Finlandia to najlepsze miejsce miejsce do bycia matką - wynika z raportu opublikowanego przez organizację Save The Children. Polska, w światowym rankingu, znalazła się na 28. pozycji. Wyprzedziły nas między innymi Białoruś, Czechy, Niemcy i Singapur.
Raport organizacji Save The Children poświęcony jest szansom na przeżycie, jakie mają w różnych krajach noworodki i ich matki. Państwa oceniono m.in. pod kątem długości i stylu życia, opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, matką oraz noworodkiem, dostępu do edukacji, udziału kobiet w życiu publicznym oraz ich zarobków.
Jak się okazuje, najlepszym miejscem do bycia matką jest Skandynawia. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Finlandia, na drugim Szwecja, na trzecim Norwegia.
Najgorzej w Kongo
Wysoka pozycja Finlandii jest związana między innymi z wysokiej jakości oświatą, szansą na dobre zarobki, niskim ryzykiem śmierci przy porodzie i wysokim prawdopodobieństwem przeżycia dziecka.
Na przeciwległym biegunie jest Demokratyczna Republika Konga, która w światowym rankingu zajęła ostatnią pozycję. W Kongo poziom śmiertelności matek i dzieci, stan edukacji i udział kobiet w parlamencie są wśród najgorszych na świecie. Dużym problemem jest również ubóstwo.
Polska wyprzedziła USA
W raporcie organizacji, Polska znalazła się na 28. pozycji.
Wyprzedziły nas między innymi Białoruś (26), Czechy (24), Izrael (25), Grecja (19), Singapur (15) i Niemcy (9). Wyprzedziliśmy jednak Stany Zjednoczone, które w rankingu znalazły się na 30. miejscu.
Pierwsza "10"
Gdzie najlepiej być matką zdaniem organizacji Save The Children? 1. Finlandia 2. Szwecja 3. Norwegia 4. Islandia 5. Holandia 6. Dania 7. Hiszpania 8. Belgia 9. Niemcy 10. Australia
(...)
Ostatnie miejsca z listy
176. Demokratyczna Republika Konga 175. Somalia 174. Sierra Leonė 173. Mali 172. Niger 171. Republika Środkowoafrykańska 170. Gambia 169. Nigeria 168. Czad 167. Wybrzeże Kości Słoniowej Save the Children to organizacja działająca na rzecz dzieci, przestrzegania ich praw i poprawy warunków życia dzieci w ponad 125 krajach na całym świecie. Stara się zapewnić dzieciom szczęśliwe, zdrowe i bezpieczne dzieciństwo, działając na rzecz przestrzegania ich praw: dostępu do żywności, schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji i wolności od przemocy, wykorzystywania i wyzysku.
Autor: kde//kdj / Źródło: savethechildren.org; tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Simona Balint