Polska

Sienkiewicz i Belka dziś w "Kropce nad i"

Polska

NBP / tvn24Goście "Kropki nad I"

Bohaterowie afery podsłuchowej - minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i prezes NBP Marek Belka - będą gośćmi specjalnego wydania "Kropki nad i" w poniedziałek o godz. 20 w TVN24. To oni w nielegalnie nagranej rozmowie, którą ujawnił "Wprost", mówili o dodrukowywaniu pieniędzy i dofinansowaniu deficytu budżetowego przez NBP, by nie dopuścić do wygrania wyborów przez PiS. Do rozmowy miało dojść w lipcu 2013 roku.

Na nagraniu upublicznionym i opublikowanym przez "Wprost" słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem NBP Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które mogłoby wygrać PiS.

Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany. Pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP z zapisami, o których Belka i Sienkiewicz rozmawiali.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk ocenił, że analiza rozmowy szefa MSW z prezesem NBP "nie wskazuje na przekroczenie prawa". Stwierdził, że nie ma podstaw do zdymisjonowania Sienkiewicza z funkcji ministra spraw wewnętrznych.

"Wprost" ma też drugą taśmę, nagraną cztery miesiące temu. Sławomir Nowak spotkał się wówczas z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. W spotkaniu brał też udział były dowódca GROM Dariusz Zawadka. Rozmowa miała dotyczyć kontroli finansów żony Nowaka.

Ws. podsłuchanej rozmowy między b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem a b. ministrem transportu Sławomirem Nowakiem, prokuratura apelacyjna wszczęła śledztwo. Sławomir Nowak złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

W specjalnym wydaniu "Kropki nad I" w TVN24 o godz. 20 głos zabiorą minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który do tej pory nie odniósł się do ujawnionych nagrań oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: NBP / tvn24

Pozostałe wiadomości