Niespełna godzinę trwało spotkanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z przyszłą premier Ewą Kopacz i ustępującym szefem rządu Donaldem Tuskiem w Sejmie - podała TVN24, cytując informacje dziennikarki "Faktów TVN" Magdy Łucyan. Niewykluczone, że piątkowa rozmowa przypieczętowała to, że Sienkiewicz nie znajdzie się w nowym rządzie.
Sienkiewicz spotkał się z Kopacz i Tuskiem przed godz. 12 w Sejmie. Rozmowy trwały niespełna godzinę.
Wcześniej, w czwartek, Sienkiewicz spotkał się z tylko Kopacz. Tego dnia przyszła premier prowadziła w Sejmie konsultacje. Przyjęła u siebie w gabinecie m.in. przyszłą komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, dotychczasową wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, a także ministrów: spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską.
Wicepremier Janusz Piechociński z PSL pytany w piątek, czy Sienkiewicz będzie jednym z tych ministrów, którzy odejdą z rządu, odpowiedział , że "zapewne się tak stanie".
O odejściu Sienkiewicza z resortu mówiło się od czasu wybuchu afery podsłuchowej.
W czerwcu tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania podsłuchanych rozmów m.in. Sienkiewicza z szefem NBP Markiem Belką z lipca 2013 r. Szef MSW rozmawiał z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które mógł wygrać PiS.
Belka w zamian za wsparcie stawiał warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym. W listopadzie Rostowskiego zdymisjonowano. W maju 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.
Nowy rząd w poniedziałek
Prezydent Bronisław Komorowski przyjął w czwartek dymisję gabinetu Donalda Tuska, a kandydatka koalicji PO-PSL na nowego premiera, Ewa Kopacz rozpoczęła serię rozmów z byłymi ministrami.
Od czwartku liczony jest dwutygodniowy konstytucyjny termin na powołanie nowej Rady Ministrów. Jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta, Komorowski powoła nowy rząd w poniedziałek 22 września.
Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24