Nie ma najmniejszego powodu, żeby zwlekać z publikacją tego orzeczenia - powiedział we wtorek Tomasz Siemoniak. Były wicepremier zaapelował do premier Beaty Szydło, by ta doprowadziła do "niezwłocznej publikacji" zeszłotygodniowego wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Chodzi o werdykt Trybunału dotyczący nowych sędziów tej instytucji.
- Apeluję, aby premier polskiego rządu wykonywała swoje obowiązki. Walczymy o państwo prawa, walczymy o przestrzeganie przepisów, stąd mój list - mówił dzisiaj w Sejmie były wicepremier Tomasz Siemoniak.
Jak tłumaczył, we wspomnianym liście zwraca się z prośbą o to, by Beata Szydło przyspieszyła procedurę publikacji zeszłotygodniowego wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Trybunał uznał w nim m.in., że prezydent powinien niezwłocznie odebrać ślubowanie od trzech nowych sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm.
- Nie ma najmniejszego powodu, żeby zwlekać z publikacją tego orzeczenia - powiedział polityk PO.
- Apeluję do pani premier Beaty Szydło o niezwłoczne, błyskawiczne działanie w tej sprawie - dodał.
Publikacja w środę lub czwartek?
Wyrok, w którym Trybunał ocenił, że dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu wybór trzech nowych sędziów TK odbył się zgodnie z konstytucją, od momentu ogłoszenia w miniony czwartek czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Dopiero wówczas jego postanowienia staną się prawnie wiążące.
Za przygotowanie wyroku do publikacji odpowiada Rządowe Centrum Legislacji (RCL) przy Prezesie Rady Ministrów. Z kolei za publikację Dziennika Ustaw - który od 2012 roku jest już publikowany online, a nie drukowany - odpowiada właściwy departament Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jeden z przedstawicieli RCL poinformował wczoraj, że procedura publikacji tego typu wyroku zajmuje od 5 do 7 dni roboczych, w związku z tym orzeczenie TK powinno zostać ogłoszone najpóźniej w poniedziałek 14 grudnia. Dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych w RCL Jarosław Deminet nie wykluczył jednak, że dojdzie do tego już w tym tygodniu - w środę lub w czwartek.
O przyspieszenie procedury publikacji do RCL może zwrócić się Prezes Rady Ministrów, czyli w tym przypadku właśnie premier Beata Szydło.
Autor: ts\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24