłanka Stanisława Prządka. Na drugim miejscu SLD chce, by znalazł się Jan Hawrylewicz. Ostatnią pozycję ma zająć Paweł Zeitz. O miejsce w Senacie rywalizować mają Maciej Drabio, Jan Górski, Ryszard Załuska.
W tzw. wianuszku, czyli okołowarszawskim okręgu nr 20 za Markiem Papugą (numer jeden na liście) ma kandydować b. wojewoda mazowiecki Leszek Mizieliński, trzecie miejsce ma zająć Robert Smoleń, a kolejne Henryk Oleksiak. Na ostatnim ma znaleźć się Konrad Gołota.
Zdaniem SLD wszyscy kandydaci są gwarancją nadziei na dobre rządy i normalność, abyśmy mogli bez niepokoju myśleć o lepszej przyszłości.
Listy ostatecznie zaakceptuje komitet wyborczy LiD, któremu przewodzi Aleksander Kwaśniewski.
mat
Źródło: PAP