Siemoniak: szacunek dla weteranów to miara cywilizacji

Wicepremier Siemoniak i premier Kopacz przy Pomniku w Centrum Weterana
Wicepremier Siemoniak i premier Kopacz przy Pomniku w Centrum Weterana
Źródło: tvn24

Dziś Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Z tej okazji minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak złożył wieniec przed pomnikiem żołnierzy poległych w misjach wojskowych. W uroczystości w Warszawie uczestniczyła też premier Ewa Kopacz.

- Szacunek dla weteranów, zapewnienie im godnego miejsca w społeczeństwie, to miara cywilizowanego podejścia - powiedział w piątek wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, podczas uroczystości przy warszawskim pomniku Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

- Miarą cywilizowanego podejścia jest to, że także ranni i poszkodowani mają pełnoprawne miejsce w społeczeństwie, są otoczeni szacunkiem wojska, zapraszani przez dowódców na różne uroczystości. Dzień weterana to podkreśla. To takie święto, w którym można pokazać weteranów, sprawić, że będą rozmawiali z mieszkańcami – dodał szef MON.

Dzień Weterana

W piątek po raz czwarty obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Zdaniem Siemoniaka ten dzień to „okazja, by podkreślić znaczenie tych, którzy poświęcili życie i zdrowie w służbie ojczyzny, ale też żeby zająć się ich bieżącymi problemami, promując ich sprawy, promując Wojsko Polskie”. Przypomniał, że od grudnia ub. roku działa w Warszawie Centrum Weterana, które nie tylko koordynuje pomoc dla poszkodowanych żołnierzy, ale jest też miejscem edukacji i informacji, otwartym dla opinii publicznej, także dla młodzieży szkolnej.Siemoniak podkreślił, że coraz więcej osób stara się pomagać poszkodowanym żołnierzom; wymienił słynnego koszykarza Marcina Gortata, który angażuje się w pomoc weteranom oraz dzieciom żołnierzy poległych i poszkodowanych.

- Myślę, że to świetna praca, chcielibyśmy, by coraz więcej osób i instytucji włączało się do takiej współpracy - powiedział wicepremier.- To mogą być zaproszenia na mecze, honorowa obecność na uroczystościach. To nie tylko kwestia finansowa, ale kwestia dobrej pamięci i dostrzegania tych, którzy dla nas, za nas się narażali – dodał.Obchody Dnia Weterana odbywają się w różnych miastach związanych z wojskiem, w poprzednich latach były to Wrocław i Szczecin, w tym roku miejscem głównych obchodów jest Bydgoszcz.

100 tysięcy Polaków uczestniczyło w w misjach zagranicznych III RP

Główna ceremonia odbędzie się w piątek na bydgoskim Starym Rynku - po mszy w intencji żołnierzy na misjach odbędzie się tam apel pamięci, zostaną wręczone odznaczenia, tytuły i odznaki honorowe. Po południu zaplanowano piknik żołnierski dla mieszkańców na Wyspie Młyńskiej.W najbliższą środę z Warszawy wyruszy w pięciodniową wyprawę do Rumunii pierwszy Międzynarodowy Rajd Weteranów Misji Poza Granicami Państwa. Trasa rajdu, w którym weźmie udział 18 osób – w większości weteranów zagranicznych, wiedzie przez trzy granice państw, zmierza na najwyższe szczyty Rumunii, przez twierdzę Drakuli do Sighisoary (Segieszowa) - najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta w Europie. Wyprawę organizuje Fundacja Szarik.Od połowy ub. wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tysięcy Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Status weterana - przyznawany na wniosek zainteresowanego - ma obecnie ponad 11 tysięcy byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego - ponad 500 osób. Status weterana lub weterana poszkodowanego uzyskało też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW.Obowiązująca od 2012 r. ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Autor: fil//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: