Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej. Przed głosowaniem doszło do wymiany zdań między posłami opozycji i PiS. Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej przypominał m.in. o zasadzie rozdziału państwa i Kościoła w Polsce.
Za podjęciem uchwały, której inicjatorem byli posłowie PiS, głosowało 349 posłów, 30 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. Część klubów, w tym PO, Nowoczesna i Kukiz'15 podzieliły się podczas głosowania.
Okrzyki na sali obrad
Przed głosowaniem doszło do wymiany zdań między Iwoną Śledzińską-Katarasińską (PO) a Joanną Lichocką (PiS). Posłanka Platformy zarzuciła PiS, że projekt uchwały nie został dobrze przygotowany.
Przypomniała, że klub PO nie wziął udziału w środowej debacie na temat uchwały. - Nie braliśmy udziału ponieważ jeżeli wnioskodawcom tak bardzo zależało na wprowadzeniu kolejnego, siódmego już chyba patronatu roku 2017, to być może powinni lepiej przygotować ten projekt - powiedziała Śledzińska-Katarasińska. Oceniła też, że inicjatywa PiS jest spóźniona.
W reakcji na to wystąpienie, Joanna Lichocka zarzuciła posłom Platformy, że w czasie gdy sejmowa komisja kultury rozpatrywała projekt uchwały, ci mieli spotkanie z b. prezydentem Lechem Wałęsą z okazji 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. - I dlatego ani jeden ich przedstawiciel nie znalazł czasu na posiedzenie komisji kultury w tej sprawie - dodała posłanka PiS.
Po tych słowach na sali obrad rozległy się okrzyki: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa! "Bolek, Bolek!" - odpowiedziała część sali, gdzie zasiadają posłowie PiS.
300-lecie koronacji Obrazu
Przed głosowaniem wypowiadał się też Jerzy Meysztowicz, który apelował, by uchwały w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej nie przyjmować przez aklamację. Polityk podkreślił, że rocznica koronacji obrazu Matki Bożej częstochowskiej powinna być obchodzona wyjątkowo i uroczyście.
- Ale pamiętajmy też i jesteśmy z tego dumni, że Polska przez wieki była ojczyzną ludzi o różnych wyznaniach i wzorem tolerancji. Nowoczesna zawsze opowiadała się za jasnym i przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. W związku z tym uważamy, że nie powinniśmy przyjmować tej uchwały w formie aklamacji i pozostawić decyzję w głosowaniu każdemu według jego przekonań i światopoglądu - dodał poseł Nowoczesnej.
Uchwałę poparł Robert Winnicki (niezrzeszony). Zaproponował też, by w przyszłym roku umieścić wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Sejmu. Anna Siarkowska (Kukiz'15) pytała jak treść uchwały ma się do odrzucenia kilka miesięcy temu obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji.
W klubie Platformy uchwałę poparło 59 posłów, 18 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu, a 38 nie głosowało, w tym m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, który tego dnia brał udział w innych głosowaniach. W klubie Nowoczesnej "za" było 11 posłów, 12 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Jeśli chodzi o posłów Kukiz'15, to 28 opowiedziało się za uchwałą, 3 wstrzymało się od głosu (m.in. Piotr Liroy-Marzec). Zgodne w tej sprawie były kluby PiS i PSL.
Koronacja papieskimi diademami
W uchwale przypomniano, że 8 września 2017 roku przypada 300. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami papieża Klemensa XI.
Przywołane zostały również okoliczności koronacji obrazu: "Po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego - l kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz, składając śluby w katedrze lwowskiej, polecił Rzeczpospolitą opiece i obronie Matki Bożej, którą obrał na Królową Polski. Trzeba było czekać do roku 1717, aby dopełniło się królewskie ślubowanie. Decyzją Stolicy Apostolskiej pozwolono na koronację Madonny - jako pierwszej spoza Rzymu - papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej" - napisano w uchwale.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym, ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" - czytamy w uchwale.
Jak podkreślono, "uroczystość koronacyjna zjednoczyła wszystkie stany i była ogólnonarodową manifestacją wiary", a "akt uznający Maryję Królową Polski stał się punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie".
W uchwale czytamy ponadto, że "wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze - otaczany czcią od ponad 600 lat - jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych". "Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej" - głosi dokument.
Autor: pk,mm / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Aneta Lazurek